V noci bodovali v NHL piati Slováci

Pittsburghu nepomohli k výhre ani dva body Miroslava Šatana.
Pittsburghu nepomohli k výhre ani dva body Miroslava Šatana. (Autor: ČTK)
TASR|17. okt 2008 o 07:25

V siedmich zápasoch hokejovej NHL v noci na piatok sa bodovo presadili piati slovenskí hokejisti.

New York. Hokejisti Washington Capitals pravdepodobne často taký obrat ako vo štvrtkovom zápase hokejovej NHL na ľade Pittsburghu nezažijú, a najmä nie vtedy, ak ich kapitán Alexander Ovečkin nedá gól. Vo štvrtok prehrávali s "tučniakmi" už 0:3, ale od polovice duelu spustili veľkú stíhaciu jazdu. Naštartoval ich Tomáš Fleischmann v 26. min, potom sa radovali trikrát v tretej tretine, keď víťazný gól strelil Boyd Gordon v 56. min. Capitals sa spoliehajú na streleckú formu celého mužstva, v štyroch zápasoch sezóny dali vždy minimálne štyri góly. Nuly vo všetkých štatistikách s výnimkou odohratých minút mal Milan Jurčina. Jeho spoluhráč Alexander Ovečkin (0+0) sa po súboji síce usmieval, individuálny súboj s domácimi hviezdami Sydneym Crosbym (0+2) a Jevgenijom Malkinom (1+2) však prehral. Penguins nepomohol ani gól Miroslava Šatana v presilovke o dvoch hráčov v 22. min na 3:0. Odchovanec topoľčianskeho hokeja ešte predtým prihral Malkinovi na druhý gól v

zápase. Šatan strelil svoj druhý gól v sezóne a so 4 bodmi (2+2) je lídrom kanadského bodovania spomedzi Slovákov. "To je jednoducho neakceptovateľné. Nemôžeme stratiť takýto náskok. V prvých dvoch tretinách sme hrali výborne, v tretej však veľmi zle a to je neprípustné,“ zlostil sa po zápase tréner Penguins Michel Therrien.

O víťazstve Islanders na ľade Tampy Bay rozhodol svojím druhým gólom v zápase po 51 sekundách predĺženia po chybe brankára Olafa Kölziga Trent Hunter. Lightning na prvé víťazstvo v sezóne stále čakajú, prvé štyri duely prehrali, dvakrát po predĺžení. Andrej Meszároš bol opäť kľúčovým článkom defenzívy Tampy, poslal dve gólové prihrávky, čo boli jeho druhý a tretí bod v sezóne, a na ľade bol najvyťažovanejším mužom. Islanders oslávili víťazstvom svoj 2800. zápas v základnej časti NHL.

Vancouver odohral proti Detroitu najlepší zápas sezóny a napokon s prispením prvej asistencie Pavla Demitru v drese Canucks vyhral 4:3 po predĺžení. "Vedeli sme, že Detroit má skvelý tím a vo svojom strede výborných hráčov. Preto sme chceli hrať naplno celý zápas, čo sa podarilo,“ tešil sa po zápase Alex Burrows, ktorý rozhodol v 27. sekunde predĺženia. Marián Hossa na svoj premiérový gól za Detroit a zároveň trojstý v NHL stále čaká, vo štvrtok si pripísal tretiu asistenciu v sezóne. Ani jedna z jeho šiestich striel si cestu za Luonga nenašla.

Súboj najmladšieho (DeBoer z Floridy) a najstaršieho (Lemaire z Minnesoty) trénera v NHL vyznel v prospech skúsenejšieho. Marián Gáborík síce pre bližšie nešpecifikované zranenie nehral, Wild však zabral iný útok. Excelovali Mikko Koivu (1+4) s Anttim Miettinenom (2+1), ktorých vhodne dopĺňal Andrew Brunette (1+1). Koivu so štyrmi asistenciami v zápase vyrovnal klubový rekord. Richard Zedník sa prezentoval dvoma strelami na bránku Wild.

Brankár New Jersey Martin Brodeur pokračuje v úvode sezóny vo výborných výkonoch, v Atlante chytil všetkých 25 striel hráčov Thrashers a zaznamenal 97. shutout kariéry. Od historického rekordu Terryho Sawchuka ho delí už iba šesť zápasov s nulou. "Je skvelé, že shutout prišiel tak skoro v úvode sezóny. Ja však chcem vyhrávať najmä zápasy, shutouty sú špeciálnym bonusom. Na rekord sa nekoncentrujem, zaujíma ma teraz najbližšie stretnutie,“ povedal po zápase Brodeur.

Na strelecky zlý vlaňajšok zabudli obrancovia St. Louis. Kým v predchádzajúcej sezóne dali dokopy 15 gólov, teraz proti Dallasu pri výhre 6:1 tri a od začiatku ročníka už štyri.

Prvé víťazstvo v sezóne dosiahlo Colorado, ktoré zdolalo Philadelphiu 5:2. Brankár Peter Budaj dostal tentoraz voľno, jeho dvojka Andrew Raycroft vychytal svoju prvú výhru v novom drese. Po jednozápasovej pauze sa v zostave Avalanche objavil Marek Svatoš a v 17. min svojím prvým gólom v sezóne upravil na 2:0.

výsledky

Atlanta - New Jersey 0:1

Gól: 39. Rolston (Zubrus, Gionta).

Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:35. Brankári: Lehtonen - Brodeur. Diváci: 11 293.

Detroit - Vancouver 3:4 pp (za domácich Hossa 0+1 - za hostí Demitra 0+1)

Góly: 7. Holmström (Daciuk, Lidström), 24. Rafalski (Lidström, MARIÁN HOSSA), 32. Cleary (Daciuk) - 6. Hansen (Burrows), 11. Kesler (O'Brien, S. Salo), 43. Raymond (Mitchell, DEMITRA), 61. Burrows (Edler, Mitchell).

Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:29. Brankári: Osgood - Luongo. Diváci: 19 011.

Tampa Bay - NY Islanders 3:4 pp (za domácich Meszároš 0+2)

Góly: 44. Lecavalier (Prospal, MESZÁROŠ), 53. Prospal (MESZÁROŠ, Krajíček), 55. Malone (J. Jokinen, Niskala) - 3. Comrie (Okposo, Gervais), 24. Weight (Guerin, Nielsen), 54. Hunter (Tambellini, Comrie), 61. Hunter (Nielsen).

Vylúčení: 10:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:36. Brankári: Kölzig - MacDonald. Diváci: 14 420.

Florida - Minnesota 2:6

Góly: 25. Boynton (Ballard, Horton), 35. Skrastinš (Murphy, Weiss) - 12. Brunette (M. Koivu, Miettinen), 23. K. Johnsson (Pouliot, Boogaard), 24. Miettinen (M. Koivu, Mojžiš), 36. Pouliot (M. Koivu), 47. Miettinen (M. Koivu, Bergeron), 56. M. Koivu (K. Johnsson, Brunette).

Vylúčení: 8:7 na 2 min, navyše Belak - Boogaard na 5 min za bitku, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:34. Brankári: Vokoun (41. Anderson) - Bäckström. Diváci: 12 106

Pittsburgh - Washington 3:4 (za domácich Šatan 1+1)

Góly: 13. Goligoski (Malkin, Crosby), 20. Malkin (Crosby, ŠATAN), 22. ŠATAN (P. Sýkora, Malkin) - 26. Fleischmann (Laich, Fehr), 44. Siomin (Nylander), 51. Nylander (Fleischmann, Siomin), 56. Gordon (Fehr, S. Fiodorov).

Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: Bissonnette - Bradley na 5 min za bitku, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:30. Brankári: Fleury - Theodore. Diváci: 17 030.

St. Louis - Dallas 6:1

Góly: 13. Tkachuk, 16. McKee, 23. Y. Štastný (King, Weaver), 33. Boyes (P. Kariya, Perron), 38. Wagner, 53. Brewer (P. Kariya, Boyes) - 17. Barch (Daley, Niskanen).

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:30. Brankári: Legace - Turco (41. Stephan). Diváci: 18 550.

Colorado - Philadelphia 5:2 (za domácich Svatoš 1+0)

Góly: 10. Clark (Sakic, Wolski), 17. SVATOŠ (Wolski, Salej), 26. Hejduk (P. Štastný, Sakic), 40. McCormick (Jones), 53. P. Štastný (Smyth, Sakic) - 25. Gagne, 29. Richards (Timonen, Briere).

Vylúčení: 9:12 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 34:18. Brankári: Raycroft - Biron. Diváci: 18 007.