MELBOURNE, BRATISLAVA. "Tento turnaj nestojí za nič! Moja hra aj nastavenie boli v poriadku, ale celkovo som z toho, čo sa tu deje, naozaj sklamaný," hneval sa po prehre v prvom kole Australian Open s Bielorusom Jegorom Gerasimovom 2:6, 6:2, 6:7(5), 5:7 výbušný Francúz Benoit Paire.
Momentálne 29. hráč sveta patril k tenistom, ktorí sa ocitli v jednom lietadle s pozitívne testovanou osobou. Štrnásť dní preto vôbec nemohol opustiť hotelovú izbu.
Nesmel ani len trénovať.
"Organizátori zaobchádzajú s hráčmi ako s idiotmi," vyhlásil. "Takýto protokol som nikdy nepodpísal. Podpísal som sa pod to, že budem môcť počas tých štrnástich dní v karanténe trénovať," dodal.
Francúzovi nevyšlo prvé kolo v Melbourne, no zároveň platí, že od návratu na kurty po koronakríze nevie nájsť formu.
Od svojho prvého súťažného stretnutia vyhral iba jediný duel. Na Roland Garros v prvom kole zdolal Juhokórejčana Soon-Wooa Kwona.
Azarenková odmieta hovoriť o zdravotnom stave
Na podobné problémy sa sťažovalo viacero hráčov. V prísnej karanténe sa ocitla aj dvojnásobná víťazka Australian Open a finalistka posledného ročníka US Open Viktoria Azarenková.
"Najskôr som len plakala na gauči. Bolo to frustrujúce. Tvrdo som trénovala a kam to teraz všetko odíde?" priznala Bieloruska pred turnajom pre Eurosport.
V prvom kole prehrala s Američankou Jessicou Pegulovou 5:7, 4:6.
Vravela, že nehľadá výhovorky v tom, že nemohla poriadne trénovať.
"Samozrejme, určite to malo vplyv. Chýbal mi čerstvý vzduch. Ale bolo by jednoduché prísť sem a všetko zdôvodňovať nedostatkom riadneho tréningu," uviedla na tlačovej konferencii po zápase.
Azarenková pritom bola jednou z mála tenistov a tenistiek, ktorí v súvislosti s opatreniami vyjadrili podporu organizátorom.
"Chcela by som mojich kolegov vyzvať na spoluprácu a porozumenie pre lokálnu komunitu. Oni si tieto pravidlá nevybrali sami, boli k nim donútení," napísala na twitteri.
Bieloruska však po zápase dostala aj množstvo otázok na svoj zdravotný stav. Počas druhého setu si dvakrát vypýtala zdravotnú prestávku. Či ide o niečo vážne, respektíve, problémy mohol spôsobiť dlhý pobyt v karanténe, neodpovedala.
Z diváckeho hľadiska sa mohlo zdať, že má problémy s dýchaním. To skutočne mohlo naznačovať aj následky nedostatočného tréningu. Jej kariéru pritom už ovplyvnili zranenia viackrát. V minulosti dokonca na kurte skolabovala.
"Nerozumiem, prečo musíme hovoriť o zdravotnom stave. Ľudia o tom hovoria na internete a súdia nás. Malo by to byť na každého rozhodnutí, či o tom chce hovoriť. Aj lekári predsa majú povinnosť mlčať o zdravotnom stave pacienta," hnevala sa.
Sťažujú sa aj ďalší hráči
Tvrdú karanténu však ako dôvod skorého vypadnutia jednoznačne pomenovala šampiónka Australian Open 2016 Angelique Kerberová. Od Američanky Bernardy Perovej dostala kanára a prehrala 0:6, 4:6.
"Od začiatku som sa necítila dobre. Snažíte sa robiť to najlepšie, ale keď hráte proti súperke, ktorá mala menej prísnu karanténu, je to cítiť," priznala bývalá svetová jednotka.
"Keby som vedela, že tu budú také prísne podmienky, zrejme by som si dvakrát premyslela, či prídem," dodala.
Podobný názor má aj bývalá mužská svetová štvorka Kei Nišikori. Od roku 2009 sa mu nestalo, že by na Australian Open vypadol v prvom kole.
"Snažil som sa nad tým neuvažovať, ale myslím, že ma karanténa určite ovplyvnila. Dnes som sa však cítil dobre. Takže aj by som chcel povedať, že áno, môže za to karanténa, ale nechcem v tom hľadať výhovorku," vravel Japonec akreditovaným novinárom.
Na svoje výkony po tvrdej karanténe sa však sťažovali aj hráči, ktorí vyhrali.
Britka Heather Watsonová zdolala Kristýnu Plíškovú 7:6 (4), 7:6 (3). "Necítila som sa tak fit ako bežne. Pred niekoľkými dňami som mala problémy s kŕčmi v nohe. Takže som nemohla poriadne trénovať," vravela po zápase.