16.06.2021
21:00
Stadio Olimpico
3 - 0
(1:0)
Ukončené

Tento tím je zázrak. Od prvej do poslednej minúty, píšu talianske médiá

Futbalisti Talianska počas ME 2020.
Futbalisti Talianska počas ME 2020. (Autor: SITA/AP)
SITA|17. jún 2021 o 12:20

Taliani si zaistili postup zo skupiny.

RÍM. Hráči na krídlach sa rútia vpred ako s auto od Ferrari. Stredopoliari zasa v strieľaní gólov bez problémov nahradia útočníkov, ak tí práve neskórujú.

A náhradníci z lavičky pôsobia minimálne tak dobre ako tí zo základnej jedenástky. Futbalové Taliansko je na nohách. Miláčikovia "tifosi" majú po dvoch zápasoch majstrovstiev Európy plný počet bodov a v kapse postup do osemfinále.

Objavili radosť z futbalu

"Dva zápasy, dve víťazstvá 3:0 a bezbolestný postup do druhého kola. Toto Taliansko je zázrak. Pod vedením Roberta Manciniho sme spolu s hráčmi objavili radosť z futbalu," napísal denník Gazzetta dello Sport.

"Toto mužstvo hrá ako jeden veľký tím od prvej do poslednej minúty. Potlesk pre Azzurri na otvorenej scéne," pridala sa Corriere della Serra.

"Som šťastný človek. Moji hráči milujú futbal, zabávajú sa a radi riskujú. Práve toto je podstata futbalu," uviedol tréner Talianov Roberto Mancini.

Triumf nad nevýraznými Švajčiarmi zariadil v stredu večer dvoma gólmi Manuel Locatelli a v závere ho spečatil futbalový buldog Ciro Immobile.

Skvelá séria

Taliani dosiahli desiate víťazstvo v sérii so skóre 31:0 a celkovo odohrali dvadsiaty deviaty zápas bez prehry. Zatiaľ naposledy ich nachytali Portugalčania v septembri 2018 (0:1), odvtedy majú Manciniho zverenci bilanciu 24 víťazstiev - 5 remíz.

"Stal som sa hviezdou zápasu a som na to hrdý, ale chcem sa o to podeliť s ostatnými v tíme. Tvoríme skvelý tím a navzájom si rozumieme.

Prvý gól bol pre moju rodinu. Keď som poslal loptu Berardimu, rozhodol som sa bežať s ním dopredu, lebo ho poznám a vedel som, že niečo vymyslí. Druhý gól venujem všetkým talianskym fanúšikom, ktorých sme opäť urobili šťastnými," vyhlásil Manuel Locatelli, 23-ročný stredopoliar Sassuola v Serie A.

Mancini: Tri tímy sú pred nami

Mancini nie je perfekcionista, ale na výkone svojho tímu videl aj chyby.

"V úvodných minútach to nebolo ono, ale potom sme začali Švajčiarov vyššie napádať a prinútili sme ich k chybám. Nebolo to jednoduché, lebo súper má kvalitné mužstvo. A naša výdrž tiež bola preverená. Odohrať dva zápasy za päť dní v takomto teple nie je jednoduché," skonštatoval 56-ročný tréner talianskeho tímu.

Na stúpajúce preferencie Talianov v súvislosti s útokom na titul majstra Európy sa bronzový medailista z MS 1990 díva triezvo.

"Minimálne trojica Francúzsko, Portugalsko a Belgickom je pred nami. Prvý je aktuálny majster sveta, druhý majster Európy a tretí je už dosť dlho na čele svetového rebríčka FIFA. Ich tímy sa formovali istý čas a je normálne, že sú pred nami. Vo futbale je však možné všetko. Takže čo som povedal, nie je vôbec isté," poznamenal Mancini.

Taliani aj do tretice zostanú v Ríme, kde v nedeľu 20. júna privítajú Walesanov. Na potvrdenie prvého miesta v A-skupine im stačí remíza. O tretie miesto v A-skupine si to rovnako v nedeľu v azerbajdžanskom Baku rozdajú Turci a Švajčiari.

Viac o EURO 2020 / 2021

Súvisiaci obsah