10.Michal KrčmářČesko0+52,6 s
61.Michal ŠimaSlovensko1+2:27,4 min
75.Tomáš HasillaSlovensko2+2:57,6 min
84.Matej BalogaSlovensko2+3:25,5 min

KONTIOLAHTI. Nór Tarjei Bö triumfoval vo štvrtkovom šprinte na 10 km v rámci 2. kola Svetového pohára biatlonistov vo fínskom Kontiolahti.

Druhý finišoval Nemec Arnd Peiffer a tretí bol mladší z bratov Böovcov Johannes Thingnes, ktorý si upevnil pozíciu na čele celkového poradia.

Z trojice Slovákov na štarte skončil najlepšie na 61. mieste Michal Šima.

Pre 32-ročného Tarjei Böa to bolo desiate individuálne víťazstvo, doposiaľ posledné získal pred tromi rokmi taktiež v šprinte vo švédskom Östersunde.

"V posledných rokoch bolo ťažké dostať sa k triumfu cez Johannesa a Martina Fourcadea, ktorí si delili víťazstvá medzi sebou. Bolo to ťažké pre všetkých ostatných. Teraz je jeden preč a druhý je môj brat.

Dnes to bol môj deň a i keď často nevyhrávam, je dobrý pocit, keď sa mi to znovu podarí. S Johannesom máme rovnaké gény, ale musím byť úprimný, on má niečo čo ja nie. To, čo dokázal v posledných sezónach, je neuveriteľné.

Na lyžiach doslova tancuje. No je fajn ho niekedy zdolať a ukázať, kto je tu veľký brat," uviedol pre web Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

Pohľad na stupne víťazov. Zľava Arnd Peiffer, Tarjei Bö a Johannes Thingnes Bö
Pohľad na stupne víťazov. Zľava Arnd Peiffer, Tarjei Bö a Johannes Thingnes Bö (Autor: TASR/AP)

Favorit chyboval už v úvode

Dvadsaťsedemročný J. T. Bö, víťaz úvodného šprintu, bol najväčší favorit aj vo štvrtok, no už pri streľbe v ľahu spravil jednu chybu. V druhom kole potvrdil dobrú bežeckú formu a po stopercentnej stojke sa zaradil na čelo.

V cieli zdolal o 15 sekúnd dovtedajšieho lídra Slovinca Jakova Faka, ktorý zastrieľal čisto. Čas lídra nedokázali ohroziť ani ďalší pretekári s čistými položkami, vrátane krajana Erlenda Bjöntegaarda.

Podarilo sa to až jeho bratovi Tarjeiovi, ktorý vybehol z druhej streleckej položky s náskokom 20,3 sekundy na svojho brata a v poslednom kole bol dokonca o ďalších deväť sekúnd rýchlejší.

Slováci sa nezmestili do TOP 60

Medzi nórsku dvojicu sa vtesnal už len Peiffer s čistou streľbou a mankom 13,9 s na víťaza. Dobrý výkon predviedol Švajčiar Benjamin Weger, ktorý obsadil s čistou streľbou 4. miesto (+35,9 s), i desiaty Čech Michal Krčmář (+52,5 s).

Z trojice Slovákov bol najlepší rovnako ako v prvom šprinte sezóny Michal Šima, ktorý zvládol prvú položku čisto, na druhej minul jeden terč a v cieli obsadil 61. miesto s mankom 2:27,4 min.

Tomáš Hasilla mal s bilanciou 1+1 stratu 2:57,6 min, čo mu stačilo na 75. pozíciu, Matej Baloga skončil s rovnakou streľbou na 84. priečke (+3:25,5 min).