Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Ááááá, vyhŕkli mi slzy. Ako nás Rusi v Petrohrade zaskočili

Letisko v Petrohrade. (Autor: Sportnet/Pavol Spál)
Pavol Spál|12. jún 2021 o 21:36

Reportér Sportnet.sk dorazil do Petrohradu, kde Slováci odohrajú dva zápasy na EURO 2020.

PETROHRAD. Zdravotníčka v stredných rokoch odetá v ochrannom plášti sa usmeje, zoširoka otvorí ústa a vyzve ma: „Ááááá. Povedzte ááááááá.

Paličku mi strčí do úst tak zostra, až mi vyhŕknu slzy. Tak isto precízne a veľmi hlboko urobí aj výter z oboch nosných dierok.  

Na Slovensku som predtým absolvoval niekoľko aj PCR odberov, ale tak zostra do mňa nikto nešiel.

Z Petrohradu

píše reportér Sportnet.sk Pavol Spál

Popritom mi zdravotníčka zoberie pas a dá naň malú bielu nálepku s akýmsi kódom. 

Na výsledok testu sa nečaká. Žiadna inštrukcia. A tak postupujem ďalej. Čo bude nasledovať? Je otázne, či test niekto vôbec vyhodnotí.  

Na letisku bol prísny režim 

Futbalisti Slovenska vyzvú 14. júna v úvodnom zápase majstrovstiev Európy v Petrohrade Poľsko. Som športový novinár a na zápas som sa vybral dva dni pred zápasom charterovým letom z Bratislavy.

Už po prílete do Ruska sme museli v lietadle dlhšie čakať. Jeden pripravený formulár nestačil, museli sme vypísať ďalší.  

A čakali sme opäť. Byť trpezlivý, to bol základ. Čakať a čakať. Zdĺhavá byrokracia.  

Na letisku v Petrohrade vládne prísny režim. A pracovníci v uniformách. V rôznych farbách. Sú ich desiatky až stovky.  

Náš test Rusi nechceli 

Pred vstupom do Ruska sme museli pritom absolvovať povinne PCR test, ktorý nesmel byť pri vstupe do krajiny starší ako 72 hodín.  

V Petrohrade nás však ihneď po prílete čakalo ďalšie prekvapenie, s ktorým nikto nerátal. Nik nás o tom neinformoval.  

Rusi na letisku zriadili improvizované odberové miesto. Každý, kto priletí, musí absolvovať PCR test. Ten zo Slovenska, naopak, nikto nekontroloval. Bol v podstate zbytočný.  

Pri pasovej kontrole som mal smolu. Inej dáme v uniforme za okienkom sa niečo nezdalo v mojom pase, po rusky mi ukazuje na víza.  

Ako Nikita od Eltona Johna 

Príde si po mňa ďalšia pracovníčka letiska, ktorá sa podobá na Nikitu z klipu od Eltona Johna. Na výložkách má dve hviezdy.  

Musím sa vrátiť o niekoľko krokov späť. „Sadnite si,“ vravia mi.

Preberie si ma pán so štyrmi hviezdami na výložkách a opäť ma vyzvú, aby som čakal. Trvá asi tridsať minút, keď problém vyriešia. Podpísal som akúsi opravu.

Dôvod, čo sa stalo, mi neprezradili. Som rád, že dostávam pečiatku a môžem ísť ďalej. Petrohradská časť futbalového dobrodružstva sa môže začať.

Viac o EURO 2020 / 2021

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články