💡 Tento článok môžete dočítať celý vďaka Toyote
ŠTOKHOLM. Medzinárodná hokejová federácia v závere tohto týždňa v Štokholme pridelí Slovensku právo organizovať majstrovstvá sveta v roku 2029.
V eufórii z tohto očakávaného verdiktu (nikto iný sa o šampionát neuchádza) by sa však nemalo zabudnúť, kde sa slovenský hokej ocitol na švédskom ľade a či sa tomu nedalo vyhnúť.
Rečou faktov slovenská reprezentácia na turnaji doteraz vydrela víťazstvá proti tímom z druhej desiatky svetového rebríčka (Slovinsko, Francúzsko), nezvládla súboje s Rakúskom ani Lotyšskom a dvojici favoritov Švédsko a Kanada robila iba neškodný sparing. Už pred posledným zápasom proti Fínom je jasné, že si nezahrá vo štvrťfinále.
Vzhľadom na kvalitu tímu, kde nominácia pripomínala namiesto výberu skôr nábor, je to priemerný výsledok.
Mužstvo, v ktorom lídrov druhého sledu nezastihol turnaj na vrchole formy a viacero mladých talentov je možno na polceste do špičkového seniorského hokeja, vyčerpalo záchranou v elitnej kategórii svoj potenciál.
Po Štokholme musí byť aj v slovenskom hokeji jasné, že nechať problémy vyhniť sa nevypláca.
Kde sú reprezentanti?
Z najsilnejšieho možného výberu, ktorý mohol Slovensko reprezentovať na svetovom šampionáte, chýbalo z rôznych dôvodov viac než dvadsať hokejistov.
To je vzhľadom na úzku hráčsku špičku priveľa. Ich pohnútky boli rôzne. Hráči sa ospravedlnili pre zranenia, únavu, osobné, či rodinné dôvody. Z NHL bolo teoreticky voľných päť Slovákov, Martin Feherváry absolvoval operáciu.
Už v úvode prípravy oznámili neúčasť na turnaji tradiční lídri Hrivík s Cehlárikom, neprišiel ani nikto z finalistov českej extraligy.
Manažér českej hokejovej reprezentácie Jiří Šlégr počas šampionátu poskytol pre portál idnes.cz rozhovor, v ktorom ponúkol zaujímavý pohľad do zákulisia reprezentačnej práce - a neobišiel ani Slovensko.
„Stretol som jedného slovenského hráča a ten si povzdychol, že za nimi do Ameriky nikto nelieta. Tak som to povedal Miroslavovi Šatanovi,“ opísal Šlégr situáciu, ktorá mu utkvela v pamäti.
Prezradil aj reakciu šéfa Slovenského zväzu ľadového hokeja. „Povedal mi, že nechcú chlapcov počas sezóny obťažovať. Bral to podľa seba. Keď bol voľný, chcel reprezentovať. Ale nemyslím si, že to dnes platí stopercentne. Vyrástla iná generácia,“ vysvetľuje bývalý reprezentačný bek a dodal: „Poradil som mu, že by ten prístup mal prehodnotiť.“
Príklady pozitívneho vzťahu k reprezentácii netreba hľadať ďaleko. Česi majú v Herningu 14 obhajcov zlata z Prahy, kapitán a líder Kaspars Daugavinš reprezentuje Lotyšsko na trinástych majstrovstvách sveta, rok čo rok korčuľuje na MS švajčiarska partička hráčov z NHL.
Prípad Ramsay
Tak dlho hľadal hokejový zväz nástupcu Craiga Ramsayho, až napokon musel improvizovať. Kanadský tréner viedol Slovensko od leta 2017 do apríla 2025.
Za ten čas sa pri ňom vystriedalo množstvo asistentov, Michal Handzuš, Ľubomír Višňovský, Vladimír Országh, Ján Pardavý, Róbert Petrovický, Andrej Podkonický či Peter Frühauf. S víziou, že niekto z nich by mohol raz po ňom prebrať štafetu.
Ramsay stál na striedačke na piatich MS a dvoch ZOH. V Pekingu získal s mužstvom bronz. Celkovo odkoučoval 157 zápasov. V tejto štatistike je rekordér.
Po MS v hokeji 2023 v Rige, kde bol suverénne najstarší tréner, SZĽH s ním predĺžil zmluvu na ďalšiu sezónu. Už v Lotyšsku však pôsobil Kanaďan po zápasoch niekedy unavene.
Ďalšie predĺženie spolupráce s ním oznámil Miroslav Šatan v auguste 2024 pred olympijskou kvalifikáciou. Ramsay v tejto sezóne viedol slovenský tím aj na Nemeckom pohári, Vianočnom Kaufland Cupe a v prípravných zápasoch proti Nemcom vo februári.
Pred začiatkom prípravy na MS 2025 však dostal zápal pľúc a liečba neprebiehala dobre. Jeho stav sa nezlepšil.
Ramsayho na lavičke nahradil Vladimír Országh, aj keď preferoval prácu v klube a má platný kontrakt v Banskej Bystrici. Országh sa zhostil úlohy ako krízový manažér vo firme, ktorá čelí problémom. Budúcnosť Ramsayho či Országha na slovenskej striedačke je nejasná.
Prípad Slafkovský
V októbri minulého roka publikoval zámorský portál The Athletic rozhovor s aktuálne najväčšou hviezdou slovenského hokeja Jurajom Slafkovským. V článku s názvom „Juraj Slafkovský a ťarcha národa“ útočník Montrealu Canadiens okrem iného kritizoval pomery v slovenskom hokeji a taktiež SZĽH.
VIDEO: 29. epizóda podcastu Hokejový BOSS
„Na Slovenskom zväze ľadového hokeja sa niekoľko vecí musí zmeniť, ak chceme byť znovu úspešní. Myslíme si, že robíme veci správne, ale v skutočnosti to len predstierame,” citoval Slafkovského kanadský novinár Arpon Basu.
Slafkovský ďalej uviedol, že podľa neho často nerozhoduje hráčska kvalita, ale to, kto má akých rodičov a koho pozná. „Na Slovensku je všetko o známostiach a každý sa o tom bojí hovoriť.”
O deň neskôr vydal SZĽH stanovisko, v ktorom spätne skritizoval Slafkovského vyjadrenia a uviedol, že „názory vnímajú ako neuvážené vyjadrenia mladého hráča”.
Slafkovský v reakcii na to poslal prostredníctvom médií cez oceán ďalšie tvrdé slová. „Len sa snažíte skrývať za skutočnosť, že som mladý, čo je trochu šialené,” uviedol Slafkovský dva mesiace po tom, čo si Slovensko vybojovalo v kvalifikačnom turnaji účasť na ZOH 2026.
„Povedal som, čo som povedal, no stále chcem reprezentovať, hrať na olympiáde a o niečo zabojovať. To rozhodnutie však už nie je na mne,“ dodal Slafkovský.
Po tejto prestrelke nastalo ticho. Zväz ani Slafkovský sa k téme nevyjadrovali a ako neskôr potvrdil generálny manažér reprezentácie Miroslav Šatan, šesť mesiacov spolu nekomunikovali.
Po vypadnutí Montrealu v prvom kole play-off NHL dostal 21-ročný útočník od zámorských novinárov aj priamu otázku, či je za jeho neúčasťou na MS kritika Slovenského zväzu ľadového hokeja.
„Nemyslím si. Dnes som sa rozprával s Mirom (Šatanom) a myslím si, že sme mali dobrý rozhovor. Všetkému rozumie. Medzi nami je všetko fajn. Sme v pohode,“ povedal Slafkovský s tým, že jeho rozhodnutie neovplyvnilo žiadne zranenie.
Čo bolo teda dôvodom neúčasti v Štokholme? „Bola to dlhá sezóna. Rozprával som sa s tímom tu v Montreale a rozhodli sme sa, že najlepším rozhodnutím bude, keď tento rok nepôjdem.“
Prípad Studenič
Na šampionáte v Štokholme chýbal slovenskému mužstvu šikovný zakončovateľ, dobrý strelec. Slovensko jedného takého malo, ale zostal doma.
Marián Studenič sa po rokoch v zámorí vrátil pred sezónou do Európy. Vo Švédsku hájil farby tímu Färjestads BK. Ešte pred začiatkom nového ročníka dostal pozvánku do kvalifikácie na ZOH 2026.
Pred prvým zápasom proti Rakúsku však zväz vydal prekvapujúce stanovisko - Studenič opustil mužstvo a uprednostnil prípravu na klubovú sezónu.
„Dvadsaťpäťročný útočník mal pocit, že jeho rola v tíme nebude dostatočná a pred ranným rozkorčuľovaním trénerom oznámil, že tím opúšťa,” uviedol zväz vo vyhlásení. Slovensko sa dostalo na olympiádu aj bez Studeniča, ktorý si okamžite po skončení turnaja uvedomil chybu.
„Bol môj odchod z reprezentačnej akcie neprofesionálny? Bol. Dala sa celá táto situácia riešiť inak? Rozhodne dala. Ale tiež som len človek, ktorý robí rozhodnutia a som pripravený niesť následky,” uviedol prostredníctvom sociálnych sietí.
„Nie som nahnevaný, ani urazený a verím tomu, že Slovensko ešte v budúcnosti reprezentovať budem. Ale predchádzať tomu musí férová komunikácia a vzájomný rešpekt,” dodal Studenič.
Hokejista prežil na severe Európy jednu z najlepších sezón v kariére. V 50 zápasoch základnej časti nazbieral 44 bodov za 14 gólov a 30 asistencií. Bol jasne najproduktívnejším Slovákom v špičkových európskych ligách (mimo KHL).
Keď sa blížil prvý zraz pred prípravou na majstrovstvá sveta, téma jeho návratu ožila. Podobne ako so Slafkovským, ani so Studeničom nikto zo zväzu dlhý čas nekomunikoval.
„Nikto mi nevolal, komunikácia bola nulová. Po kvalifikácii som sa s nikým z národného tímu nerozprával. Takže o to ide... To je všetko, čo teraz môžem povedať a MS budem sledovať z domu ako fanúšik,” povedal odchovanec skalického hokeja pre švédsky Expressen.
Keď sa na meno Studenič opýtali novinári pred štartom prípravy generálneho manažéra Miroslava Šatana, odpoveď bola jednoznačná.
„Bohužiaľ, odišiel od mužstva a tu fungujú nejaké princípy. Niekedy v budúcnosti sa to ešte môže otvoriť, ale neviem, či hneď teraz.”
K téme sa vyjadrili aj niektorí bývalí reprezentanti.
„Je dosť času na to, aby si veci vyrozprávali a aby ho prípadne donominovali,” vyhlásil Branko Radivojevič.
Marián Gáborík uviedol, že „keby Országh viedol tím skôr, presadzoval by zapojenie Studeniča do prípravy”.
Hráči z KHL
Na majstrovstvách sveta v Štokholme nastúpili za Slovensko prvý raz aj hokejisti, ktorí po ruskej invácii na Ukrajinu podpísali kontrakty s klubmi ruskej KHL.
Kým hokejové zväzy Česka, Švédska, Fínska či Lotyšska krátko po vypuknutí vojny zaujali jasné stanovisko, že takýchto hráčov nenominujú do reprezentácie, SZĽH vyčkával.
Na MS 2023 ani 2024 hráči z KHL v slovenskom tíme nehrali. Pred dvoma rokmi SZĽH konštatoval, že by to „narušilo pokojnú prípravu“, minulý rok neboli hráči z KHL „z rôznych dôvodov, či už zdravotných, osobných, rodinných alebo iných, nie sú pred vrcholom sezóny k dispozícii pre potreby národného tímu.“
Situácia sa zmenila v lete minulého roka, keď sa hráči pôsobiaci v Rusku vrátili do reprezentácie na turnaj olympijskej kvalifikácie v Bratislave.
„Vieme, že ľudia majú rôzne názory, ale my chceme bojovať o úspech a toto je naša filozofia. Sme športová organizácia a nechceme riešiť nič iné,“ zdôvodňoval tento krok šéf SZĽH a generálny manažér reprezentácie Šatan.
Pôsobenie hráčov z KHL v reprezentácii však rozdelilo spoločnosť a stalo sa aj predmetom politického boja.
Vrcholom bolo video ministra cestovného ruchu a športu Rudolfa Huliaka, v ktorom sa z pozície „fanúšika slovenského hokeja, ale aj predstaviteľa vlády“ krátko pred šampionátom obrátil na šéfa hokejového zväzu so slovami:
„Prosím vás a dôrazne žiadam, aby ste pri tvorbe nominácie zohľadnili čo najviac hráčov pôsobiacich v KHL. Títo hokejisti reprezentujú našu krajinu na najvyššej úrovni. Majú vynikajúcu formu. A ich prítomnosť v národnom tíme by jednoznačne zvýšila šance na úspech.“
Hráči s prítomnosťou či minulosťou v KHL na MS v Štokholme výkonmi nepatrili v slovenskom tíme k rozdielovým. Časť fanúšikov však kvôli ním kritizovalo mužstvo ako celok, časť avizovala, že sa s tímom nedokážu pre to stotožniť.
VIDEO: Vladimír Országh po zápase Slovensko - Lotyšsko