Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Slovenky v play off proti Maďarkám

SITA|Publikované 14. dec 2008 o 13:54

Hádzanárky Slovenska sa v II. fáze kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta v Číne (29. 11. - 13. 12. 2009) stretnú s Maďarskom.

SKOPJE/BRATISLAVA.

Nedeľňajší žreb v aréne Borisa Trajkovského v macedónskom Skopje pred popoludňajším vyvrcholením európskeho šampionátu žien 2008 zároveň rozhodol, že Slovenky sa v dvojzápase play off (prvé stretnutia 6./7. júna - odvety 13./14. 6. 2009) najskôr predstavia v domácom prostredí. „Nedávno som sa bavil s generálnym sekretárom Maďarského hádzanárskeho zväzu Lászlóom Sinkom, že žreb dopadne rovnako, ako keď pred dvoma rokmi bojovali v II. fáze kvalifikácie MS 2007 mužské reprezentácie oboch krajín.

Maďarky patria do kategórie kvalitných a silných súperov, ale tu sa už nedá vyberať. O postupujúcom však nerozhodnú papierové predpoklady, ale výsledky dvoch zápasov,“ uviedol prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Pavol Derfényi.

Tréner SR Ľubomír Popluhár sa pred žrebom vyjadril, že si neželá Rumunky, ale prijal by Bielorusky či Macedónčanky. Želanie sa mu splnilo len spolovice, keď sa jeho zverenky vyhnú obávanému rumunskému protivníkovi. „Čaká nás jeden z najťažších tímov, ktorý predstavuje absolútnu svetovú špičku.

Sme síce jasný outsider, keďže kvalita hráčskeho kádra i podmienok je na strane súpera, ale budeme chcieť prvý duel doma vyhrať. Od jeho výsledku sa budú odvíjať naše ďalšie šance. V Maďarsku je hádzaná šport číslo jeden, možnosti prekvapiť sú menšie ako proti Poľsku, ktoré sme vyradili v I. fáze kvalifikácie. Môžu nás však podceniť a my sa musíme naučiť vyhrávať aj nad takýmito kvalitnými družstvami. Bude zaujímavé sledovať, či sme sa výkonnostne posunuli od nášho vzájomného súboja, v ktorom Maďarky nastúpili v kompletnom zložení. Myslím si, že aj pre fanúšikov hádzanej oboch krajín to bude atraktívny súboj. Dôkladne musíme zvážiť výber dejiska domáceho zápasu, o ktorom už určitú predstavu mám,“ povedal pre agentúru SITA kouč hádzanárok Slovenska.

Maďarky obsadili na tohtoročných ME v Macedónsku 8. miesto. „Chýbalo málo, aby sa dostali vyššie. Trochu mali smolu v tom, že v základnej fáze účinkovali v skupine smrti so štyrmi vyrovnanými družstvami. Videl som všetky ich stretnutia, najväčšími hviezdami sú jednoznačne brankárka Katalin Pálingerová a spojka Anita Görbiczová. Pre zranenie im chýbala Tímea Tóthová, ktorá je ďaleko lepšia ako tie, čo hrali namiesto nej na šampionáte,“ dodal Ľ. Popluhár na margo kvalifikačného protivníka. Jeho zverenky postúpili do play off vďaka prvenstvu na novembrovom turnaji 3. skupiny I. kvalifikačnej fázy v poľskej Dabrowej Górniczi, kde v konkurencii domácej reprezentácie, Islandu, Švajčiarska a Lotyšska nenašli premožiteľa.

Účasť na MS 2009 má automaticky zabezpečenú obhajca prvenstva Rusko a dva najlepšie tímy z ME 2008 – Nórsko a Španielsko. O ďalších osem európskych miesteniek sa bude bojovať v kvalifikácii.

Žreb dvojíc II. fázy kvalifikácie hádzanárok o postup MS 2009 v Číne (prvé zápasy play off 6/7. júna - odvety 13./14. 6. 2009):

  • Slovensko – Maďarsko
  • Švédsko – Čierna Hora
  • Srbsko – Nemecko
  • Chorvátsko – Francúzsko
  • Bielorusko – Rumunsko
  • Macedónsko – Rakúsko
  • Portugalsko – Dánsko
  • Ukrajina - Holandsko

Súvisiace články