Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Slováci sa v play off o MS 2007 stretnú s Maďarmi

TASR|5. feb 2006 o 14:15

Zürich 5. februára (TASR) - Slovenských hádzanárov čaká v boji o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta v Nemecku reprezentácia Maďarska. Žreb v dejisku ...

Zürich 5. februára (TASR) - Slovenských hádzanárov čaká v boji o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta v Nemecku reprezentácia Maďarska. Žreb v dejisku nedeľňajšieho finále majstrovstiev Európy vo švajčiarskom Zürichu rozhodol, že prvý zápas odohrajú zverenci trénera Petra Hatalčíka 10., resp. 11. júna doma, odvetu o týždeň neskôr za južnými hranicami.

Slovenský tréner, ktorý po boku prezidenta Slovenského zväzu hádzanej Pavla Derfényiho sledoval žrebovanie priamo v Zürichu, privítal výsledok slovami: "Mohli sme dostať aj podstatne ťažšieho súpera, najmenej som si želal konfrontáciu s Rusmi. Maďarsko je síce veľmi kvalitným protivníkom, no dá sa poraziť a postúpiť cez neho na šampionát."

Za Hatalčíkovým optimizmom stoja aj výsledky vzájomných duelov oboch susedov od jeho nástupu k reprezentačnej lavičke. Dovtedy hrozivú bilanciu ôsmich prehier, dvoch remíz a jediného víťazstva si Slováci vylepšili o ďalšie tri triumfy a jednu remízu a navyše pridali aj ďalšie dve víťazstvá v neoficiálnych prípravných stretnutiach. Do play off so starým známym súperom tak Hatalčík vstúpi vo veľmi lichotivom svetle - bez jedinej prehry, s piatimi víťazstvami a jednou remízou. Práve posledná deľba bodov sa pritom zrodila na decembrovom Vianočnom pohári na maďarskej palubovke v Békéscsabe.

Maďarská hádzaná je dôverne známa aj pre viacerých Hatalčíkových zverencov - len na šampionáte v Bazileji, kde malo Slovensko premiéru, sa predstavili až piati maďarskí legionári. Opora slovenského výberu brankár Dunaferru SE Richard Štochl sa nazdáva, že Slováci majú znova šancu prebojovať sa na vrcholné podujatie. "Hoci Maďari nie sú najslabší, slabého súpera sme však dostať ani nemohli. Považujem ich za zdolateľných. To, že ich veľmi dobre poznám môže byť našou výhodou, ale možno z toho budú ťažiť aj oni. Ich silnou zbraňou je najmä to, že sa vždy dokážu maximálne skoncentrovať na dôležité zápasy. Hoci podľa všetkého budú Maďari vstupovať do dvojzápasu ako papieroví favoriti, myslím, že v skutočnosti tam nebude favorit," vyhlásil Štochl, ktorý v Dunaújvárosi chytá už piatu sezónu.

Ďalší "znalec" maďarských pomerov - hrajúci tréner z Nyíregyházy Pavol Jano, ktorý v Bazileji ohlásil koniec reprezentačnej kariéry, dodal: "Šance sú 50 na 50. Nie je to ľahký súper, no ani Maďari nedostali ľahkého protivníka. Určite sme lepší na brankárskom poste, naopak ich účinnou zbraňou je hra na pivota."

Maďari skončili na ME vo Švajčiarsku na 13. priečke, ktorá ich zaradila do vyššieho koša pred žrebovaním. V základnej C-skupine v Sursee zvíťazili nad Islandom 35:31, no predtým inkasovali prehry s Dánmi 25:29 a reprezentáciou Srbska a Čiernej Hory 24:29.

Vo Švajčiarsku sa pritom v priebehu niekoľkých hodín rozhodlo, že Slováci sa s južnými susedmi stretnú v tomto roku minimálne trikrát - okrem kvalifikácie ich čaká aj tradičný súboj na Vianočnom pohári. "S predstaviteľmi ostatných krajín Vyšehradskej štvorky sme sa dohodli, že už v apríli podpíšeme zmluvu o pokračovaní Vianočného pohára na ďalšie roky," prezradil prezident SZH Derfényi.

Dvojice play off o MS 2007: SR - Maďarsko, Švédsko - Island, Švajčiarsko - Rusko, Rumunsko - Nórsko, Portugalsko - Ukrajina, Grécko - Poľsko, SČH - ČR, Slovinsko - Rakúsko

Súvisiace články