Slovensko ukončilo paralympiádu medailou, Haraus má ďalší bronz

Paralyžiar Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom. (Autor: TASR/AP)
SITA|13. mar 2022 o 06:53 (aktualizované 13. mar 2022 o 09:46)

Zvíťazil Talian Giacomo Bertagnolli.

Paraalpské lyžovanie na ZPH 2022

Muži - zrakovo znevýhodnení - slalom:


Športovec

Navádzač

Krajina

Čas

1.

Giacomo Bertagnolli

Andrea Ravelli

Taliansko

1:26,82 min

2.

Johanes Aigner

Matteo Fleishmann

Rakúsko

+ 0,28 s

3.

Miroslav Haraus

Maroš Hudík

Slovensko

+ 9,40 s

4.

Hyacinthe Deleplace

Maxime Jourdan

Francúzsko

+ 10,33 s

5.

Logan Leach

Julien Petiti

Kanada

+ 17,06 s

6.

Marek Kubačka

Mária Zaťovičová 

Slovensko

+ 19,58 s

PEKING. Spolu šesť medailí získalo Slovensko na zimných paralympijských hrách 2022 a o všetky sa postarali reprezentanti v paraalpskom lyžovaní.

Bilanciu v nedeľu uzavrel Miroslav Haraus, ktorý k bronzu v obrovskom slalome pridal rovnaký kov aj v slalome. S navádzačom Marošom Hudíkom bol tretí aj po prvom kole slalomu, v druhom si udržal svoju pozíciu.

Víťazom kategórie zrakovo znevýhodnených mužov sa stal obhajca prvenstva z Pjongčangu 2018 Talian Giacomo Bertagnolli, ktorý triumfoval s náskokom 28 stotín sekundy pred Rakúšanom Johanessom Aignerom.

"Peking bola skvelá skúsenosť. Nezameral som sa počet medailí, ale najmä svoje na výkony. Viem, že keď zo seba vydám maximum, dosiahnem kvalitné umiestnenie," povedal Haraus po nedeľňajšom slalome.

Celkovo získal na paralympijských hrách siedmu medailu, z toho piatu bronzovú. Sú však prvé z technických disciplín - z obrovského slalomu a slalomu

"Som rád, že to vydalo na medailu, že sme mohli úspešne reprezentovať Slovensko. Obrovský slalom mám rád, len je nevyspytateľný. No po tejto skúsenosti asi budem musieť pokračovať v kariére ďalej," dodal Haraus.

Mimoriadne dobre si počínal aj úplne nevidiaci Marek Kubačka (nav. Mária Zaťovičová), ktorý bol po prvej jazde siedmy a následne si o ešte priečku polepšil. Na víťaza napokon stratil takmer dvadsať sekúnd.

Smolu ma Jakub Krako (nav. Branislav Brozman) - po prvom kole mu patrila 5. pozícia, no druhú jazdu nedokončil po zaváhaní v dolnej časti trate.

Medzi stojacimi mužmi obsadil Martin France solídnu 12. priečku a bol posledným zo Slovákov, ktorý sa predstavil na ZPH 2022.

Práve France bude aj vlajkonosičom slovenskej výpravy na záverečnom ceremoniáli, ktorý sa v Pekingu uskutoční v nedeľu o 13.00 h SEČ.

Zo šiestich medailí pre slovenskú výpravu po dve získali Henrieta Farkašová, Alexandra Rexová a Miroslav Haraus. Najúspešnejšia slovenská paralympionička Farkašová brala zlato v zjazde a superkombinácii.

Iba 16-ročná debutantka Rexová získala zlato v super G a bronz v slalome, Haraus bol okrem slalomu bronzový aj v obrovskom slalome. Okrem toho si Slováci pripísali viacero 4. miest vrátane hráčov v curlingu na vozíku.

Všetky informácie o paralympiáde 2022