SG: Kraken sa vyplaví z morského dna

Oh My Hockey|8. nov 2021 o 17:13

ZDROJ ÚVODNÉHO OBRÁZKU: NHL.com

Najmladší tím NHL má za sebou 12 zápasov. Aké sú ich výkony? Čo môžeme očakávať ďalej?

Seattle Kraken sa nachádza tam, kde by ich mnoho fanúšikov očakávalo. Nie úplne na dne, ale dosť nízko. Veď tak predsa majú končiť nové tímy v lige, no nie? Pri Vegas to neplatilo a ani Seattle výkonnostne nepatrí k najhorším, poďme sa na nich pozrieť trochu bližšie.

Tento tím vstúpil do NHL veľmi dobrým výkonom proti nabitému tímu Vegas. Odvtedy sme videli ich prvé víťazstvo, bitku, domáci zápas a hetrik. V ich poslednom zápase dokonca pomohli Arizone konečne prvýkrát vyhrať.

Seattle má na konte 9 bodov za 4 víťazstvá, 7 prehier a jednu prehru po predĺžení. Nachádza sa na poslednom mieste Pacifickej divízie a na štrnástom v Západnej konferencii. Doteraz strelili 34 gólov a inkasovali 40.

Nie je to až tak zlééé...

Ja sám si vediem rebríček všetkých tímov, ktorý je postavený na viacerých štatistikách. Meria šance, strely, úspešnosť brankárov, hru pri vyrovnanom počte hráčov, špeciálne tímy atď. Umiestenie Seattlu v ňom možno viacerých prekvapí. Aktuálne sú na solídnom 14. mieste. Magazín TheAthletic ich v rebríčku, ktorý robia každý týždeň, zaradil na 20. priečku. Vzhľadom na to, že Kraken sú bodovo až 28., zaslúži si to vysvetlenie.

Body síce vo veľkom nezískavajú, ale ich herný prejav je sympatický. Často sú tímom, ktorý má z hry v zápase viac. Sezónu nezačali ideálne, na ich začiatočnom road tripe prehrali štyri z piatich zápasov, súperi ich prestrieľali a pre nováčika v lige to nevyzeralo dobre. Od ich prvého domáceho zápasu sa však zdvihli a zakaždým prestrieľali protivníka. Sedem zápasov so streleckou dominanciou za sebou. V niektorých to bol výrazný rozdiel. Buffalo prestrieľali o 17, Rangers o 14, Arizonu o 9 striel. Napriek tomu vyhrali iba tri z posledných siedmich súbojov a dva zo spomenutých troch.

Seattlu sa darí byť aktívnym tímom, ktorí tvorí hru a snaží sa hrať ofenzívne. Iba Florida a Washington dali viac gólov v hre 5 na 5 ako oni, aj to iba o jeden. Ich pokročilé štatistiky sú veľmi solídne. V tých najhlavnejších si držia pomer úspešnosti nad 50%. V streľbe majú nad súpermi prevahu na úrovni 53,4%. V očakávaných strelených góloch 52,1%, v tvorení šancí 54,6% a v tvorení nebezpečných šancí dokonca 56,3%. V posledných dvoch uvedených meradlách sa radia na štvrté miesto v lige. V tej najdôležitejšej však zaostávajú. V pomere strelených a inkasovaných gólov je to iba 46%.

Biedna opora vzadu

Jedným z hlavných dôvodov tohto čísla sú brankári. Ich úspešnosť zákrokov je na žalostných 87% najhoršia v lige a iba štyri tímy inkasovali viac gólov ako Seattle. Nie je to vizitka ich oslabení, v tom je tím priemerný. Nedarí sa im chytať v hre 5 na 5, kde majú úspešnosť iba o niečo vyššiu ako celkovo - 87,35%. V tejto štatistike sú bežné oveľa vyššie čísla. Celková úspešnosť brankárov sa meria aj so špeciálnymi tímami, v ktorých sa to brankárov týka väčšinou v oslabeniach, keďže v presilovke na nich idú strely len zriedkavo. V početných nevýhodách väčšinou inkasujú viac ako v hre 5 na 5, preto je toto číslo veľmi nízke. 30 z 32 brankárskych dvojíc má úspešnosť zákrokov v hre 5 na 5 vyššiu ako 90% a 12 tímov je dokonca nad 93%. Seattle v tomto priepastne zaostáva.

Tímová jednotka Philipp Grubauer inkasoval podľa stránky naturalstattrick.com 9,48 gólu nad očakávanie. V porovnaní so zvyškom brankárov je najhorší v úspešnosti zákrokov pri strelách so stredným nebezpečenstvom. Zatiaľ nie je hodný svojho kontraktu. Klubu ostáva len dúfať, že čoskoro opustia zdravotné problémy druhého brankára Chrisa Driedgera, ktorý v sezóne odchytal iba 31 minút. Jeho návrat vo forme by bol pre nich veľkou vzpruhou.

Žalostné presilovky

Ďalšou oblasťou hry, ktorú musia v Seattli zlepšiť, sú presilovky. V nich sú s úspešnosťou 7,9% na úplnom dne ligy. V presilovke dali iba tri góly. Jeden z nich bol pri hre 5 na 3. Dva z nich padli po presnej strele McCanna a jeden dorazil Tanev. Aktuálne čakajú na presilovkový gól už sedem zápasov. Ich suchoty môže odrážať aj to, že Seattle je expanzný tím, a preto nemá "star power" - hviezdnych hráčov. Väčšina presilovkových špecialistov v súťaži hrá v prvých útokoch a preto neboli dostupní.

Doma mocný Kraken, vonku mŕtva chobotnica

To, že Climate Pledge Arena, kde hrá Kraken domáce zápasy, bude špeciálnym miestom, bolo jasné od začiatku. Jej jedinečný dizajn láka každého návštevníka. Kombinácia modernej arény a skvelých fanúšikov pomáha svojmu tímu. Je fakt, že doma hrajú oveľa lepšie ako vonku. Doma sú v pomere strelených gólov piatym najlepším celkom, vonku zase tretím najhorším. Prelom v ich hernom prejave prišiel práve v prvom domácom zápase 24. októbra.

Progres Seattlu v pomere očakávaných strelených gólov. (Zdroj: moneypuck.com)

Lídri tímu

Expanzný draft väčšinou prinesie aj hráčov, ktorí sa ukážu lepšie ako v predošlom pôsobisku. Jedným z takých mien je Brandon Tanev, ktorý je so šiestimi gólmi spolu s Jordanom Eberlem najlepším strelcom tímu. Tímu chýbali herní lídri McCann a Gourde, ktorí vynechali štyri zápasy a od príchodu k tímu majú najviac bodov na zápas.

Hlavne Gourde ukazuje, aký dôležitý hráč je a akou veľkou súčasťou bol aj pre víťazné tímy Tampy. Pomer očakávaných strelených gólov jeho tímu oproti súperovi sa s ním na ľade drží na 63,3%, pomer striel na na úrovni 59% a v pomere streleckých pokusov v štatistike Corsi má 61,3%, čo mu v každej z nich stačí na prvé dve miesta v tíme, medzi hráčmi, ktorí odohrali aspoň 50 minút. Len pre porovnanie, v rámci celej ligy sa medzi hráčmi, ktorí odohrali aspoň 100 minút, radí v týchto štatistikách na 16., 22. a 4. miesto. Strelil iba dva góly, o čom svedčí aj úspešnosť streľby na úrovni 6,5%, ktorá sa určite časom zlepší a skĺzne k priemeru.

Seattle na tom naozaj výkonnostne a herne nie je zle, o čom svedčí aj to, že aspoň 15 hráčov má v každej z vyššie spomenutých štatistík pomer na úrovni 50% a vyššie.

Kapitán Mark Giordano je zase líder produktivity obrancov. K vedúcim osobnostiam patrí aj v pokročilých štatistikách, keď je na ľade, jeho tím viac útočí ako bráni. Je aktívny a so 41 streleckými pokusmi vedie svoj tím. Jeho strely ale nie sú najefektívnejšie, iba 13 išlo na bránu a raz skóroval.

Seattle bude v tabuľke stúpať

Verím, že Seattlu začnú časom pribúdať body. Štatistika PDO zhŕňa "šťastie alebo smolu" tímu, meria úspešnosť streľby s hráčom na ľade a úspešnosť zákrokov, keď je hráč na ľade. Tento ukazovateľ je relevantný aj preto, že zo začiatku sezóny sa zvyknú viaceré tímy a jednotlivci pohybovať v oboch extrémoch a počas priebehu sezóny sa čísla zvyknú vracať k priemeru. Seattle je aktuálne v časti smoliarov. Podľa tejto štatistiky je iba jeden hráč Seattlu na tej "šťastnej" strane a ďalší tesne na hrane. Čo tým chcem povedať? Takáto "smola" býva vo väčšine prípadov neudržateľná a preto sa dá očakávať, že hráči Kraken začnú strieľať efektívnejšie a hlavne brankári toho snáď v budúcnosti pochytajú viac.

Seattle Kraken začali svoju históriu deviatimi bodmi v prvom tucte zápasov. Výkonmi na ľade však viacerých zaujali. Play-off je stále ďaleko a dovtedy sa toho veľa môže zmeniť. Z najbližších siedmich zápasov odohrajú šesť doma, kde budú mať šancu potvrdiť to, že sa na ich ľade body zbierajú naozaj ťažko. Ak budú pokračovať vo výkonoch, ktoré začali predvádzať od ich domáceho otváracieho zápasu, tak prídu aj body a keďže Pacifická divízia je zrejme najľahšia, pri dobrých výkonoch môžu stúpať vysoko.

Nachádzate sa tu: