BRATISLAVA. Maria Šarapovová odpočítava dni do ukončenia trestu za pozitívny dopingový nález a pripravuje sa na súťažný návrat. Naplno trénuje na Floride a má v pláne vrátiť sa do svetovej špičky.
Ruská tenistka to však bude to mať náročné, keďže už vyše roka neodohrala na okruhu WTA ani jeden zápas a nemá body vo svetovom rebríčku. To jej zatvára dvere na veľké turnaje, ak nedostane pozvánku priamo od organizátorov.
Na jej podporu sa postavil trojnásobný wimbledonský šampión Boris Becker.
„Verím v druhé šance. Urobila niečo, čo nemala, potrestali ju a bola mimo tenisu," zdôraznil pre agentúru Reuters 49-ročný Becker.
"Dúfam, že keď sa vráti na okruh, budú sa k nej organizátori i hráči správať tak, ako si zaslúži. Je však zrejmé, že pri návrate to nebude mať ľahké," dodal.
Šarapovová už dostala voľné karty na turnaje v Stuttgarte, Ríme a Madride. Všade sa jej darilo a organizátori si od jej štartu sľubujú divácky i novinársky záujem.
V Stuttgarte dokonca upravili program, aby práve tu mohla tenistka štartovať. Jej trest totiž vyprší 26. apríla. To je streda a turnaje štartujú už v pondelok.
V Stuttgarte však plánujú nastaviť program tak, aby na zápas prvého kola mohla nastúpiť práve v stredu. Vedenie okruhu WTA potvrdilo, že všetko je v poriadku.
Vo Wimbledone môže chýbať
Kľúčové z hľadiska návratu však budú pre bývalú svetovú jednotku grandslamové turnaje. V Británii momentálne prebieha debata, či by jej mali organizátori Wimbledonu dať voľnú kartu.
Názory sa rôznia, keďže Šarapovová je na jednej strane bývalou svetovou jednotkou a víťazkou turnaja, no na druhej strane užívala doping.
Britský Telegraph upozorňuje, že štart na slávnom turnaji vôbec nemá istý, pretože turnaj sa riadi inými pravidlami a nie je natoľko komerčne orientovaný.
V roku 2004 získala Maria Šarapovová vo Wimbledone titul po víťazstve nad Serenou Williamsovou. (Autor: TASR/AP)
„Bežné turnaje jej pošlú pozvánku, pretože im to pomôže z komerčného hľadiska. Jej štart zabezpečí organizátorom mediálnu pozornosť aj vypredané hľadisko, no nemyslím si, že to je férové. Grandslamové turnaje nie sú pod takým komerčným tlakom,“ hovorila pre Telegraph tenisová expertka Eurosportu Catherine Whitakerová.
Proti sú dokonca aj fanúšikovia. Aspoň to ukazujú ankety na tenisových stránkach, kde viacerí hlasujú proti štartu ruskej hráčky.
Naopak, organizátori Roland Garros, ktorý sa uskutoční ešte pred Wimbledonom, už pre agentúru TASS uviedli, že pozvanie Šarapovovej zvažujú.
Vlani zvažovala aj koniec kariéry
Končiť s tenisom sa Ruska nechystá. Hoci vlani vraj premýšľala o tom, že sa už na kurty nevráti.
"Mala som bolesti v zápästí. Bola som v sústavnom kontakte s lekármi, hoci som v tom období nemohla súťažne hrať. Psychicky to bolo náročné a dostala som sa až do štádia, keď som si začala klásť otázky, ako dlho môj organizmus dokáže odolávať. Uvažovala som, že by som skončila s tenisom," priznala pre TASS.
Šarapovová hovorí aj o svojom treste a návrate k tenisu
Šarapovovej vlani počas Australian Open zistili v tele meldónium. Látka pomáha zlepšiť metabolizmus glukózy pri extrémnej záťaži. Podľa výrobcu tak pomáha chrániť srdcový sval pred infarktom.
Prišla o sponzorov, kľúčoví zostali
Šarapovová priznala, že látku brala desať rokov. Nezaregistrovala zmenu, keď meldónium zaradila Svetová antidopingová agentúra medzi zakázané látky.
Vlani malo pozitívny nález na meldónium vyše 300 športovcov, medzi nimi bol napríklad aj slovenský zápasník István Lévai.
Prípad mal vlani nový rozmer. Keďže je liek v Rusku voľnopredajný, po pozitívnom náleze Šarapovovej išiel v lekárňach na dračku a do Ruska začali prichádzať aj objednávky zo zahraničia. Začali mu dokonca hovoriť šaraponát.
Hráčka dostala pätnásťmesačný trest. Pred nálezom bola najlepšie zarábajúcou športovkyňou na svete s ročným príjmom takmer tridsať miliónov dolárov.
Ani meldónium ju však nepripravilo o všetkých sponzorov. Spoluprácu s ňou ukončili iba TAG Heuer, Avon a Porsche.
Naopak, Nike prisľúbila, že po návrate na kurty bude pokračovať v plnení 70-milióného kontraktu. Rovnako ostáva tvárou značiek Head a Evian.