Sajmonov pohľad: Doug Wilson pochoval San Jose Sharks

Oh My Hockey|18. máj 2020 o 13:36

San Jose Sharks. Jediná organizácia z Kalifornie, ktorá na svojom konte nemá Stanley Cup. Šance pritom boli. Veď všetky tri kluby - Ducks, Kings i Sharks - sa v poslednom desaťročí dostali na vrchol a ich meno sa objavovalo v skupinkách favoritov.

"Žraloci" došli až do finále. No to bolo neúspešné. Ani legendárni Joe Thornton či Patrick Marleau sa v ich drese slávneho grálu, ktorý im chýba v zbierke, nedočkali. Druhý menovaný bol počas obdobia uzávierky prestupov vymenený do Pittsburghu s vidinou lepšej šance na splnenie si sna. Thornton sa toho nedočkal.

„Tímy so záujmom skrátka zvolili inú cestu. To sa stalo, pretože, ako vidíte, stále som Žralokom a som tu šťastný. Ale aj tak som chcel dostať šancu vyhrať. Samozrejme, som už o niečo starší. Nie je to môj posledný pokus, myslím si, že ešte mám pred sebou zopár rokov. Ale čím si starší, tým si viac uvedomuješ, že sa tvoja šanca zmenšuje. Bolo by skvelé aspoň mať nejakú príležitosť,“ hovoril smutný Thornton. Chcel pomôcť Sharks, chcel, aby zaňho niečo v trejde získali.

Pochopiteľne. San Jose na tom v poslednej sezóne bolo biedne. Thornton by sa pravdepodobne v sezóne 2020/21 do tímu vrátil a spolu s ním by klub získal niečo do budúcna - pravdepodobne draft, ako v prípade Marleaua. Nestalo sa tak.

Sharks z toho boli pravdepodobne takisto rozčarovaní ako samotný Thornton. Osobne však začínam uvažovať, že sa vo všeobecnosti trochu prehliadajú veľké chyby generálneho manažéra Douga Wilsona. Tie boli osudné. Tie pochovali organizáciu nie len teraz, ale i na ďalšie sezóny.

Predstavte si, že váš generálny manažér podpíše sedem veľkých kontraktov (fanúšikovia Sharks si to predstavovať nemusia, tí to prežívajú dennodenne). Z toho päť z nich je chyba. Tých päť kontraktov vám do sezóny 2023/24 bude "žrať" z platového stropu takmer štyridsať miliónov dolárov, čo je takmer polovica súčasného platového stropu!

Pokiaľ Sharks nenájdu spôsob, ako niektorého z nich vymeniť alebo iné varianty zmeny resp. okresania výdavkov na tieto zlé zmluvy, s ďalším finále môžu ich fanúšikovia počítať o veľmi dlhú dobu. Aby som podložil svoje tvrdenia, na konci článku vám ponúkam pokročilé štatistiky daných hráčov, za ktoré ďakujem Andymu & Ronovi z nového projektu hokejovestatistiky.cz.

Pôjdem pekne po poriadku. Kontrakt, ktorý vzbudzuje azda najväčšie vášne, vlastní brankárska jednotka Martin Jones. S tým Doug Wilson podpísal pred sezónou 2018/19, pričom mu dal istotu do konca sezóny 2023/24. Jones odvtedy ako v základnej časti, tak v play-off neprekročil hranicu 90% pochytaných striel. Je jasné, že by si každý fanúšik Sharks prial, aby sa toto nikdy nestalo. Jones skrátka podľa svojich výkonov nemá na to, aby bol jednotkou klubu, ktorý chce pomýšľať na vysoké priečky. A v prerušenom ročníku bol ešte horší ako v tom minulom.

Táto zmluva je skrátka zlá. Ale čo s ňou? Výmena veľmi nepripadá do úvahy, jedine, ak by si Sharks ponechali aspoň polovicu jeho platu. Ale s týmto je ťažké kalkulovať, lebo podľa toho, čo predvádza Jones a na ako dlho má zmluvu, s ním ako súčasťou výmeny reálne nepočíta asi nikto. Niektorí volajú po vykúpení z kontraktu, ale to sa skôr ako za rok-dva nestane. Možno potom, keď sa chytí Alexej Melničuk a bude potrebovať priestor i príhodnú zmluvu. Vo všeobecnosti sú však buy-outy nepopulárne...

Objavili sa špekulácie, že by Montreal Canadiens vo svojej organizácii rád privítali Marca-Édouarda Vlasica. Ja som sa však vyjadril jasne. Keby som bol generálnym manažérom Habs (alebo ktoréhokoľvek iného klubu), po uvážení by som takýto nápad zmietol zo stola. Mnohí hovoria, že by ho Sharks nemali predávať. Odišiel by jediný skutočne defenzívny obranca.

Lenže ani s Vlasicom to už nie je také ružové. Nenechajte sa pomýliť, už nepatrí medzi ligovú elitu a jeho hra (včetne defenzívy) sa zhoršila. Má 33 rokov a podľa zmluvy dostane sedem miliónov ročne do konca sezóny 2025/26, keď bude mať 39! A keď si tých sedem miliónov nezaslúži dnes, čo bude o šesť rokov? U Vlasica by jediná výhodná možnosť trejdu (pre tím, ktorý by si ho zobral) bola zlý kontrakt za zlý kontrakt - niečo ako Neal-Lucic. Háčik je v tom, že Vlasic ešte vie potiahnuť mužstvo. Taký Lucic to už dlhé roky nedokázal.

Ďalšou zlou zmluvou podľa mňa Wilson počastoval kontroverzného útočníka. Iste, Evander Kane je hráčom, ktorý vie svojou produktivitou (najmä streleckou) prispieť k ofenzíve, ale sedem miliónov? Okej, poviete si, že prvé dve sezóny sa mu podarili a ja voči tomu neoponujem. Na druhej strane je pravda aj to, že má Kane stále dobrý vek 28 rokov.

Nemyslím si ale, že je to hráč hodný toľkej sumy a rovnako si nemyslím, že takisto ako prvú odohrá aj ďalších päť sezón. Navyše sa nesmieme dať oklamať len gólmi alebo bodmi. Jeho tohtoročná hra vykazovala omnoho väčšie nedostatky oproti ročníku 2018/19. Tento kontrakt by sa dal hodnotiť ako úplne pozitívny len v prípade, že by trval jeden rok. Ale vieme, že sedem miliónov sa na rok nedáva. Kaneova zmluva je tretím klincom do rakvy, v ktorej zostanú Sharks v nasledujúcich rokoch.

Brent Burns je veľkým obľúbencov fanúšikov a kto vie, koľkí z nich budú pri tomto bode namietať. Pravdou ale je, že hoci je to stále výborný obranca, svoj vrchol má za sebou. A jeho kariéra nabrala klesavú tendenciu. Poviem vám to takto - podpísali by ste 32-ročného zadáka na osem rokov s priemerným platom osem miliónov ročne? To nikomu nenapadlo, akou príťažou raz táto zmluva bude?

O tri-štyri roky sa o ňom možno bude hovoriť ako o druhom Brentovi Seabrookovi. Koľkí už zabudli, aký skvelý to bol obranca, keď s ním Hawks podpísali ten kontrakt? Veď Seabs bol človekom, ktorý bol základným kameňom mužstva počas jazdy za tromi Stanley Cupmi. Dnes by sa Blackhawks tejto zmluvy najradšej zbavili. A to z nej zostávajú ešte štyri roky!

Ako čerešničku na záver som si nechal Erika Karlssona. Nie, žeby som ho nemal rád. Sám presadzujem názor, že je to najlepší čisto ofenzívny obranca od doby Bobbyho Orra. Je tu však iný problém. A na ten sme upozornili už pri podpise dlhého kontraktu.

Karlsson má veľké zdravotné patálie. Aj teraz je na listine zranených, dlhodobo hrá už len "na jednej nohe" a zoznam jeho zranení je dlhší ako bločik pri nákupe na víkend v Tescu. Napriek tomu ho Doug Wilson podpísal na dlhé roky a obrovské peniaze. Jedenásť a pol milióna ročne. Do konca ročníka 2025/26. Už pri podpise som si povedal, že toto môže byť poriadna kotva. A hľa, po prvom roku sa ukazuje, že to asi aj bude pravda.

Nebudem špekulovať o tom, ako Karlsson bráni ani nič podobné. Pravdou je, že je lepší ako napríklad Vlasic, a to aj na tej jednej nohe. Jeho kariéra je ale ohrozená a osobne by som sa nečudoval, keby dopadol ako Bobby Orr a ukončil kariéru omnoho skôr ako väčšina hokejistov jeho rangu. Bohužiaľ, tento kontrakt je dlhý a môže bolieť, lebo hoci je Karlsson excelentný hokejista, zdravie je len jedno.

Doug Wilson porobil kopec chýb. To je môj názor. Jones, Vlasic, Kane, Burns i Karlsson sú pohľadom do budúcna viac spomaľovače ako posily. Kompletná prestavba s takýmito artiklami pod platovým stropom bude možná asi len mávnutím čarovného prútika.

Žeby prišiel po sedemnástich rokoch čas na zmenu na manažérskom poste?

Pokročilé štatistiky daných hráčov podľa poradia, v akom boli v článku (okrem Jonesa). Ďakujem za ne Andymu & Ronovi z nového projektu hokejovestatistiky.cz!

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»Sajmonov pohľad: Doug Wilson pochoval San Jose Sharks