Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Sahajda: Netreba už šantiť na pretekoch

Tibor Sahajda bol doma v Hýľove v úlohe diváka. (Autor: Danica Božová)
Danica Božová|Publikované 2. júl 2018 o 22:00

Jeho meno sa v štartovnej listine Hýľovskej desiatky teraz nenachádzalo.

HÝĽOV. Diváci očakávali domáceho 28-ročného Hýľovčana, víťaza minulých ročníkov a traťového rekordéra.

Jeho meno sa však v štartovnej listine Hýľovskej desiatky, kde vlani zvládol dvojrolu pretekára i spoluorganizátora excelentne, teraz nenachádzalo.

„Spí. Neskoro večer bežal v Bratislave na mítingu Pravda – Televízia – Slovnaft. Potom celú noc šoféroval domov. V minulosti bol amatérskym bežcom a mohol si preteky sám vyberať. Teraz ako slovenský reprezentant pripravujúci sa na európsky šampionát v maratóne funguje v inom režime,“ spresnila dôvod neúčasti manželka Mária, spoluorganizátorka bežeckého podujatia, ktoré sa každý rok teší väčšej obľube.

Krátko pred štartovným výstrelom sa však Tibor Sahajda predsa objavil. V úlohe diváka.

Dokonca niekoľko minút po tom, ako sa rekordné bežecké pole vydalo na trať bojovať o stupne víťazov, najlepší slovenský vytrvalec sa na trať vydal tiež.

Bez štartovného čísla, v ľahkom tréningovom tempe šiel vyklusať po náročnej súťaži v Bratislave a zároveň povzbudzovať amatérskych pretekárov, ktorí bežali z Hýľova k hrádzi vodnej nádrže Bukovec a späť.

Po tomto regeneračnom výkluse sme sa s najlepším slovenským bežcom súčasnosti Tiborom Sahajdom porozprávali.

Nelákalo vás predsa len postaviť sa na štart behu v domácom prostredí?

„Nechcem sa namáhať, docestoval som domov ráno pred šiestou. Dnes som si prišiel užiť atmosféru behu, ktorého spoluorganizátorka je manželka. Prišiel som ju v jej činnosti podporiť podobne ako minulý i predminulý rok. Tieto preteky sú určené najmä amatérskym bežcom. Ja mám v tomto roku svoje priority, ktoré sú iné. Toto sú však pekné preteky, a preto som sa po nádhernej trati v krásnom prostredí prebehol s radosťou v tréningovom tempe.“

Vráťme sa k vášmu štartu v behu na 5000 metrov na mítingu Pravda – Televízia – Slovnaft. Skončili ste na treťom mieste časom 14:26,37 min., ktorý je vaším novým osobným maximom. Ako sa vám bežalo?

„Na štadióne som trať dlhú 5 km bežal druhý raz v živote. Som spokojný. Míting prebiehal vo výbornej atmosfére. Môj výkon je pekný, ale iba na slovenskom poli. Keď sa chceme dostať na štart tejto disciplíny do zahraničia, musíme bežať o 20 až 30 sekúnd lepšie, lebo inak to nepôjde. Takáto je pravda o slovenských pretekároch na vytrvalostných tratiach. Preto treba tvrdo trénovať. A hlavne byť zdravý – to je nutná podmienka pre tréning i súťaž. Pravda - Televízia – Slovnaft je najlepší atletický míting na Slovensku. Som rád, že po niekoľkých rokoch výpadku došlo k jeho obnovenia. Dúfam, že v tejto tradícii bude pokračovať i ďalej a bude dobrou motiváciou k pohybu, najmä pre mládež.“

Kde vás v najbližšej dobe diváci môžu vidieť súťažiť? Alebo sa už budete iba pripravovať na európsky šampionát, ktorého dejiskom bude Berlín?

„Teraz je už málo času. Do európskeho šampionátu, na ktorom pobežím maratón, chýba päť týždňov. Netreba už šantiť na pretekoch, radšej potrénovať. Človek už do termínu tohto maratónu veľa neurobí, ale netreba sa zbytočne ničiť účasťou na pretekoch. Takže môj najbližší štart bude v Berlíne.“

Autor: Danica Božová

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.