Nedeľa, 1. augusta, 2021Meniny má Božidara

Hapal pri reprezentácii končí, potvrdil šéf zväzu Kováčik

Tréner Pavel Hapal. (Autor: TASR)
Pavol Spál|16. okt 2020 o 13:56

Nahradiť by ho mohol Tarkovič.

BRATISLAVA. Pavel Hapal končí na poste trénera futbalovej reprezentácie. Pre SME to potvrdil šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.

Rozhodnutie oficiálne potvrdí ešte výkonný výbor zväzu najbližší utorok, bude to však už iba formalita.

„Členovia výkonného výboru sa jednoznačne zhodli na tom, že v utorok na riadnom zasadnutí výkonného výboru oficiálne potvrdia ukončenie spolupráce s trénerom Hapalom a s jeho asistentom,“ potvrdil pre SME Kováčik.

Končí, hoci tím môže ísť na EURO

Rozhodnutie prišlo napriek tomu, že Slovensko je stále v hre o postup na majstrovstvá Európy.

Minulý týždeň po víťazstve nad Írskom v penaltovom rozstrele postúpilo do finále baráže. V ňom nastúpi 12. novembra proti Severnému Írsku.

Ak Slováci uspejú, na budúci rok sa druhý raz v ére samostatnosti zahrajú na kontinentálnom šampionáte.

Už teraz je však jasné, že ak by sa im to aj podarilo, bude to bez Hapala.

Českého kouča stáli miesto najmä nepresvedčivé výkony a výsledky tímu v Lige národov. V nej hrozí Slovensku veľmi reálne zostup do C-divízie.

Trápili ho nevyrovnané výkony

Naposledy v stredu národný tím prehral na domácej pôde s Izraelom 2:3, hoci počas väčšiny zápasu viedol 2:0.

Hapal zlyhanie svojho tímu v záverečných minútach sledoval z karantény, krátko pred zápasom mal totiž pozitívny test na koronavírus a nemohol sedieť na lavičke. Tím viedol jeho asistent Oto Brunegraf.

Hapal viedol Slovensko v 17 zápasoch, šesťkrát sa tešil z víťazstva, štyrikrát Slováci remizovali a sedemkrát prehrali.

„Dokážeme odohrať veľmi dobrý zápas, aj dominovať v istých fázach zápasu. Na druhej strane dokážeme odohrať aj extrémne zlý zápas. Tak ako proti Česku. Práve to ma trápi. Nevyrovnané výkony,“ priznal nedávno Hapal v rozhovore pre denník SME.

Hapal bol v ťažkej situácii, jeho prácu výrazne komplikovali problémy súvisiace s pandémiou Covid-19. Musel sa zaobísť bez viacerých kľúčových hráčov.

Nahradí ho Tarkovič?

„Sú tam objektívne príčiny. V nominácii sme nemohli použiť úplne všetkých hráčov, ktorých sme chceli. Káder nie je taký široký a kvalitný, aby sme mohli v každej situácii pomýšľať na úspech. To ma mrzí. Ak by sme boli všetci zdraví a pripravení, tak by to bolo možno trochu iné,“ dodal Hapal.

Informáciu o tom, že Hapalovi hrozí odvolanie, ako prvá priniesla RTVS.

Kandidátom na Hapalovho dočasného nástupcu je podľa televízie Štefan Tarkovič, ktorý bol v minulosti pri reprezentácii asistentom Jána Kozáka staršieho.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články