Procházková sa v Otepää vrátila do Svetového pohára

Alena Procházková
Alena Procházková (Autor: SITA/AP)
TASR|21. jan 2012 o 14:18

Slovenská bežkyňa na lyžiach Alena Procházková svoj prvý štart vo Svetovom pohári v novom roku pretavila na štvrťfinálovú účasť a sedem bodov.

OTEPÄÄ. Víťazi Tour de Ski Justyna Kowalczyková z Poľska a Švajčiar Dario Cologna triumfovali v sobotňajšom klasickom šprinte na pretekoch SP v behu na lyžiach v estónskom Otepää. Slovenka Alena Procházková svoj prvý štart vo Svetovom pohári v novom roku pretavila na štvrťfinálovú účasť a sedem bodov.

Zverenka trénera Jána Valušku obsadila v piatom štvrťfinálovom behu piatu priečku a v konečnom poradí figurovala na 24. pozícii. Predtým Procházková, ktorá v decembri kolotoč SP pre zdravotné problémy opustila, zabehla v kvalifikácii 28. najrýchlejší čas.

Vo štvrťfinále ale nestačila nielen na postupujúce duo Aino-Kaisu Saarinenovú z Fínska a Švédku Idu Ingemarsdotterovú, ale ani na ďalšiu Fínku Kristu Lähteenmäkiovú a Kanaďanku Dariu Gaiazovú.

V prebehajúcej sezóne je to pre jedinú Slovenku v SP len druhý bodový zisk, v novembri si vo fínskom Kuusame za 16. miesto vybojovala 15 bodov.

Víťazka Kowalczyková dosiahla čas 3:18,4 minúty a zaznamenala tretí triumf v prebiehajúcej sezóne. Líderku priebežného poradia SP Marit Björgenovú z Nórska pritom zdolala iba o jednu desatinu sekundy. tretia skončila Ruska Natalia Matvejevová.

Cologna vyhral časom 3:29,8 min a upevnil si pozíciu na čele priebežného poradia SP. Za ním skončili nórski bežci Ola Vigen Hattestad a Eirik Brandsdal.