Streda, 22. septembra, 2021Meniny má Móric

Majú ich súdiť za finančné podvody. Vďaka koronavírusu ich možno oslobodia

Theo Zwanziger. (Autor: AP/Samuel Golay)
TASR|13. apr 2020 o 11:04

Bývalí predstavitelia Nemeckého futbalového zväzu podozrivo konali pri organizácii MS 2006.

BELLINZONA. Proces s troma niekdajšími funkcionármi Nemeckého futbalového zväzu (DFB) a bývalým generálnym sekretárom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) sa môže skončiť bez rozsudku.

Federálny súd vo Švajčiarsku prerušil pojednávanie 17. marca pre obmedzenia spôsobené pandémiou koronavírusu a ak verdikt nepadne do 27. apríla, Nemci Theo Zwanziger, Wolfgang Niersbach, Horst R. Schmidt, ako aj Švajčiar Urs Linsi budú oslobodení.

Všetci štyria niekdajší funkcionári majú viac než 65 rokov a platí pre nich opatrenie švajčiarskej vlády, ktoré osobám nad touto vekovou hranicou pre riziko nákazy zakazuje verejný kontakt.

"Pokiaľ budú opatrenia pretrvávať aj 27. apríla, budem oslobodený," povedal pre agentúru DPA Zwanziger. On, Schmidt a Linsi čelia obvineniu z podvodu, Niersbach zo spoluúčasti. Štvorica odmieta akékoľvek previnenie.

Prípad sa týka kandidatúry Nemecka na usporiadanie majstrovstiev sveta v roku 2006. Vtedajší funkcionári podľa obžaloby zavádzali o skutočnom účele platby vo výške 6,7 milióna eur.

Čiastka putovala z účtu DFB cez FIFA k miliardárovi Robertovi Louisovi-Dreyfusovi, ktorý zomrel v roku 2009. Peniaze mali byť použité na galavečer k MS 2006, ten sa však nikdy neuskutočnil.

Šéf organizačného výboru šampionátu Franz Beckenbauer dostal od Louisa-Dreyfusa v roku 2002 pôžičku v rovnakej výške, nie je známe, za akým účelom.

Finančné prostriedky skončili na účet bývalého dlhoročného člena výkonného výboru FIFA Mohameda bin Hammama. Katarčan si v roku 2011 vyslúžil doživotný dištanc od Etickej komisie FIFA.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

(Autor: SME/MM)

Súvisiace články