Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Polícia v Splite zadržala dvojicu slovenských fanúšikov

SITA|Publikované 20. sep 2015 o 07:25

Dvojica patrila ku skupine slovenských nadšencov, ktorá do Chorvátska pricestovala na miestne “Vječni derbi” medzi domácim Hajdukom Split a Dinamom Záhreb.

SPLIT. Dvaja futbaloví priaznivci zo Slovenska nemali v sobotu v Splite horúco len vďaka podnebiu. Dvojica patrila ku skupine slovenských nadšencov, ktorá do Chorvátska pricestovala na miestne "Vječni derbi" medzi domácim Hajdukom Split a Dinamom Záhreb (0:0), stretnutie si však napokon neužila.

Postihol ju totiž nový chorvátsky zákon o fanúšikoch. Podľa neho platí v celej krajine v deň zápasu zákaz používania pyrotechniky či požívania alkoholu pre osoby s viditeľnou príslušnosťou k niektorému z klubov.

Slováci sa počas presunu na štadión Poljud pridali k partii "mladších žiakov" Torcidy (fanklub Hajduku, pozn.) a odpálili minimálne množstvo svetlíc.

Lenže to neuniklo pozornosti mužov zákona v civile a duo sa ocitlo v policajnom mikrobuse v spoločnosti ťažkoodencov a neskôr v cele predbežného zadržania.

V nej strávilo celý duel i niekoľko hodín po ňom. Záležitosť uzavrel až výsluch v neskorých večerných hodinách a kaucia vo výške 1500 chorvátskych kún (cca 200 eur) na osobu.

Rovnako samotný súboj priniesol dostatok vzrušenia. Za zmienku stojí už iba dejisko: Poljud leží na brehu mora, príznačne má tvar mušle a z východnej tribúny ponúka panorámu Jadranu alebo neďalekého horského hrebeňa Mosor.

V desiatom kole najvyššej chorvátskej súťaže privítal v tabuľke 1. HNL 2015/2016 aktuálne tretí Hajduk lídra z hlavného mesta.

Hostia síce na začiatku trafili brvno, ale vystúpenie herne patrilo "bielym". Zverenci Damira Buriča boli niekoľkokrát len zopár centimetrov od gólu, no zakaždým sa vyznamenal portugalský brankár Záhrebu Eduardo.

Spomenutý zákon bol prikrátky na splitských ultras, ktorí choreo či pokriky okorenili aj hustým dymom.

To, že "Vječni derbi" patrí k najemotívnejším predstaveniam v rámci futbalu na Balkáne, sa najvýraznejšie ukázalo v nadstavenom čase druhého dejstva, keď hlavný rozhodca odpískal veľmi sporný pokutový kop v neprospech domácich.

Exekútor - ďalší legionár v službách Dinama, Čiľan Ángelo Hénriquez - čelil mohutnej neprajnosti obecenstva a jeho strelecký pokus z jedenástky letel mimo priestoru troch žrdí.

Na Poljud disponujúci kapacitou 35 000 sedadiel v sobotu dorazilo 17 939 divákov - z toho dve nízkopočetné skupiny podporovateľov zo Záhrebu - nálada po nepremenenej jedenástke i záverečnom hvizde sa však takmer vyrovnala zásahu či triumfu Hajduku.

Hajduk Split a Dinamo Záhreb patria k najväčším chorvátskym klubom.

Torcida Split (označenie priaznivcov v portugalčine, pozn.) vznikla 28. októbra 1950 a je najstarším fanklubom v Európe. Hajduk sa teší priazni kompletnej Dalmácie, od Zadaru až po Dubrovník.

O radikálnosti splitských fanúšikov svedčí tiež fakt, že jej dlhoročný člen odmietol poskytnúť akékoľvek vyjadrenie.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.