27.07.2021 02:00
Deň 4
Tokio 2020
Koniec

V Tokiu prekvapila 17-ročná plavkyňa, vlani by OH sledovala iba ako diváčka

Americká plavkyňa Lydia Jacobyová získala medailu zlato na OH 2020.
Americká plavkyňa Lydia Jacobyová získala medailu zlato na OH 2020. (Autor: TASR/AP)
SITA|27. júl 2021 o 11:32

S rodinou sa kvôli športu museli sťahovať.

TOKIO. Ďalší finálový plavecký blok v Tokiu priniesol ďalší šok pre jednu z favoritiek. Obhajkyňa zlata z Ria de Janeiro a svetová rekordérka na 100 m prsia Američanka Lilly Kingová sa musela uspokojiť iba s bronzom.

Zdolali ju krajanka Lydia Jacobyová aj Juhoafričanka Tatjana Schoenmakerová. Víťazná Jacobyová má iba 17 rokov a sama tvrdí, že ak by sa olympijské hry konali v pôvodnom termíne pred rokom, bola by iba v úlohe diváčky.

"Nemyslím si, že pred rokom by som bola dostatočne pripravená. Nemala som potrebnú výkonnosť. Za ten čas som však vyrástla fyzicky aj mentálne a zrazu je to iný svet. Pozerám sa na výsledkovú tabuľu a nemôžem uveriť, čo tam vidím.

Trúfala som si zabojovať o medailu, mala som to kdesi v hlave pred pretekmi. Ale na zlato som sa neodvážila myslieť. To určite nie," skonštatovala Jacobyová.

Musela sa presťahovať 

Tínedžerka pochádza z malého mestečka Seward na južnom pobreží Aljašky. Američania tvrdia, že je prvou plavkyňou a desiatou letnou olympioničkou v ich histórii, ktorá má svoj domov na tomto odľahlom polostrove USA.

Keď pred rokom pandémia koronavírusu zatvorila obchody aj telocvične, študentka miestnej strednej školy zostala dva mesiace bez tréningu.

Musela sa presťahovať do najväčšieho aljašského mesta Anchorage, aby sa vôbec mohla uchádzať o účasť na olympijských hrách.

"Keď sa situácia zlepšila, ako prvé sa otvorili bazény v Anchorage. Tak sme sa tam s rodinou presťahovali a všetko sa zrazu pre mňa zmenilo. Plavecký bazén a celý tamojší tím ľudí sa stali celým mojím životom.

Stretávali sme sa každý deň a postupne som sa zlepšovala, až to vyústilo v postup na olympijské hry," uviedla Jacobyová na webe USA Today.

Tréning aj škola po tme 

V detstve mala to šťastie, že ako jediné dieťa lodného kapitána mala plávanie predurčené už v rodnom liste. Aj keď otec Richard, ktorý vedie námornícke kurzy prežitia v studenej vode, so smiechom namieta.

"Len sme ju s manželkou chceli naučiť plávať, aby sa vo vode cítila ako doma. Žijeme v malom prístave na Aljaške a sme prakticky ľudia z lode. Plávanie je súčasť našich životov," uviedol otec olympijskej víťazky.

Medailistky z plaveckej disciplíny 100 metrov prsia.
Medailistky z plaveckej disciplíny 100 metrov prsia. (Autor: TASR/AP)

Talentovaná plavkyňa napriek všadeprítomnému vodnému živlu nemala všetko jednoduché. Na Aljaške je v zime prakticky celý deň tma a život ubieha úplne inak ako v iných končinách sveta.

"Na ranný tréning sme prichádzali potme. Potom išla Lydia do školy a stále bola tma. Keď odchádzala zo školy na ďalší tréning, zase bola tma. Takto to išlo každý deň niekoľko mesiacov," spomenula si trénerka Meghan O'Learyová.

Mala vynikajúci záver 

V roku 2019 bola vtedy 15-ročná Jacobyová osemnásta najlepšia prsiarka sveta s časom 1:08,12 min. Na nedávnej kvalifikácii amerických plavcov sa zlepšila na 1:05,28 a v olympijskom finále v Tokiu už zaplávala čas 1:04,95 min.

Napriek tomu nemala zasiahnuť do boja o najcennejší kov, v ňom si to mali rozdať obhajkyňa Kingová s držiteľkou olympijského rekordu Schoenmakerovou. To aj dlho platilo, no v závere Jacobyová mohutne zaútočila dobyla zlato.

Sklamaná Kingová najprv zaváhala, ale napokon pochválila 17-ročnú premožiteľku. "Som prekvapujúco v pohode a zároveň nadšená z výkonu Lydie. Má za sebou parádne preteky," uviedla Kingová. 

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Súvisiaci obsah