Pondelok, 27. septembra, 2021Meniny má Cyprián

Vidia iba svaly. Tvrdý tréning však imunitu výrazne znižuje, tvrdí lekár

Pavel Malovič. (Autor: ARCHÍV SME - Gabriel Kuchta)
Pavol Spál|19. mar 2020 o 11:30

Odmeňovanie zdravotníkov je tristné.

Rozhovor pre denník SME:

Neustále sú pod dohľadom lekárov, sú výnimočne trénovaní. Zdravo sa stravujú a sú mladí. Podľa bývalej lekárky Chelsea Londýn Evy Carneirovej sú napriek tomu profesionálni futbalisti často náchylnejší na vírusové ochorenia, akým je i Covid-19.

V posledných dňoch sa nakazila napríklad až tretina futbalistov FC Valencia. Prípady sa množia každý deň, bez ohľadu na svetovú ligu.

Imunitný systém futbalistov nie je schopný plne reagovať na cudzorodé častice. Preukázali to krvné testy aj zvýšený výskyt infekcií horných dýchacích ciest.

"Hráči na profesionálnej úrovni majú zápas zhruba každých 72 hodín, čo rovnako ako tréningy vytvára napätie v tele," dodala Carneirová, ktorá v súčasnosti pracuje pre The Sports Medical Group v Londýne.

Riziko nákazy futbalistov výrazne zvyšuje ich časté cestovanie. Návraty zo zápasov v skorých ranných hodinách zapríčiňujú zvýšenú únavu.

Slová bývalej lekárky Chelsea potvrdzuje v rozhovore pre SME aj známy lekár PAVEL MALOVIČ, prednosta Ústavu telovýchovného lekárstva Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Bývalá lekárka londýnskej Chelsea Eva Carneirová tvrdí, že futbalisti sú náchylnejší na vírusové ochorenia. Súhlasíte?

Súhlasím na sto percent. A práve preto by sa na posilňovanie imunity malo myslieť neustále. Aj v spánku.

Jedálny, pitný a pilulkový režim by mal byť plný prostriedkov na zlepšovanie obranyschopnosti. Hráči, ktorí to dodržiavajú, sú nielen menej často chorí, ale aj menej zranení. Rýchlejšie sa liečia, regenerujú aj rehabilitujú.

Počet elitných futbalistov pozitívnych na koronavírus neustále rastie. Je to spôsobené aj tým, že ich testujú viac ako obyčajných ľudí?

Vírusová infekcia Covid-19 si nevyberá a útočí na všetky slabé miesta ľudského správania a zdravotných oslabení. Bez ohľadu na to, o koho ide. Aj elitní hráči sú len ľudia, ktorí dokážu viaceré preventívne záležitosti podceniť či zanedbať.

Futbalistom vo vyspelejších kluboch robia krvné testy pravidelne každý jeden až tri mesiace. Podľa toho, ako je nastavený zdravotnícky program a ktoré hodnoty sú pre nich významné.

Testy na koronavírus nie sú rutinnou záležitosťou a "osvietené" kluby ich začali robiť prakticky okamžite po vypuknutí epidémie, iné o niečo neskôr. Poznajú ekonomickú aj etickú stránku hodnoty svojich hráčov.

A profesionálny futbalista často potrebuje niekoho ako "babysitter". Oveľa horšia situácia je v amatérskych kluboch a u bežnej populácie, kde sa štandardne takého testy nevykonávajú.

Nepodcenili v kluboch situáciu?

V niektorých, ako sa zdá, áno. Nie všetky kluby veľkých mien sa v takýchto situáciách správne orientujú. A tiež to súvisí s preferenciou odbornosti klubových lekárov, ktorí sú väčšinou špecializovaní na chirurgické a ortopedické disciplíny.

V poslednom čase sa síce urobili v tomto smere určité kroky, ale stále nie dostatočné. Máme málo telovýchovných lekárov pri kluboch.

Samozrejme, to súvisí aj s ekonomickou stránkou veci, lebo sa šetrí na nesprávnych miestach a odmeňovanie lekárov aj ostatného zdravotníckeho personálu je veľmi tristné, až nedôstojné.

To sa týka aj našich podmienok takmer podľa sloganu - najlepšie ušetríme na zdraví, o to nech sa stará každý sám.

O špičkových futbalistov je dobre postarané, stravujú sa zdravo. Dostávajú veľa vitamínov, navyše sú mladí a trénovaní. Mali by byť odolnejší ako obyčajný človek. Prečo to neplatí?

Otázkou je, čo znamená dobre postarané. Stravujú sa zdravo pod klubovým dozorom. Čiže v tréningových centrách a počas sústredení. Nik však nevie, či v tom pokračujú aj v domácich podmienkach.

To isté platí o vitamínoch a výživových doplnkoch. Veľakrát ich odmietajú alebo nedostatočne konzumujú, a to z rôznych dôvodov, ktoré sú veľmi individuálne. Často je však chyba aj na strane realizačných tímov, ktoré nedokážu vysvetliť pozitivitu ponúkaných prostriedkov.

Čo by ste poradili?

Tu platí neustály imperatív: vysvetľovať, presviedčať, argumentovať. A prehlušiť averziu proti očkovaniu. Hráči sú zvyčajne mladí a solídne trénovaní, ale vôbec nie sú odolnejší.

Skutočne aktívne pracujúci futbalista by mal posilňovať svoju obranyschopnosť proti vírusovým a bakteriálnym ochoreniam výživovými doplnkami neustále, lebo tvrdý tréning mu imunitu významne znižuje.

Na to sa veľmi často nemyslí a vidia sa len svaly a kĺby, možno pľúca a srdce. Ale k ostatným orgánovým systémom sa správame pomerne ľahostajne.

Riziko nákazy podľa Carneirovej zvyšuje časté cestovanie, ktoré ovplyvňuje aj ich spánkové vzorce. A tiež striedanie šatní či spoločné jedálne. Čo si o tom myslíte?

To všetko je pravda. Preto treba neustále zdôrazňovať spôsoby ochrany. Všetko sa dá pri absolútnej disciplíne nastaviť. Aj "dezinfekčný prístup" a spánkové vzorce.

Slovenský stopér Denis Vavro z Lazia Rím vravel, že klub hráčom odporučil, aby boli v izbe s teplotou 24 stupňov. Prečo?

Predpokladá sa, že takáto izbová teplota likviduje koronavírus. Ale nie je to úplne potvrdené, ide len o druh predpokladanej klimatickej prevencie.

Ako táto pandémia ovplyvní futbal z medicínskeho hľadiska?

Pevne verím, že pozitívne. Dúfam, že každý si uvedomí prínosy permanentného posilňovania obranyschopnosti organizmu a očkovania, aj keď nič nehrozí.

Verím, že sa zlepší prístup k stravovaniu a výživovým doplnkom, nebude sa podceňovať osobná hygiena vrátane častého umývania rúk a prijateľnej dezinfekcie aj takých maličkostí, ako sú telefóny, klávesnice počítačov, volanty.

Mala by sa zlepšiť hygiena v šatniach, posilňovniach a rehabilitačných zariadeniach štadiónov a tréningových centier.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články