Štvrtok, 23. septembra, 2021Meniny má Zdenka
Pavel Hapal. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|5. sep 2020 o 00:49

Česi v zápase dominovali.

BRATISLAVA. Keď začínal s trénerskou kariérou, emócie v ňom vždy bublali, boli veľké. Priznáva, že vekom je čoraz krotkejší a ani počas zápasu mu extrémne nestúpne pulz.

Tréner slovenskej reprezentácie Pavel Hapal hovoril pokojne aj na tlačovej konferencii po prehre v Lige národov s Českom 1:3.

Aj napriek tomu, že slovenský tím podal mizerný výkon, možno najslabší počas jeho pôsobenia.

„Česi boli jasne lepší. Prevýšili nás v pohybe i agresivite. Nepredviedli sme kvalitný výkon,“ povzdychol si 51-ročný český rodák.

Nový systém nebol problém

Pritom pred zápasom bol sebavedomý. Českému náprotivkovi Jaroslavovi Šilhavému odkázal, že to na Slovensku nebude mať jednoduché.

Hapal sa však zmýlil.

Česi si na Tehelnom poli miestami robili, čo chceli. Hrali rýchlo, svižne a priamočiaro. Slovákom dali lekciu z moderného futbalu.

Viacerí slovenskí futbalisti pôsobili popri nich spomalene.

Liga národov: Slovensko - Česko: fotogaléria

7.9.2020

„Po fyzickej stránke sme neboli pripravení ako Česi. Chýba nám herná prax, viacerí majú málo natrénované. To hralo veľkú rolu,“ zdôraznil Hapal.

Už nomináciou naznačil, že Slováci môžu hrať iným systémom ako obyčajne. Keď pre zranenie vypadol Dávid Hancko, Hapal skúsil prekvapiť novým rozostavením.

Prvýkrát pod jeho vedením hrali Slováci na troch stopérov.

„Máme problémy na krajoch obrany, preto sme chceli vyskúšať čosi nové. Systém nebol problém. Strácali sme lopty a nevyrovnali sme sa súperovi po fyzickej stránke,“ reagoval.

Hráči neprišli dobre pripravení

Za posledné dva roky Slováci prehrali s Českom už tretí vzájomný zápas. Kým v prvých dvoch dueloch boli Čechom vyrovnaným súperom, tentoraz to neplatilo.

„Nedokázali sme podržať loptu. Boli sme horší v kombinácii a nedostávali sa do zakončenia. Súper vyhrával väčšinu osobných súbojov,“ tvrdí Hapal.

Česi hrali podobným štýlom ako Slavia Praha, ktorá v minulej sezóne uchvátila svojím totálnym futbalom založeným na skvelej kondícii.

„Nechcem hľadať alibi, ale hráči neprišli z klubov dobre pripravení. Budem na nich apelovať, aby sa nad tým zamysleli,“ skonštatoval Hapal.

Do zápasu výrazne zasiahli aj zranenia. Už v pätnástej minúte musel striedať Ondrej Duda a po polhodine hry nútene odstúpil aj Lukáš Štetina.

„Obaja začali solídne. Najmä Štetina hral slušný zápas. Vynútené striedania nám však narušili koncepciu,“ vysvetlil Hapal.

Tlak? Bez komentára

Už o tri dni odohrajú slovenskí futbalisti ďalší zápas Ligy národov v Izraeli. Český tréner už teraz vie, že nebude môcť počítať so službami legionárov z Nemecka.

„Duda, Pekarík ani Zreľák nepôjdu do Izraela. Štetina zrejme tiež nie, lebo jeho zranenie vyzerá dosť vážne. Ale môžem sa mýliť,“ naznačil Hapal.

Slovenskému tímu chýbajú v nominácii viacerí overení hráči ako Martin Dúbravka, Marek Hamšík, Albert Rusnák, Dávid Hancko či Róbert Mak.

O mesiac, keď slovenskí futbalisti budú hrať baráž o postup na majstrovstvá Európy, by však mali byť k dispozícii.

„Možno hráči nájdu vo svojom výkone nejaké chyby a v ďalšom zápase (v pondelok v Izraeli - pozn. red.) sa ukážu v inom svetle. Dôležitý zraz bude o mesiac a je potrebné, aby prišli inak pripravení,“ dodáva Hapal.

Na záver tlačovej konferencie ho trochu vyviedla z miery otázka, či cíti ako reprezentačný tréner po prehre a slabom výkone zvýšený tlak.

„Bez komentára,“ odpovedal Hapal.

Juraj Berzedi
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články