Nedeľa, 26. septembra, 2021Meniny má Edita

Bardejov cíti krivdu aj v mužskom futbale. Nastúpi v protestných tričkách?

Žilina bude cez víkend dejiskom priameho súboja o záchranu v druhej lige. (Zdroj: Peter Cingel)
Daniel Dedina|21. máj 2021 o 16:40

Problémom je termín rozhodujúceho zápasu.

BARDEJOV. V Bardejove vládne nespokojnosť s anulovaním sezóny v ženskom futbale. Klub tým prišiel o možnú miestenku do kvalifikácie Ligy majstrov.

Zástupcovia klubu nie sú spokojní ani so situáciou, ktorá sa týka ich mužského áčka.

To je už jednou nohou v tretej lige, stále má však šancu na záchranu v súťaži.

V poslednom kole sa predstaví na ihrisku Žiliny B. Pôjde o priamy súboj kto z koho.

Boja sa, že pošlú hráčov z áčka

Zápasy v posledných kolách sezóny sa zvyknú hrávať v rovnakom čase. Hovorí o tom súťažný poriadok Slovenského futbalového zväzu.

Kým väčšina druholigových zápasov 30. kola je na programe v sobotu, duel Žilina B - Bardejov sa hrá v nedeľu o 17.00 hod.

Iný bod súťažného poriadku totiž hovorí o tom, že A-tím toho istého tímu nemôže hrať v rovnaký deň ako B-tím.

V sobotu žilinské áčko zavŕši fortunaligovú sezónu domácim stretnutím proti Zlatým Moravciam.

„Nebudem sa sťažovať na to, že nás rozhodcovia poškodili v Dubnici nezmyselnou jedenástkou. Je to naša chyba, že sme si body nedokázali uhrať a všetko závisí od posledného zápasu.

Ak by sme hrali v sobotu, asi by Žilinčania nedali do béčka toľko hráčov z áčka, lebo to má svoj zápas,“ myslí si prezident Partizána Bardejov Stanislav Soroka.

Bardejovčania zvažujú protest a uvažujú nad tým, že na zápas v Žiline by nastúpili v tričkách, ktorým vyjadria podporu hráčkam svojho klubu.

SFZ: Rozhodnutie padlo už skôr

K termínu rozhodujúceho zápasu v boji o záchranu v druhej lige sa vyjadril aj Slovenský futbalový zväz.

„O odohratí zápasu Žilina B - Bardejov v nedeľu 23. mája rozhodla komisia pre riadenie II. ligy. O tomto možnom kroku SFZ v zastúpení vedúcim oddelenia riadenia súťaží Miroslavom Richtárikom oba kluby informoval už skôr.

Uznesenie k takémuto kroku bolo avizované a schválené na zasadnutí komisie, dňa 22. apríla,“ povedala pre Sportnet tlačová hovorkyňa a riaditeľka PR SFZ Monika Jurigová.

Zdôraznila, že jedným z členov komisie je aj zástupca Bardejova a na spomínanom zasadnutí sa zúčastnil.

„Zavážil najmä fakt, že v ten istý deň (sobotu, pozn. red.) a pôvodne aj v tú istú hodinu (o 17.00 hod.) sa mali hrať dva zápasy na žilinskom štadióne - áčko aj béčko.

SFZ zvažoval všetky možné varianty, aby boli pre všetky kluby vytvorené rovnaké podmienky, čiže sa hralo v jeden deň aj úradný hrací čas.

Keďže situácia sa vyvinula tak, že už len tieto dve mužstvá hrajú o zotrvanie v súťaži, komisia pre riadenia II. ligy pristúpila k zmene termínu len tohto jedného stretnutia,“ vysvetlila Jurigová.

„Pôvodne bolo v pláne preložiť aj stretnutie Dubnica nad Váhom - Slovan Bratislava B, aby sa hralo v rovnaký deň i čas ako v Žiline, ale keďže Dubnica je už zachránená, k takémuto kroku neprišlo.

Žiaden iný klub už nie je zainteresovaný do boja o postup a ani o zotrvanie v súťaži. Ak by tak bolo, pristúpilo by sa k ďalším opatreniam, s ktorými sa pôvodne počítalo,“ doplnila hovorkyňa SFZ.

V Poprade sa hrá už v piatok

Napokon sa ešte jeden zápas 30. kola II. ligy nebude hrať v sobotu. Východoslovenské derby Poprad - Košice sa uskutoční už v piatok.

V tomto prípade sa už ani jeden z tímov v tabuľke posunúť nemôže.

Košice obsadia piate miesto, Poprad posledné pätnáste a s druhou ligou sa minimálne na rok rozlúči.

Ktorí hráči z A-tímu môžu hrať za B-tím?

Existencia B-tímov je často predmetom diskusií. Ako je to s využívaním hráčov A-mužstva v nich?

Definuje to čl. 21, bod 2 súťažného poriadku SFZ, ktorý upravuje podmienky striedavého štartu hráčov.

Ten hovorí o tom, že:

  • za družstvo klubu nižšej súťaže môžu štartovať v stretnutí hráči družstva klubu vyššej súťaže, ktorí za družstvo klubu vyššej súťaže neštartovali vo viac ako polovici majstrovských stretnutí ustanovených pre jednu časť súťažného ročníka (jeseň, jar) a traja hráči družstva klubu vyššej súťaže bez obmedzenia vo vzťahu k počtu odohratých stretnutí za družstvo klubu vyššej súťaže
  • do uvedeného počtu stretnutí sa nezapočítava štart v pohárovom stretnutí
  • za štart v stretnutí sa považuje akýkoľvek časový úsek stretnutia
Daniel Dedina
Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články