BRATISLAVA. Slovenské paralympijské hnutie prežíva aktuálne hektické obdobie. Už o pár dní štartujú v Tokiu XVI. paralympijské hry a v plnom prúde je aj príprava na trinástu zimnú edíciu hier v Pekingu.
Vysoké ambície budú mať paralympionici opäť predovšetkým v paraalpskom lyžovaní.
V Pjongčangu 2018 získalo Slovensko jedenásť medailí, z toho šesť zlatých. V Pekingu pritom budú mať ešte silnejší tím.
"Som nesmierne rád, že k tradičným známym menám Jakubovi Krakovi a Henriete Farkašovej sa pridala aj členka nášho juniorského tímu Alexandra Rexová. Spoločne s navádzačkou Evou Trajčíkovou triumfovali v sezóne Svetového pohára 2020/21 a napodobnili tak úspech Petry Vlhovej," povedal na štvrtovej tlačovej konferencii prezident Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš.
Iba 16-ročná lyžiarka patrí do kategórie B2. V paraalpskom lyžovaní neexistujú juniorské kategórie, takže Rexová súťažila už od útleho veku s dospelými. Začínala v Európskom pohári, preto pre ňu prechod do Svetového pohára nebol až taký zložitý.
"Prekvapilo ma, že sa sezóna napokon odjazdila. Veľký krištáľový glóbus mi odovzdali s polročným odstup. Preto som si myslela, že to nemôže byť emotívny moment, ale keď ho tréneri priniesli, tak ma to dostalo. Je to pre mňa veľká motivácia pre Peking a povzbudenie do ďalšej práce," prezradila Rexová.
Slovenské paralympijské hnutie má ambície vyslať do Pekingu 33 športovcov.
Isté má štyri miestenky v paralyžovaní, definitívne potvrdenie účasti očakávajú aj reprezentanti v curlingu na vozíčku.
Ambíciu predstaviť sa v Pekingu majú aj parahokejisti. O ich osude sa rozhodne na kvalifikačnom turnaji, ktorý je na programe v novembri v Taliansku.