Radosť slovenských volejbalistiek po víťazstve nad Bieloruskom na ME vo volejbale 2019. (Autor: TASR)
Športové prenosy SME|26. aug 2019 o 20:00

Slovenky sú na čele skupiny D.

ME vo volejbale 2019

D-skupina /Bratislava/

Slovensko - Bielorusko 3:2 (-22, -22, 17, 18, 14)

Zápas trval 131 minút, rozhodovali: Muha (Chor.) a Marquesová-Ferreirová (Portug.), 4851 divákov.

Slovensko: Kostelanská, Pencová, Koseková, Radosová, Herelová, Palgutová, libero Španková (Hudecová, Ovečková, Kijaková). Tréner: M. Fenoglio.

Bielorusko: Kananovičová, Stoljarová, Klimecová, Markevičová, Kalinovská, liberá Pavliukovská a Fedarinčiková (Sakločiková, Hareliková, Kascjučiková). Tréner: P. Chilko.

BRATISLAVA. Slovenské volejbalové reprezentantky zvíťazili aj vo svojom treťom zápase v D-skupine v Bratislave na majstrovstvách Európy a zabezpečili si účasť v osemfinále.

V pondelok po dramatickom priebehu zdolali Bielorusko 3:2, pričom prehrávali na sety 0:2.

Zverenky Marca Fenoglia sú na čele skupiny s ôsmimi bodmi, druhé Nemecko ich má na konte tiež osem. Práve s Nemkami sa Slovenky stretnú v najbližšom zápase v utorok o 20.00 h.

ME vo volejbale 2019: Momenty zo zápasu Slovensko - Bielorusko: fotogaléria

27.8.2019

Prvé dva sety vyhrali Bielorusky

Úvod prvého setu patril Bieloruskám, ktoré získali prvé dva body a naďalej si udržiavali mierny náskok. Za stavu 16:14 zaznamenala Klimecovová dve esá a hostky viedli už o štyri body.

Po bode z podania zásluhou Radosovej však Fenogliove zverenky vyrovnali na 19:19. V koncovke však mali viac síl Bielorusky, prvý set vyhrali 25:22.

Aj do druhého setu vstúpili lepšie volejbalistky Bieloruska, ktoré po podaní Stoljarovej viedli 5:2. Tréner Sloveniek si vzal oddychový čas a jeho zverenky znížili na rozdiel bodu.

Potom však Bielorusky opäť zaznamenali šnúru dobrých lôpt, viedli už 15:10. V závere Slovenky zdramatizovali priebeh, ale napokon prehrali druhý set rovnakým pomerom ako prvý.

Zlepšená hra Slovenkám zabezpečila tajbrejk

Tretí set bol vyrovnaný od úvodu, po úspešnom bloku Sloveniek bol stav 5:5. Potom však domáce hráčky zlepšili útok a dostali sa do vedenia 14:11 a náskok si udržiavali.

Víťazstvo si napokon nenechali vziať a získali set v pomere 25:17.

Eufória z tretieho setu sa odrazila aj na nasledujúcom, Slovenky si podporované skvelým obecenstvom od úvodu udržiavali mierny náskok, vyvarovali sa chýb, čo bol najväčší rozdiel oproti prvým dvom setom.

Štvrtý set napokon vyhrali 25:18 a vynútili si tajbrejk.

V ňom si už triumf nenechali vziať a skvelý obrat v zápase zakončili v skrátenej hre v pomere 16:14.

Hlasy po stretnutí

Marco Fenoglio (tréner SR): "Zápas sa nekončí po dvoch setoch. Napríklad dnes sa skončil až po piatich. Už dlhšie hovorím, že nikdy neprestávame bojovať a teraz sa to potvrdilo. Myslím si, že sme otvorili dôležitú kapitolu v histórii Slovenska, keďže sme dosiahli niečo, čo tu ešte nebolo."

Piotr Chilko (tréner Bieloruska): "Začali sme dobre, ale bez dobrého príjmu je náročné uspieť. V druhej časti stretnutia nám chýbala koncentrácia a trpezlivosť. Znervózneli sme a upustili sme od svojej hry."

Nina Herelová, blokárka SR: "Som veľmi rada, že sme to dokázali otočiť, pretože pri stave 0:2 ide psychika smerom dole. Ale my bojujem za každých okolností. Za to, ako sme bojovali, sme si víťazstvo zaslúžili. Od tretieho setu sme boli lepšie v útoku a zlepšili sme aj servis."

Jaroslava Pencová, blokárka SR: "Ja som síce naposledy povedala, že sa nevzdáme za žiadnych okolností, ale nemyslela som to až takto doslova. Ale aspoň sme ukázali, že tím je vnútorne veľmi silné, bojujeme jedna za druhú a toto víťazstvo je neuveriteľné. Mali sme na začiatku problémy s rotáciou Bielorusiek, ale potom sme začali lepšie brániť diagonálu, pozmenili sme nejaké veci. A potom to už išlo samé. Ľudia nám dali neskutočne veľa síl."

Online prenos: Slovensko - Bielorusko (ME vo volejbale 2019, ženy, LIVE, NAŽIVO, D-skupina)

Prenos
To je odo mňa z tohto zápasu všetko. Ďakujem vám za pozornosť a prajem pekný zvyšok večera.
Slovenkám sa vstup do dnešného zápasu nevydaril a prvé dva sety prehrali, potom sa ale hnané fantastickými fanúšikmi vypli k fantastickému výkonu a zápas otočili. Zlomovým bol tretí set, v ktorom sa naše hráčky konečne dostali do vedenia, čo im výrazne zdvihlo sebavedomie a od tohto momentu už svoje vedenie len navyšovali. Štvrtý a piaty set mali prakticky rovnaký priebeh a až v závere sa dokázali Bielorusky dotiahnuť a zdramatizovať zápas. Dvomi bodmi však Slovenky napokon definitívne rozhodli zápas a vyhrali tretí duel za sebou. Po troch kolách tak vedú skupinu D s rovnakým počtom bodov, ako majú druhé Nemky, s ktorými sa zajtra večer stretnú. Okrem toho si touto výhrou zaistili postup do osemfinále.
Koniec zápasu
16:14
importantKoniec, Slovensko otáča zápas a víťazí! Smeč Bielorusiek skončil v aute a na hracej ploche hneď vypukla veľká radosť slovenských hráčok!
15:14
importantPencová ale získava ďalšiu možnosť rozhodnúť zápas po presnom smeči!
14:14
Ani druhý mečbal sme nevyužili. Radosovej smeč skončil tesne v aute.
14:13
importantBielorusky zásluhou presného smeču Harelikovej odvrátili prvý slovenský mečbal.
14:12
Oddychový čas Bieloruska.
14:12
importantKlimecovej smeč zablokovali naše hráčky presne na čiaru. Slovenky majú dve mečbaly!
13:12
Zlým príjmom sme loptu nahrali na smeč Harelikovej a tá ju okamžite poslala smečom na našu polovicu.
13:11
Stoliarová blokom zrazila loptu tesne za sieť, na čo už naše hráčky nedokázali zareagovať.
13:10
Harelikovej sa tentokrát blok nevydaril a Palgutová ju konečne prestrelila. Bieloruský tréner si ešte vzal challenge na dotyk siete pri Palgutovej smeči, ten ale potvrdil verdikt rozhodcu.
12:10
Rozhodca sám si teraz zobral challenge na dotyk bloku Bielorusiek pri smeči Sloveniek. Challenge potvrdil jeho verdikt, naše hráčky tak odskakujú do dvojbodového náskoku.
11:10
Súperky ale hneď odpovedajú a znovu zásluhou Harelikovej, ktorá zablokovala Palgutovej smeč.
11:9
Konečne naše hráčky prerušili bieloruskú sériu bodov. Palgutová prelobovala bieloruský blok.
10:9
Harelikovej sa darí získavať body. Jej ďalší smeč končí na čiare.
10:8
Oddychový čas Slovenska.
10:8
Bielorusky sa vracajú do hry! Harelikovej tvrdý smeč nedokázala Španková zastaviť na hracej ploche.
10:7
Hareliková výborným blokom zablokovala smeč Herelovej.
10:6
Herelovej smeč skončil v aute, čo potvrdil i challenge, ktorý si zobral slovenský tréner.
10:5
Bieloruskám po dlhej dobe vyšiel smeč. Markevičová obstrelila naše blokárky.
10:4
A Herelová zablokovala i Klimecovej smeč. Vedieme už o šesť bodov!
9:4
Radosovej podanie odpálili Bielorusky k Herelovej, ktorá loptu poslala hneď smečom na bieloruskú polovicu.
8:4
Sakolčykovej smeč po veľmi rozháraných prihrávkach končí v aute. Slovenky sa znovu dostávajú do laufu!
7:4
Bielorusky nám znovu darovali bod! Podanie spracovali, znovu sa ale nedohodli a nechali loptu spadnúť priamo medzi ne.
6:4
6:4
Následne sa smeč Klimecovej odrazil od našich blokárok za Bielorusky.
5:4
Herelovej smeč do stredu bieloruskej polovice nedokázalo libero nadvihnúť.
4:4
Klimecová odpovedá tvrdým smečom priamo na čiaru.
4:3
A tentokrát otáčajú skóre Slovenky! Lob Radosovej sa odrazil od bloku Bielorusiek do autu.
3:3
Je znovu vyrovnané! Kijakovej smeč prepadol Sakolčykovej medzi rukami.
2:3
Rovnakým spôsobom odpovedá Stoliarová. Všetky výmeny v piatom sete boli zatiaľ veľmi krátke.
2:2
Radosová však vyrovnáva presným smečom.
1:2
Po našom neúspešnom bloku a chybe v obrane otáčajú Bielorusky skóre.
1:0
Neúspešným blokom Fedarynčykovej získavame prvý bod v piatom sete.
0:0
Začal sa piaty set.
Slovenky hnané skvelými fanúšikmi predviedli ďalší výborný set a úplne zaslúžene vyrovnávajú na 2:2 na sety. Podobne, ako v treťom sete, viedli Slovenky od začiatku setu a postupne svoj náskok navýšili až na rozdiel sedem bodov. Oba tímy tak majú istotu bodu z dnešného zápasu a čaká nás rozhodujúci piaty set!
25:18
importantNepochopiteľná chyba Bielorusiek potvrdzuje našu výhru v štvrtom sete! Naše hráčky len tak-tak udržali loptu v hre a odpálili ju na polovicu Bieloruska, kde sa súperky nedohodli, ktorá bude hrať loptu a nechali ju spadnúť na palubovku.
24:18
importantPencová získava blokom Klimecovej smeču šesť setbalov pre Slovensko!
23:18
A podobne dopadol i smeč Pauliukovskej.
22:18
Markevičovej smeč končí v aute. Slovenky sú tri body od výhry vo štvrtom sete.
21:18
21:18
Radosovej smeč Bielorusky síce zachytili, navzájom si ale zavadzali a napokon sa nedohodli, ktorá z nich bude loptu hrať. Bod pre Slovenky prakticky úplne zadarmo.
20:18
Smeč našich hráčok sa od Fedarynčykovej odrazil do autu.
19:18
Teraz sme ale chybou pomohli Bieloruskám a Hareliková ľahkou loptou cez sieť získala bod.
19:17
Veľký tlak Sloveniek premieňa na bod zo smeču Pencová.
18:17
Oba tímy získali rýchlo vďaka úspešným smečom po jednom bode. Rozdiel sa stále nemení.
17:16
Bielorusky sa však doťahujú sériou dvoch bodov na rozdiel jediného bodu. Čaká nás dramatický záver štvrtého setu!
17:14
Kijakovej technický smeč skončil presne medzi bieloruskými hráčkami.
16:14
16:14
Kijakovej smeč zablokovala hneď trojica Bielorusiek do rohu našej polovice.
16:13
Bielorusky sa začínajú doťahovať na Slovenky. Hareliková jemným lobom prehodila loptu ponad naše blokárky.
16:12
Bielorusky smečom z druhej vlny znižujú zásluhou Harelikovej.
16:11
Klimecovej podanie končí v aute!
15:11
Dva bloky našim hráčkam vyšli, Klimecová ale napokon zaskočila naše reprezentantky úspešným lobom.
15:10
Radosová na kolenách zdvihla so šťastím loptu nad sieť, na čo Bielorusky už nedokázali zareagovať.
14:10
Ovečková naservírovala Kijakovej loptu na výborný smeč. Bielorusky nemali šancu!
13:10
Po sérii výborných podaní prišla chyba Kostelanskej na podaní.
13:9
Bielorusky zahrali zlú prihrávku a získavame tak ďalší bod!
12:9
12:9
Kostelanskej podanie končí esom!
11:9
A už odskakujeme do dvojgólového náskoku, keď Pencová vystihla zlú prihrávku Bielorusiek.
10:9
Slovenky ale znovu strhli vedenie na svoju stranu! Kostelanskej výborný smeč preletel ponad bieloruský blok.
9:9
Bielorusky vyrovnávajú. Markevičovej blok nedokázala zastaviť Španková.
9:8
Tvrdý smeč Klimecovej nedokázali naše blokárky zastaviť.
9:7
Kananovičová poslala loptu z podania priamo do autu.
8:7
Harelikovej smeč po výbornej prihrávke od jej spoluhráčky končí na zadnej čiare.
8:6
Najdlhšiu výmenu zápasu rozhoduje blok Herelovej!
7:6
Po našej nedohode spadol Kalinovskej smeč na našu polovicu.
7:5
Markevičová nám ale pomohla chybou na podaní.
6:5
Bielorusky poslali smeč na čiaru.
6:4
Oba tímy rýchlo získali po jednom bode.
5:3
Radosovej smeč zablokovala Kalinovskaja medzi všetky naše hráčky.
5:2
Markevičová výborným smečom získava druhý bod Bielorusiek v tomto sete.
5:1
Radosovej smeč sa od bloku Bielorusiek odrazil na smeč Herelovej, ktorá loptu poslala na čiaru.
4:1
Výborný vstup do štvrtého setu! Úspešným smečom získavajú slovenské hráčky ďalší bod.
3:1
Kijakovej smeč sa odrazil od bloku Sakolčykovej ďaleko do autu.
2:1
Bielorusky nám to však vracajú, keď Sakolčyková pretlačila loptu cez pásku.
2:0
Bieloruskám sa teraz vôbec nedarí. Ťažkú prihrávku pretlačila na bieloruskú polovicu Kostelanská.
1:0
Kostelanskej výborný servis odrazili Bielorusky len k Pencovej, ktorá loptu poslala pohotovo za sieť.
0:0
Začal sa štvrtý set.
Slovenské hráčky predviedli v treťom sete výborný výkon a zaslúžene vyhrali tento set. Hneď na jeho začiatku sa ujali vedenia a svoj náskok postupne navyšovali. Úspešnými blokmi navyše dokázali oslabiť predtým úspešne bieloruské smečiarky. Verme tomu, že naše reprezentantky budú v tomto výkone pokračovať i naďalej.
25:17
importantSlovenky vyhrávajú tretí set! Bieloruska poslala loptu z podania do autu!
24:17
Bielorusky dokázali zastaviť podanie Herelovej a po smeči získavajú bod.
24:16
importantBlok Pencovej s Kijakovou získal Slovensku osem setbalov!
23:16
Kijakovej smeč sa snažila akrobaticky zachrániť Markevičová, avšak bez úspechu.
22:16
Cez prsty našich dievčat úspešne zasmečovala Markevičová.
22:15
Smeč Harelikovej končí v aute. Slovenky sa približujú k víťazstvu v treťom sete!
21:15
21:15
Kastsiučyková sa po dlhom čase pripomenula presným smečom.
21:14
21:14
Prihrávka na smeč nám nevyšla, Ovečková ale loptu jemným oblúčikom prestrčila za sieť.
20:14
Markevičovej výborný smeč skončil mimo dosah našich hráčok.
20:13
Španková skvelým zákrokom zastavila loptu a Kostelanská ju potom smečom poslala na polovicu Bielorusiek. Bieloruský tréner si zobral challenge na dotyk siete z našej strany, ten sa ale nepotvrdil.
19:13
Stoliarovej smeč končí po odraze od Špankovej v aute.
19:12
Hareliková zaskočila naše blokárky jemným oblúčikom.
19:11
Bieloruskám nevyšla prihrávka a tú zrazila Palgutová na ich polovicu. Slovenky sú v tejto chvíli vo veľkom laufe!
18:11
Kostelanská esom získava bod a navyšuje slovenský náskok už na sedem bodov.
17:11
Klimecovej pokus o lob ponad naše blokárky nevyšiel. Loptu poslala priamo do autu.
16:11
Kostelanskej tvrdý smeč nedokázalo bieloruské libero zastaviť.
15:11
Smeč Harelikovej sa od našich blokárok odrazil do autu.
15:10
Kijaková esom znovu navyše náš náskok na 5 bodov.
14:10
Bieloruska zasiahla pri smeči sieť.
13:10
Kombinácia na krátko bola premenená na bod zásluhou Pencovej.
12:10
Ovečková nedokázala spracovať Klimecovej smeč. Náš náskok sa znížil na dva body.
12:9
Bielorusky postupne doťahujú stratu. Ani Palgutová, ani Pencová nezablokovali bieloruský smeč. Kijaková strieda Palgutovú.
12:8
Palgutovej smeč skončil v aute.
12:7
Klimecovej smeč končí v sieti! Slovenky konečne odskakujú do výraznejšieho náskoku.
11:7
11:7
Prvýkrát vedieme o štyri body! Po zlej prihrávke Bielorusiek pretlačila loptu za sieť hneď dvojica Sloveniek.
10:7
A cez Sakolčykovú navyše získava Herelová bod esom!
9:7
Sakolčyková však následne kazí podanie a posiela loptu priamo za zadnú čiaru.
8:7
Sakolčykovej sa v tomto sete darí. Jej ďalší smeč skončil v rohu našej časti ihriska.
8:6
Hareliková skočila za smečom Kostelanskej, loptu už ale zachytiť nedokázala.
7:6
Radosová odpovedá podobným smečom. Bielorusky nemali šancu na príjem.
6:6
Sakolčyková sa rehabilituje za predošlý neúspech úspešným smečom medzi naše blokárky.
6:5
Ďalší úspešný blok Sloveniek, tentokrát proti smeču Sakolčykovej.
5:5
Perfektný blok Nikoly Radosovej zastavil smeč Kalinovskej a znovu je tak vyrovnané!
4:5
A naše súperky už otáčajú skóre! Stoliarová získava bod priamo z podania.
4:4
Bielorusky vyrovnávajú Klimecovej smečom. Tá je zatiaľ jednoznačne najviac bodujúcou hráčkou zápasu.
4:3
Dvojblok Sakolčykovej a Kalinovskej zablokoval slovenský útok.
4:2
Tentokrát ale Bieloruskám smeč vyšiel a získavajú podanie.
4:1
Smeč Bielorusiek skončil tesne v aute.
3:1
Radosová skočila za nevydarenou prihrávkou Bielorusiek a pretlačila ju za pásku. Prvýkrát vedú Slovenky o dva body.
2:1
Radosovej smeč zablokovali Bielorusky na pravej strane do autu.
1:1
Klimecová odpovedá svojim 12. bodom v stretnutí a vyrovnáva.
1:0
Prvýkrát získavame prvý bod v sete zásluhou úspešného smeču Pencovej.
0:0
Začal sa tretí set.
Druhý set prebiehal veľmi podobne, ako prvý, a skončil rovnakým výsledkom. Bielorusky sériou bodov našim reprezentantkám odskočili a Slovenky celý set stratu len doťahovali. Je nutné však priznať, že Bielorusky boli v oboch setoch lepšie a vyhrali ich zaslúžene. Dnes tak už majú istotu, že zabodujú.
22:25
importantI druhý set vyhrávajú Bielorusky! Lopta sa po bloku Sloveniek odrazila mimo.
22:24
importantKlimecovej smeč sa od našich blokárok odrazil ďaleko mimo a Kostelanská už ho nedokázala vrátiť do hry. Dva setbaly pre Bielorusky!
22:23
Radosovej smeč končí na čiare. Znižujeme na rozdiel jediného bodu!
21:23
Harelikovej smeč sa odrazil od blokujúcej Špankovej mimo hraciu plochu.
21:22
Striedanie Hudecovej za Kostelanskú, ktorá hneď šla na podanie. Striedanie sa vyplatilo, keďže získala bod priamo z podania.
20:22
Skvelý blok našich hráčok odrazil loptu tak, že Bielorusky ju už nedokázali udržať v hre.
19:22
Hudecovej smeč z ľavej strany sa cez bieloruský blok odrazil na pravú, kde nebola žiadna hráčka v modrom.
18:22
Hareliková tvrdým smečom poslala loptu priamo medzi naše hráčky.
18:21
Palgutová boduje esom k zadnej čiare!
17:21
Blok Palgutovej a Pencovej zablokoval smeč Kalinovskej.
16:21
Hudecovej nevyšiel príjem a Kalinovskaja získava bod priamo z podania.
16:20
Palgutovej smeč končí mimo hraciu plochu.
16:19
Kalinovskaja loptu doslova prebila cez náš blok.
16:18
16:18
Tretie eso Herelová nepridala, bod však získavame vďaka dobrému bloku Palgutovej.
15:18
Ďalšie eso od Herelovej na to isté miesto, ako pred chvíľou.
14:18
Herelová boduje esom!
13:18
Palgutová šikovne prehodila loptu ponad bieloruský blok a súperky už na to nedokázali zareagovať.
12:18
Pauliukouskaja najskôr loptu zastavila a potom ju úspešným smečom poslala na našu polovicu.
12:17
Herelovej smeč sa ešte kontroloval po bieloruskom challengei. Lopta však spadla presne na čiaru, Slovenky tak získavajú bod.
11:17
Klimecová so šťastím pretlačila loptu hrubou silou cez pásku na našu stranu.
11:16
Radosová po dlhom čase získava úspešným smečom bod pre Slovensko.
10:16
Kostelanskú vystriedala Hudecová. Séria bieloruských bodov však pokračuje ďalším úspešným podaním Stoliarovej.
10:15
Tvrdé podanie Stoliarovej zaskočilo Kostelanskú, ktorá ho nedokázala spracovať.
10:14
Ďalší Stoliarovej smeč sa od bloku Herelovej odrazil do autu.
10:13
Smeč Stoliarovej z dobrej pozície končí v sieti.
9:13
Bielorusky hneď potom získavajú ďalší bod.
9:12
Prichádza kuriózne zdržanie. Na tabuli naskočil bod pre Bielorusky, čo sa nepáčilo slovenskému trénerovi. Skóre teraz upravujú štatistici.
9:12
Po chybe Bielorusiek, ktoré sa dotkli siete, získavame ďalší bod.
8:12
Palgutová smečom znižuje!
7:12
Smeč Bielorusiek dokázala ešte zastaviť Španková, jej spoluhráčky už ale loptu neudržali v hre.
7:11
Hneď potom nám nevyšiel útok cez Pencovú, ktorá trafila blokujúcu Harelikovú. Ovečková strieda Kosekovú.
7:10
Harelikovej smeč dopadol presne na čiaru.
7:9
Tentokrát ale Kalinovskaja poslala loptu tesne do autu.
6:9
Kalinovskaja získava bod priamo z podania.
6:8
Klimecovej smeč sa s obrovským šťastím odrazil od našich blokárok cez pásku do siete z našej strany.
6:7
Palgutová však odpovedá rovnakou mincou a znovu sťahuje stratu na jeden bod.
5:7
Bielorusky ale okamžite odpovedajú ďalším úspešným smečom.
5:6
Harelikovej smeč neprešiel cez slovenský blok a od pásky sa odrazil na bieloruskú polovicu
4:6
Séria pokazených podaní pokračuje. Pokazila ho i Klimecová.
3:6
Hudecová tiež pokazila podanie a lopta skončila mimo hraciu plochu.
3:5
Stoliarová tentokrát poslala podanie priamo do siete.
2:5
2:5
Ďalší bod Stoliarovej z podania a znovu nám Bielorusky odskakujú.
2:4
Stoliarová zaznamenáva eso.
2:3
Palgutovej smeč z pravej strany zablokovala Kalinovskaja.
2:2
Klimecová vyrovnáva úspešným smečom.
2:1
Skvelý blok Herelovej sa odrazil od bieloruskej smečiarky do siete.
1:1
Hareliková pokazila podanie a dáva nám prvý bod v tomto sete.
0:1
Nepresný smeč Harelikovej bohužiaľ tečovali naše blokárky a Bielorusky sa dostávajú do vedenia i v druhom sete.
0:0
Začal sa druhý set.
Slovenky prehrali svoj vôbec prvý set na európskom šampionáte. Bielorusky v celom sete viedli a vždy, keď naše hráčky dokázali vyrovnať, tak vďaka šnúre niekoľkých bodov vždy odskočili znovu do výraznejšieho náskoku. Uvidíme, ako zareagujú naše hráčky na stratu prvého setu.
22:25
importantPrvý set ukončuje Hareliková smečom medzi naše hráčky do stredu slovenskej polovice.
22:24
Prvý setbal sme odvrátili vďaka skvelému smeču Palgutovej.
21:24
importantKlimecovej smeč zablokovali naše blokárky len ďaleko mimo. Bielorusky majú tri setbaly.
21:23
Príjem sa Bieloruskám vydaril skvele a hneď potom zakončili presným smečom svoju akciu.
21:22
Znovu sa Slovenky približujú! Bod získali úspešným blokom.
20:22
Po Kosekovej nahrávke zakončila Radosová akciu úspešným smečom do protipohybu bieloruského bloku.
19:22
Dlhý výmenu ukončil smeč Sakolčykovej. Slovenský tréner si žiadal challenge, lopta ale bola ešte dobrá a Bielorusky získavajú ďalší bod.
19:21
19:21
Veľmi dobre postavený blok proti Kostelanskej zrazil loptu za sieť na slovenskú stranu.
19:20
Teraz sa jej ale podanie nevydarilo a loptu poslala tentokrát mimo.
19:19
Radosová esom vyrovnáva!
18:19
18:19
Opäť sa doťahujeme na Bielorusky! Palgutovej tvrdý smeč libero Bieloruska nedokázalo zastaviť.
17:19
Po slovenskom výbornom bloku sa lopta odrazila priamo medzi všetky Bielorusky, ktoré už nedokázali zareagovať.
16:19
Radosovej smeč sa za sieť nedostal, Palgutovej z opačnej strany už však áno.
15:19
Kalinovskaja získala smečom bod pre Bielorusky a strieda. Vymieňa ju Hareliková.
15:18
Koseková úspešným smečom znižuje.
14:18
Klimecová esom navyšuje náskok Belorusiek už na štyri body.
14:16
Naše libero loptu odrazilo len k sieti, odkiaľ ju už naše reprezentantky nedokázali nadvihnúť na druhú stranu.
14:15
Bielorusky sa ale po tvrdom smeči Sakolčykovej vracajú do vedenia v prvom sete.
14:14
Na sieti sa výborne zorientovala Herelová, ktorá loptu ako prvá pretlačila za sieť.
13:14
Slovenská odpoveď ale prichádza okamžite po výbornom smeči Radosovej.
12:14
Radosová nepreľstila bieloruské blokárky, ktoré chcela len jemným oblúčikom prehodiť. Tie loptu zrazili na našu polovicu.
12:13
Klimecová však hneď chybovala na podaní a poslala loptu za hraciu plochu.
11:13
Okamžitá odpoveď Bielorusiek. Výborne hrajúca Klimecová tvrdým smečom odrazila loptu od našich blokárok do autu.
11:12
Fantastický smeč Kostelanskej dopadol za všetky brániace Bielorusky.
10:12
Bieloruskám však tento bod okamžite vraciame naspäť, keďže slovenský smeč skončil mimo hraciu plochu.
10:11
Bielorusky nám tentokrát bod doslova darovali, keď jedna z hráčok hostí nezmyselne poslala loptu úplne mimo.
9:11
Palgutová s Pencovou výborne zablokovali bieloruský smeč a lopta sa od nich odrazila za sieť.
8:11
Slovenky odpovedajú vynikajúcim smečom Palgutovej na pravej strane.
7:11
V ťažkej pozície pretlačila Kalinovskaja loptu cez náš blok.
7:10
Slovensky ale hneď odpovedajú! Tvrdý smeč Palgutovej nedokázalo bieloruské libero zastaviť na palubovke.
6:10
Klimecovej sa dnes bohužiaľ darí. Už po niekoľkýkrát sa jej podaril smeč do priestoru, kde nebola žiadna hráčka v červenom.
6:9
Konečne sme prelomili sériu bieloruských bodov! Výborný smeč Radosovej prešiel cez brániace Bielorusky.
5:9
5:9
Kostelanskej smeč sa nevydaril a lopta sa odrazila mimo dosah našich hráčok.
5:8
Šnúra bieloruských bodov pokračuje. Klimecová tvrdým smečom získala pre hosťujúci tím ďalší bod.
5:7
Bielorusky šikovne namiesto smeču loptu len jemne prehodili cez sieť, na čo nedokázali naše hráčky zareagovať.
5:6
Smeč Palgutovej bol zablokovaný a naše reprezentantky už nedokázali loptu zastaviť.
5:5
Pencovej sa servis nevydaril a loptu poslala mimo ihrisko.
5:4
Koseková blokom zvládla ubrániť bieloruský smeč.
4:4
Bielorusky získali štvrtý bod, hneď ale odpovedala Radosová ďalším úspešným smečom.
3:3
Ďalší bod pre domáci tím vybojovali Radosová, ktorá namiesto smeča prehodila brániace Bielorusky na sieti.
2:3
Kostelanská v predošlej hre skvelým smečom získala druhý bod Slovenska. Dlhú výmenu v tejto hre napokon zvládli Bielorusky po tvrdom smeči.
0:1
Po neúspešnom bloku Radosovej získavajú Bielorusky prvý bod v zápase.
0:0
Stretnutie sa práve začalo.
Oba tímy už sú na hracej ploche, zápas tak o malú chvíľu začne. Slovenky budú hrať v červených dresoch, Bielorusky v modrých.
Začiatok zápasu sa posúva na 20:25 kvôli tomu, že predchádzajúci zápas Nemecka a Ruska sa natiahol až na päť svetov.
Zostavy:

Slovensko: Koseková, Hudecová, Hrončeková, Palgutová, Španková, Kijaková, Pencová, Herelová, Radosová, Ovečková, Szabóová, Fričová, Jančová, Kostelanská

Bielorusko: Kastsiučyková, Stoliarová, Kalinovskaja, Klimovičová, Hareliková, Fedarynčyková, Sakolčyková, Iljutová, Pauliukouskaja, Klimecová, Kananovičová, Markevičová, Šašová, Miniuková

Rozhodca: Bruno Muha (Chorvátsko), Ricardo Marques Ferreira (Portugalsko).
Vzájomné zápasy

História vzájomných duelov týchto dvoch reprezentácií je v posledných rokoch pomerne bohatá. Naposledy sa slovenské a bieloruské volejbalistky postavili proti sebe v Zlatej európskej lige v minulom roku. Slovenky doma prehrali 2:3 a vonku 0:3. V predošlom dvojzápase v Európskej lige v roku 2016 ale oba zápasy vyhrali Slovenky (vonku 3:1, doma 3:2).
Bielorusko

Bielorusky sú na európskom volejbalovom šampionáte deviatykrát a ich najlepším výsledkom je siedme miesto z roku 2017. Od roku 2007 chýbali medzi európskou elitou len v roku 2011, takže sa dajú považovať za pravidelné účastníčky ME. Tento turnaj im ale zatiaľ rozhodne nevychádza tak, ako by chceli. V prvom zápase podľahli Ruskám hladko 0:3 a v druhom Španielkam 1:3. Ak teda chcú pomýšľať na postup, tak dnes musia proti našim volejbalistkám minimálne zabodovať.

NOMINÁCIA BIELORUSKA:
Nahrávačky – Anastasija Kananovičová, Anastasija Šašová
Smečiarky – Katsiaryna Sakolčyková, Alina Iljutová, Tatsiana Markevičová
Blokárky – Nadžeja Stoliarová, Hanna Kalinovskaja, Vera Klimovičová, Julija Miniuková
Univerzálky – Vera Kastsiučyková, Anastasija Hareliková, Hanna Klimecová
Liberá – Alena Fedarynčyková, Volha Pauliukouskaja

Tréner – Piotr Chilko
Asistenti trénera – Anna Ševčenková, Aliaksandr Virkouski
Slovensko

Slovenské volejbalistky sa predstavujú na svojom štvrtom európskom šampionáte, avšak posledná účasť sa konala ešte v roku 2009. Hlavným cieľom je postup zo skupiny, za ktorým naše reprezentantky vykročili dvomi suverénnymi víťazstvami. V prvom zápase si Slovenky poradili so Španielkami 3:0 na sety a rovnakým výsledkom porazili v druhom zápase i Švajčiarky.

NOMINÁCIA SLOVENSKA:
Nahrávačky – Barbora Koseková, Lenka Ovečková
Smečiarky – Nikola Radosová, Romana Hudecová, Mária Kostelanská, Karolína Fričová
Blokárky – Jaroslava Pencová, Nina Herelová, Veronika Hrončeková, Sandra Szabóová