Škandál po olympiáde v Tokiu, 78-ročný Takahaši čelí už trom vážnym obvineniam

Harujuki Takahaši.
Harujuki Takahaši. (Autor: TASR/AP)
SITA|27. sep 2022 o 13:05

Bývalý člen organizačného výboru OH v Tokiu je podozrivý z úplatkárstva.

TOKIO. Bývalý člen organizačného výboru OH v Tokiu Harujuki Takahaši je podozrivý už v treťom prípade korupcie.

Podľa japonskej prokuratúry 78-ročný Takahaši spolu so svojím kolegom dostali úplatok vo výške 15 miliónov jenov (asi 108-tisíc eur) od spoločnosti Daiko Advertising Inc. z Osaky za to, že bola jedným zo sponzorov vlaňajšej olympiády. Polícia v utorok zatkla aj jedného funkcionára z tejto firmy.

Takahašiho zatkli ešte v auguste a obvinili ho z prijatia úplatku vo výške 51 miliónov jenov (asi 363-tisíc eur) od bývalého šéfa odevnej spoločnosti Aoki Holdings a dvoch jeho zamestnancov.

Neskôr mu pribudlo obvinenie z prijatia 76 miliónov jenov (približne 542-tisíc eur) od tokijského vydavateľstva Kadokawa, japonská polícia začiatkom septembra zatkla dvoch funkcionárov tejto spoločnosti Tošijukiho Jošiharu a Kjodžiho Maniwu spolu s predsedom Cuguhiko Kadokawu. Ten svoju vinu poprel.

Spoločnosť Daiko Advertising Inc. sa v oficiálnom stanovisku ospravedlnila svojim zákazníkom a akcionárom za spôsobené problémy. Prisľúbila tiež, že bude spolupracovať s vyšetrovateľmi.

Takahaši je vo väzbe nepretržite od 17. augusta údajne preto, aby po prípadnom prepustení na kauciu nemohol zničiť dôkazy proti nemu.

Vlaňajšie OH v Tokiu mali asi 50 sponzorov a je pravdepodobné, že pribudnú ďalšie obvinenia. Celá úplatkárska kauza môže ohroziť kandidatúru japonského Sappora na usporiadanie ZOH 2030.

Takahaši vraj tiež prijal milióny dolárov za to, že loboval u členov Medzinárodného olympijského výboru (MOV), aby OH v roku 2020 organizovalo Tokio.

V minulosti pracoval pre veľkú japonskú reklamnú agentúru Dentsu, ktorá sa tiež zaslúžila o pridelenie hier Tokiu. Starala sa o všetky marketingové záležitosti okolo OH a vďaka sponzorským zmluvám s miestnymi spoločnosťami získala takmer tri miliardy eur.

Celkové náklady na usporiadanie hier boli 12,7 miliardy eur. Takahaši popiera, že bral úplatky. Tvrdí, že spomenutí sponzori hier mu platili za poradenstvo.