Utorok, 30. novembra, 2021Meniny má Ondrej, Andrej

Plavci nechcú pretekať v pôvodnom areáli pre OH v Tokiu, hrozí výskyt baktérií E.coli

Kolekcia medailí XXXII. olympiády Tokio 2020. (Autor: Koji Sasahara TASR/AP)
SITA|4. dec 2019 o 11:44

Ide o život, vraví americká trénerka.

TOKIO. Okrem vytrvalostných atletických disciplín by v súvislosti s budúcoročnými olympijskými hrami v japonskom Tokiu mohlo prísť aj k presunu súťaží v diaľkovom plávaní.

Požiadali o to viacerí športovci a ich tréneri, dôvodom sú nebezpečne vysoké teploty vody a s tým súvisiace ideálne podmienky na šírenie nebezpečné baktérie E.coli.

"V našom odvetví ide o život. Ak vytrvalec spadne, tam má odreniny a modriny. U nás však hrozia omnoho vážnejšie následky," uviedla americká trénerka Catherine Kaseová.

Maratóncov a chodcov už presunuli

Teplota vody v lete 2019 presiahla v Tokiu hranicu 30 stupňov Celzia, no neprekonala pravidlami povolený limit 31 stupňov.

Podľa reglementu, ak teplota vody prevýši tento limit, preteky by mali byť patrične skrátené prípadne zrušené. "V prvom rade chceme, aby existoval aj záložný plán," pokračovala Kaseová. Podľa organizátorov OH 2020 však žiaden plán B nie je.

Medzinárodná plavecká federácia (FINA) situáciu pozorne monitoruje a ak by hrozili problémy, je pripravená spolupracovať na posune časov štartu jednotlivých súťaží.

Tak to bolo pôvodne aj v súvislosti s maratónom či súťažami chodcov, napokon však prišlo k úplnému presunu z Tokia do Sappora, ktoré leží približne 800 km severnejšie ako japonská metropola.

Brazílčania majú iný názor

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v stredu potvrdil presun vytrvalcov na sever a zverejnil aj termíny a časy súťaží. Táto zmena sa týka aj slovenské elitného chodca Mateja Tótha, ktorý by na OH 2020 mal obhajovať zlato na 50 km z Ria de Janeiro 2016.

Obavy Američanov z vysokých teplôt sa zakladajú na prípade Frana Crippena z roku 2010, ktorý na podujatí v Spojených arabských emirátoch zomrel.

Pitva ukázala, že dôvodom smrti bolo utopenie spôsobené vyčerpaním z tepla, ktoré mohlo viesť k zlyhaniu srdca športovca.

Iný prístup k situácii majú Brazílčania. Podľa ich kouča Fernanda Possentiho by sa športovci mali zaoberať prípravou na olympiádu a nemárniť čas rozjímaním nad podmienkami v dejisku OH.

Súvisiace články