Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Odišla slovenská hádzanárska legenda

Sportnet|1. apr 2006 o 00:00

Martin Gregor už nie je medzi nami. V stredu večer vo veku 66 rokov podľahol hádzanársky majster sveta z roku 1967, a neskôr uznávaný trénerský odborník, dlhej a ťažkej chorobe. Na jeho počesť sa všetky súboje súťaží Slovenského zväzu hádzanej vrátane ..

Martin Gregor.

FOTO PRE SME - GREGOR ROSA

Martin Gregor už nie je medzi nami. V stredu večer vo veku 66 rokov podľahol hádzanársky majster sveta z roku 1967, a neskôr uznávaný trénerský odborník, dlhej a ťažkej chorobe. Na jeho počesť sa všetky súboje súťaží Slovenského zväzu hádzanej vrátane česko-slovenskej Interligy žien začnú dnes a zajtra symbolickou minútou ticha.

Gregor pôsobil naposledy pri reprezentačnom družstve žien, no choroba mu nedovolila odkoučovať jediný zápas. V máji 2005 sa funkcie po necelých piatich mesiacoch vzdal. "Túžil som dokázať, že moja nominácia je správna, ale som po operácii, a hoci sa už mám lepšie, momentálne nie som schopný fungovať ako reprezentačný tréner," vysvetľoval nám vtedy smutným, ale rozhodným hlasom. Netušil, že do konca života mu už nezostáva ani len rok.

Martin Gregor sa narodil v Žiline 8. marca 1940, no väčšinu života strávil v Prešove. Tam dlhé roky pôsobil aj ako vysokoškolský pedagóg na Katedre telesnej výchovy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Jeho hráčska i trénerská kariéra je opradená úspechmi. Bol na palubovke, keď sa v roku 1967 podarilo Československu vybojovať v Nórsku jediný titul majstra sveta. S Rumunmi naši v semifinále prehrávali už 0:5, no dokázali otočiť skóre a potom si vo finále poradili aj s Dánmi. Štyri roky predtým okúsil Gregor i chuť víťazstva v Európskom pohári majstrov s pražskou Duklou. V parížskom finále vtedy Dukla zdolala Steuau Bukurešť 15:13 po predĺžení. V roku 1972 sa zas s Prešovom prebil v najprestížnejšej klubovej súťaži do semifinále. Tak vysoko to súčasná generácia zatiaľ nedotiahla.

Prešovská hádzaná stratila veľkú osobnosť. Veď v meste desať rokov hral a pätnásť trénoval. Pod Gregorovou taktovkou oslavovali ženy ZVL československý titul v roku 1986 i 1987. Aj posledný mužský federálny titul zostal vďaka jeho trénerským radám v roku 1993 prešovskému Tatranu. Po dvoch hráčskych tituloch (1969 a 1971) si vychutnal oslavy aj v pozícii trénera.

Nečudo, že sa čoskoro ujal i mužskej reprezentácie Slovenska. Jeho podpis sa skvie i na slávnom trnavskom víťazstve Slovákov s poslednými olympijskými víťazmi zo Španielska (27:26) v kvalifikácii ME 1998. Hoci sa mu postup na vrcholný šampionát vybojovať nepodarilo, jeho výsledky a postoj k životu budili prirodzený rešpekt. Rozlúčka s jednou z najväčších osobností slovenskej hádzanej sa uskutoční v pondelok o 13.00 h v prešovskom Dome smútku. (rh)

Súvisiace články