BERGEN. Nie sú takí známi ako ich krajania Peter Sagan, Juraj Sagan alebo Michael Kolář. Nejazdia za elitné profesionálne tímy, neštartujú na najväčších pretekoch, nesúperia s takou silnou konkurenciou. A bežný fanúšik ich mená možno ani nepozná.
Pred rozhovorom s cyklistickými reprezentantmi Patrikom Tyborom a Marekom Čaneckým k nim podišli dvaja malí fanúšikovia.
„Môžeme vás poprosiť o autogram?“ opýtal sa po anglicky chlapec v replike bodkovaného dresu, ktorý si oblieka priebežný líder a neskôr víťaz súťaže vrchárov na Tour de France.
Len hodinu predtým sa prvá časť slovenskej výpravy vrátila z ľahšieho večerného tréningu. Vonku už bola takmer tma. A pršalo.
„Je tu chladnejšie ako u nás,“ priznal 29-ročný Čanecký, člen rakúskeho kontinentálneho tímu Amplatz-BMC.
Spolu s 30-ročným Tyborom budú súčasťou šesťčlenného slovenského tímu na svetovom šampionáte v nórskom Bergene, kde sa pokúsia Petrovi Saganovi pomôcť k zisku tretieho majstrovského titulu za sebou.
„Aj v pretekoch môže rozhodovať počasie. A aj to, kto ako ušetrí sily, kto bude ako jesť. Bude to o maličkostiach, ktoré keď sa ku koncu poskladajú, zohrajú veľkú rolu,“ rozoberá Čanecký.
Tretia liga na najvyššej úrovni
Tybor aj Čanecký majú s majstrovstvami sveta minimálne skúsenosti. Obaja sa na nich predstavili jediný raz. Čanecký pritom iba ako junior.
Tybor súťažil v roku 2013 vo Florencii. Aj vtedy bol jednotkou Peter Sagan a Slovensko v pretekoch elite reprezentovala až šestica cyklistov. Dosiaľ naposledy.
Neskôr v španielskej Ponferrade, americkom Richmonde aj katarskej Dauhe mal Sagan len dvoch pomocníkov.
Vlani Tybor štartoval na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Získal jedinú miestenku pre Slovensko, ktorej sa Sagan vzdal, aby mohol súťažiť medzi horskými cyklistami.
Do cieľa prišiel na 45. mieste. Patril medzi 63 cyklistov zo 143 štartujúcich, ktorí dokázali splniť tvrdý limit a preteky dokončili. „Bol to pre mňa zatiaľ najväčší úspech v kariére,“ priznal.
V Nórsku však jeho aj Čaneckého čaká niečo, čo ešte počas svojej kariéry nezažili.