BRATISLAVA. Najlepšia hokejová liga sveta, obrovská prestíž, vysoké odmeny. Severoamerická NHL oslavuje tento rok sté výročie. Profiligu začali hrať štyri tímy, teraz v nej bojuje o zisk Stanleyho pohára 31 tímov - 24 amerických a 7 kanadských.
Kolíska hokeja tak nemá ani štvrtinové zastúpenie.
Ak sa pozrieme na súpisky tímov, vidíme, že v nich dominujú Kanaďania, ktorí tvoria takmer polovicu zo všetkých hráčov. Každý rok zdvihne nad hlavu Stanleyho pohár aspoň jeden Kanaďan.
No už je to 24 rokov, čo žiaden z kanadských tímov nevyhral najcennejšiu trofej. V sezóne 2015/16 sa do play-off neprebojoval ani jeden tím z krajiny javorového listu, čo bolo prvýkrát po 46 rokoch.
Avšak o úpadku hokeja v Kanade nemôže byť reči. Neúčasť v play-off dve sezóny dozadu bola fiaskom, ktoré sa podarilo hneď v ďalšej sezóne napraviť (postúpilo päť tímov, Ottawa prehrala až v konferenčom finále).
To však nijako nepridalo na debate o rozšírení NHL o ďalší tím severne od hranice. Práve naopak, profiliga sa tento rok rozrástla o ďalšie americké mesto. Las Vegas si kúpilo svoju vstupenku do elitnej ligy, keď na stôl vyložilo 500 miliónov dolárov.
Aj napriek tomu vyvstáva otázka, prečo NHL pribrala pod svoje krídla práve mesto uprostred púšte, s ktorým sa hokej príliš nespája? Prečo sa profiliga neplánuje nerozšíriť o ďalší klub v kolíske hokeja?
Quebec má hlad
Siedme najväčšie mesto Kanady, Quebec City, svoj tím v NHL kedysi malo. Quebec Nordiques hrávali profiligu medzi rokmi 1972 až 1995. Klub sa následne presťahoval do amerického Denveru a pod názvom Colorado Avalanche úspešne dominoval lige ďalších sedem sezón.
Dôvodov na odchod tímu z Quebecu bolo viacero. Nordiques mali už dlhodobo finančné problémy a tím si nemohol dovoliť výstavbu novej arény, ktorá by nahradila zastaraný štadión.
Rokovania medzi vedením tímu a miestnou vládou neviedli nikam. Quebecká vláda odmietla podať Nordiques pomocnú ruku, zamietla aj smelý plán o zavedenie lotérie, ktorá by vyzbierala 100 miliónov na výstavbu novej arény.
Majiteľ klubu tak s ťažkým srdcom predal značku americkému konglomerátu, ktorý tím presťahoval do Denveru. Fanúšikovia Nordiques tento krok niesli veľmi ťažko a trvalo mnoho rokov, kým sa v ich meste znova usadil tím a získal podporu miestnych.
Podarilo sa to až Quebecu Remparts pôsobiacemu v juniorskej súťaži QMJHL. Ten si po niekoľkých sezónach získal srdcia divákov a počiatočná priemerná návštevnosť 1873 divákov sa vyšplhala na 13 853, čím predbehla aj niektoré tímy NHL.
Výbornej návštevnosti pomohlo aj vybudovanie novej arény, ktorá by sa svojou kapacitou 18 259 miest na sedenie zaradila medzi priemerne veľké štadióny NHL.
Navyše by mal quebecký tím podporu miestnych sponzorov, nehovoriac o fanúšikovskej základni, ktorá je po frustrácii z odchodu milovaných Nordiques opäť hladná po novom profiligovom klube.
Konkurenčné trhy
Quebec podal prihlášku vedeniu NHL už v roku 2015, no to z ich návrhu nikdy nebolo nadšené. Prečo, keď Quebec ponúka jednu z najmodernejších hál, divácky potenciál, tým pádom aj dobrý príjem z reklám a merchandisu klubu?
Prečo vedenie profiligy uprednostnilo pri poslednom rozšírení ligy v roku 2017 klub z Las Vegas, ktoré leží uprostred púšte a nemá žiadnu hokejovú tradíciu?