Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Mladý Slovák Filip Kiss očaril Škótsko

Filip Kiss. (Autor: Facebook Filipa Kissa)
Pavol Spál|Publikované 19. jan 2014 o 19:58

Bývalý kapitán tímu do 21 rokov odohral v škótskej lige iba prvé dva zápasy a ihneď je najlepším strelcom klubu. Dal štyri góly.

BRATISLAVA. Je skvelé ho sledovať. Ľudia, čo videli jeho parádne predstavenie, boli nadšení. Výborne ovláda loptu, je to fantastický futbalista, opisoval a chválil Filipa Kissa tréner Ross County Derek Adams.

Slovenský stredopoliar je v Škótsku sotva dva týždne a ihneď exceluje. Cez víkend strelil dva góly proti Dundee United, Ross vyhral 3:0.

Kiss dal dva góly aj pred týždňom - vo svojej škótskej premiére na ihrisku Particku (3:3).

Slovák je po 23. kole so štyrmi gólmi najlepším strelcom klubu. Stačili mu na to iba dva zápasy.

„Za posledný rok som toho neodohral veľa. Futbal mi chýbal, bol som hladný. Chcel som urobiť čo najlepší dojem. Takto som si to predstavoval,“ hľadal Kiss príčinu svojho parádneho vstupu.

Kissove krásne góly proti Dundee United
(prvý 1:20, druhý 3:00)

Niektorí to očakávali

„Všetci mi gratulovali, ale niektorí v klube mi povedali, že to odo mňa aj očakávali. Sú tu výborní ľudia. Vážia si ma. Cítim ich dôveru a ja ich nechcem sklamať. Latku som v úvode nasadil vysoko.“

Strieľanie gólov pritom nie je Slovákovou prvoradou úlohou. „Som stredný záložník. Nemám na starosti strieľať góly. Musím brániť aj útočiť.“

Ross bol dlho na predposlednom mieste, po príchode Slováka ožil a stúpa v tabuľke.

„Spolu so mnou prišli štyria noví hráči. Myslím, že tento tím má na viac. Môj cieľ je skončiť medzi prvou šestkou.“

Kiss od leta 2011 pôsobil v Cardiffe, kde prišiel zo Slovana Bratislava. Pre dvoma rokmi si zahral finále Anglického ligového pohára, na chýrnom Wembley – proti slávnemu Liverpool FC. V tom čase bol Kiss kapitánom reprezentácie do 21 rokov a za Cardiff hrával pravidelne. Vlani sa však situácia zmenila.

Frustrujúce obdobie

„Majiteľ klubu začal investovať obrovské peniaze do drahých posíl so skúsenosťami z Premier League. Na mojom poste je veľká konkurencia, trebárs Gunnarsson, ktorý je kapitánom islandskej reprezentácie, alebo Whittingham, či kórejský reprezentant Kim Bo-Kyung,“ vysvetľuje Kiss.

Cardiff je od leta nováčikom Premier Legue a Kiss na jeseň márne čakal na šancu.

„Bolo to frustrujúce obdobie. K Premier League som mal veľmi blízko, no zároveň poriadne ďaleko. Hrával som iba za rezervu. Ak by som naďalej čakal na svoju šancu, len by som strácal čas. Musel som odísť. Verím, že na seba upútam pozornosť a ľudia v Cardiffe budú mať o mňa o pol roka opäť záujem.“

Kĺzajúci Slovák

Slovák stále túži po najvyššej anglickej súťaži. „Viem, čo treba pre veľký futbal obetovať. Musím však každý zápas dokazovať, že mám na čo najvyšší level. O pol roka hádam budem silnejší. A možno sa raz vrátim do Cardiffu a zahrám si Premier League.“

Kiss má skúsenosti z troch súťaží, v rôznych krajinách.

„V Škótsku sa hrá viac fyzickejší futbal, na Slovensku viac technickejší. Anglická druhá liga je spomedzi troch súťaží, kde som hral, isto najkvalitnejšia. V Ross County je iba malý štadión pre 7–tisíc ľudí, v priemere chodí na zápasy zhruba 5–tisíc. Vidno, že ich to baví. Ak vidia, že hráči bojujú, tak sú za to vďační. A to sa, myslím, nedá so Slovenskom porovnať,“ dodal Kiss. V Cardiffe ho prezývali kĺzajúci Slovák, pretože veľa súbojov vyhral pomocou kĺzačky.

V Škótsku sa ho pýtajú na bývalého reprezentanta Ľubomíra Moravčíka, ktorý sa preslávil v Celticu Glasgow.

„Moravčík je tu skutočná legenda. Urobil Slovensku výborné meno. Dúfam, že ho budem nasledovať.“

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.