Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

Šatan skritizoval Bystricu a jej šéfa: Robia sabotáže, na aké sme u nich zvyknutí

Miroslav Šatan na tlačovej konferencii. (Autor: SME - Jozef Jakubčo)
TASR|1. apr 2020 o 18:40

Bystričanom napokon titul odobrali.

BRATISLAVA. Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan vyzval prezidenta HC '05 Banská Bystrica Juraja Kovala, aby klub vrátil majstrovský titul, ktorý mu pridelila Ligová rada 12. marca.

Keď sa tak nestalo, odobral mu ho Výkonný výbor (VV) zväzu. Šatan to prezradil v stredu vo videorozhovore na oficiálnej stránke SZĽH.

Lintner a Guryča ho prehlasovali

Hokejisti Banskej Bystrice tak napokon nezískali svoj štvrtý majstrovský titul. VV SZĽH ako najvyšší výkonný orgán na svojom utorkovom zasadnutí zrušil pôvodné rozhodnutie Ligovej rady.

Banskej Bystrici trofej za predčasne ukončenú sezónu odobral a Tipsport liga tak v ročníku 2019/2020 nemá majstra.

Šatan bol proti udeleniu Pohára Vladimíra Dzurillu prvému tímu v tabuľke nadstavbovej A-skupiny v čase predčasného rozhodnutia o ukončení ročníka.

Pri hlasovaní Ligovej rady sa vyjadril proti, no jej ďalší členovia Richard Lintner a Igor Guryča boli za.

Striebro získali hráči Slovana Bratislava, bronz Košičania, oba tímy však cenné kovy neprijali a spolu s mnohými členmi či subjektmi hnutia vyjadrili nesúhlas s postupom Ligovej rady.

Náš hokej nie je len Banská Bystrica

Šatan v stredajšom rozhovore vysvetlil aj to, prečo sa VV SZĽH zaoberal situáciu až po dvoch týždňoch.

"My sme zámerne nechceli reagovať a chceli sme dať dostatok času Banskej Bystrici, aby zareagovala sama. Ja sám som prednedávnom vyzval pána Kovala, aby titul vrátili a aby to skončilo najlepším možným riešením pre hokej," uviedol Šatan.

"Bohužiaľ, Bystrica sa rozhodla konať ešte tak, že keď vedela, že včera zasadal Výkonný výbor a pravdepodobne im ten titul odoberie, tak robila ráno pred jeho zasadnutím mediálne kotrmelce," pokračoval šéf SZĽH.

Prezident HC'05 Banská Bystrica Juraj Koval (vľavo) oslavuje majstrovský titul po víťaznom piatom zápase finále play-off Tipsport ligy v hokeji v roku 2019. (Autor: TASR/Dušan Hein)

Podľa Šatana bolo utorňajšie konanie predstaviteľov bystrického klubu neprofesionálne a nepomohlo k jednote v hokejovom hnutí.

"Sabotuje to hokej a jednotu v situácii, keď sa potrebujeme zjednotiť v hnutí, aby sme prekonali túto krízu. Sú to také sabotáže, na aké sme boli zvyknutí od Banskej Bystrice, či už pri nejakých striedavých štartoch, pri nejakých termínoch," kritizoval klub.

"Musíme si uvedomiť, že slovenský hokej nie je len Banská Bystrica a myslím si, že toto Výkonný výbor včera uzavrel a dal nejakú náplasť na ranu, ktorá bola v slovenskom hokeji otvorená pred vyše dvoma týždňami. Myslím si, že toto je lepšie riešenie, ako keby mala táto rana dlhodobo hnisať," doplnil Šatan.

Nevedia, čo bude s olympijskou kvalifikáciou

Šéf SZĽH sa v rozhovore vyjadril aj k ďalším aktuálnym témam. Jednou z nich je olympijská kvalifikácia na zimné olympijské hry 2022, ktorá je naplánovaná na 27. až 30. augusta v Bratislave.

Situácia s pandémiou koronavírusu však môže všetko zmeniť.

"Situáciu s koronavírusom sledujeme a čakáme, ako budú krízový štáb a vláda tieto veci koordinovať. Nám i klubom sa ťažko plánuje do budúcnosti, keďže nevieme, ako dlho táto situácia potrvá," priznal Šatan.

"Podľa vyjadrení našich predstaviteľov kulminácia sa ešte len očakáva. Zatiaľ chystáme všetko tak, ako keby olympijská kvalifikácia mala byť. Samozrejme, ak sa kongres IIHF uskutoční počas leta, môže prísť informácia, že to môže byť posunuté alebo zrušené. Sami nevieme, čo sa udeje," uviedol Šatan.

Zrušiť MS? Rozumné riešenie

Pandémia zasiahla šport tvrdo a rovnako tomu bolo aj v hokeji. Po zrušených európskych ligových súťaží a pozastavenej NHL sa nebudú konať ani majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku.

"Je nám ľúto, že ich zrušili, všetci sme sa na ne tešili, ale pri tejto situácii, keď nie je možné trénovať, pripravovať sa a ani sa zhromažďovať, to bolo jediné rozumné riešenie, ktoré mohla IIHF urobiť a očakávali sme ho už mesiac," pokračoval.

"Neuskutoční sa ani kongres, ktorý bol naplánovaný počas MS a na ktorom sa malo rozhodnúť o veľa veciach. Budeme si musieť počkať na náhradný termín. Budeme čakať na informácie, ktoré musia federácie vedieť do nasledujúcej sezóny," uviedol.

Slovenská reprezentácia mala pred šampionátom odohrať osem prípravných zápasov.

"Sú de facto zrušené. Nemôžem to povedať oficiálne, čakáme na správu, keď to bude vyhlásené. Z vnútorných informácií od nás môžem povedať, že sme už podpísali dokument, a tak isto aj iné krajiny, že súhlasíme so zrušením a v podstate sme vo fáze, kedy sa čaká na nejaké oficiálne vyhlásenie pre verejnosť, že tieto akcie sú tiež zrušené," vysvetlil Šatan.

MS v hokeji do 18 rokov

Pre pandémiu sa neuskutoční ani turnaj A-skupiny I. divízie MS hráčov do 18 rokov. Tie sa mali konať od 13. do 19. apríla v Spišskej Novej Vsi.

Slovensko má stále záujem o ich organizáciu.

"My sme pri rozhovoroch so zástupcami všetkých federácií ponúkli, že by sme boli ochotní organizovať ich aj v náhradnom termíne. Bohužiaľ, zatiaľ sa s istotou nevie ani to, či bude v auguste olympijská kvalifikácia a či sa zrušené tohtoročné šampionáty budú organizovať na budúci rok v rovnakých krajinách alebo v nových. Všetky tieto informácie sú v tejto situácii nezodpovedané a čakáme na kongres, ktorý bude musieť vyriešiť veľa problémov," dodal Šatan.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

(Autor: SME/MM)

Súvisiace články