Z MS aj ME už medaily má. Slovenský zápasník Makojev si vybojoval olympiádu

Boris Makojev postúpil na OH 2020 Tokio.
Boris Makojev postúpil na OH 2020 Tokio. (Zdroj: TASR/Ján Krošlák)
TASR|6. máj 2021 o 20:06 (aktualizované 6. máj 2021 o 21:22)

Salkazanovi účasť na OH tesne unikla.

SOFIA. Slovenský reprezentant v zápasení voľným štýlom Boris Makojev si vybojoval miestenku na OH v Tokiu.

Zabezpečil si ju skvelými výkonmi na svetovej olympijskej kvalifikácii v Sofii, kde vo svojej hmotnostnej kategórii do 86 kg zdolal vo štvrtok všetkých štyroch súperov a postúpil do finále.

V rozhodujúcom semifinálovom dueli zvíťazil nad Abubakrom Abakarovom z Azerbajdžanu. Naopak, olympijská miestenka tesne unikla Tajmurazovi Salkazanovi, majster Európy z Varšavy podľahol v semifinále kategórie do 74 kg Bielorusovi Magomedchabibovi Kadimagomedovi 4:12.

Slovenské zápasenie malo naposledy svojho zástupcu na olympijských hrách pred trinástimi rokmi v Pekingu.

Tréner Cap: Bola to najťažšia kvalifikácia

"Sú to veľké emócie. Boris to dokázal, po dvoch neúspechoch v kvalifikáciách sa mu to na tretí pokus podarilo. V Sofii to pritom bola najťažšia kvalifikácia, postupový kľúč sa zmenšil, dokopy postupuje iba 16 pretekárov z celého sveta. Máme z toho obrovskú radosť. Je to super, sme veľmi radi," vyznal sa pre TASR tréner slovenských voľnoštýliarov Erik Cap.

Turnaj v Sofii je pre zápasníkov poslednou šancou kvalifikovať sa na OH. Z každej hmotnostnej kategórie postúpia iba finalisti. Voľnoštýliari, ktorí súťažili na žinenkách v bulharskej metropole vo štvrtok, museli na ceste do finále zdolať štyroch protivníkov.

Piaty z nedávnych ME Makojev odštartoval suverénne, nad Maherom Ghanmim z Tuniska zvíťazil 12:1 na technickú prevahu. V osemfinále vyradil Fína Villeho Heina (2:1 na body) a následne sa stretol s Kubáncom Yurieskim Torreblancom Queraltom.

V infarktovom závere si uchmatol víťazstvo na svoju stranu (4:2) a postúpil do semifinále, v ktorom zviedol súboj o Tokio s Abakarovom. Vstup do rozhodujúceho zápasu mu nevyšiel, po prvej perióde prehrával 0:4, ale trpezlivo si počkal na svoju šancu.

Tá prišla v druhej perióde, kde vďaka vydarenému chvatu získal dva a následne ďalšie dva body a vyrovnal na 4:4. Pri remíze rozhodlo v jeho prospech pomocné kritérium, tvrdo vybojované víťazstvo znamenalo vytúženú miestenku na OH.

Piatkové finále proti Japoncovi Sohsuke Takataniovi bude pre Makojeva už len príjemný bonus.

Makojev sa premiérovo predstaví pod piatimi kruhmi. Dvadsaťosemročný slovenský reprezentant má už v zbierke striebro z MS 2017 v Paríži, na ME 2020 v Ríme získal bronz.

Šancu má aj na olympiáde

"Verili sme, že aj za stavu 0:4 to semifinále otočí. Veď s rovnakým súperom aj na prvom kvalifikačnom turnaji v Budapešti prehrával v polčase 1:7 a dokázal to vtedy zvrátiť. Musel som na neho nakričať. Vravel som mu, že to určite otočí. 'Ak chceš ísť na olympiádu, tak bojuj', kričal som sa na neho. A zabralo to," tešil sa tréner Cap.

Podľa neho má Makojev šancu dosiahnuť úspech aj na OH: "Boris je nevyspytateľný. Je vicemajster sveta, tretí z európskeho šampionátu. V 16-tich rokoch zdolal takmer všetkých súperov.

Na olympiáde to bude najmä o dobrej príprave. Všetko zanalyzujeme, pripravíme sa na to. Samozrejme, budeme chcieť bojovať o medailu, o tom sa ani nebavme. Urobíme pre to maximum."

Makojev sa premiérovo predstaví na olympiáde. Dvadsaťosemročný slovenský reprezentant má už v zbierke striebro z MS 2017 v Paríži, na ME 2020 v Ríme získal bronz.

Salkazanov nápor nezvládol

Naopak, ďalšiemu naturalizovanému Osetíncovi Salkazanovi tesne ušla účasť na olympiáde. Dvadsaťpäťročný zápasník sa nemohol zapojiť do prvej olympijskej kvalifikácie, ktorými boli MS 2019 v Nursultane, pretože v tom čase ešte nevlastnil slovenský pas.

V slovenskom drese sa mohol na šampionáte predstaviť len v neolympijskej kategórii do 79 kg, v ktorej dokázal získať bronzovú medailu. Mesiac pred druhou olympijskou kvalifikáciou, ktorou bol marcový európsky kvalifikačný turnaj v Budapešti, si zasa smoliarsky poranil lakeť. To sa odzrkadlilo na jeho výkone, v maďarskej metropole vypadol už v osemfinále.

Salkazanov si potom napravil chuť na ME, kde naplno zažiaril a dobyl titul majstra Európy. O pár dní nato ho čakal záverečný boj o Tokio.

V rozhodujúcom semifinálovom dueli však nestačil na o dva roky staršieho Kadimagomedova. Slovenský reprezentant prehrával po prvej perióde 1:2, v druhej už musel riskovať, čo Bielorus prečítal a z protiútokov bodoval.

Po prehre 4:12 sa sen o Tokiu rozplynul, Salkazanova čaká v piatok už len boj o tretie miesto, ktorý však z pohľadu olympijských ambícií nič nerieši.

"Mrzí nás, že sa Tajmurazovi nepodarilo kvalifikovať na olympiádu. Mal to však náročné, absolvovať v priebehu 12 dní dve veľké súťaže je ťažké. Preto mu nič nevyčítam. Má za sebou deväť náročných zápasov.

S Kadimagomedovom, ktorý je rodák z Ruska a dvojnásobný majster sveta, sa doteraz ešte nikdy nestretli. Povedal by som, že nedodržal taktické pokyny. Tie prechody, ktoré mal, nedotiahol.

Robil niečo iné, než mal. Bola to na neho veľká záťaž v posledných dňoch, vtedy už hlava vypne, to sa stane. Je mi to ľúto, ale myslím si, že Tajmuraz je talentovaný pretekár, ktorý v budúcnosti vybojuje pre Slovensko ešte veľa medailí," verí Cap.

Svetová olympijská kvalifikácia v Sofii - voľný štýl

do 74 kg

kvalifikačné kolo: Tajmuraz Salkazanov (SR) - Marc Dietsche (Švaj.) 12:2 na techn. prevahu

osemfinále: Tajmuraz Salkazanov (SR) - Zurab Kaprajev (Rum.) 10:0 na tech. prevahu

štvrťfinále: Tajmuraz Salkazanov (SR) - Ali Paša Umarpašajev (Bulh.) 6:4 na body

semifinále: Magomedchabib Kadimagomedov (Biel.) - Tajmuraz Salkazanov (SR) 12:4

do 86 kg

kvalifikačné kolo: Boris Makojev (SR) - Maher Ghanmi (Tun.) 12:1 na techn. prevahu

osemfinále: Boris Makojev (SR) - Ville Heino (Fín.) 2:1 na body

štvrťfinále: Boris Makojev (SR) - Yurieski Torreblanca Queralta (Kub.) 4:2 na body

semifinále: Boris Makojev (SR) - Abubakr Abakarov (Azer.) 4:4 (3:1)

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Z MS aj ME už medaily má. Slovenský zápasník Makojev si vybojoval olympiádu