Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Konečne budú môcť zabojovať. Futbalisti spoznali dátum barážového zápasu proti Írsku

Pavel Hapal s Marekom Hamšíkom a Milanom Škriniarom. (Autor: TASR)
TASR|17. jún 2020 o 16:25

Prípadné finále bude o mesiac neskôr.

NYON. Slovenská futbalová reprezentácia odohrá domáce semifinále baráže ME 2020 proti Írsku 8. októbra.

V prípade postupu do finále nastúpi 12. novembra na pôde víťaza duelu Bosna a Hercegovina - Severné Írsko.

Výkonný výbor Európskej futbalovej únie (UEFA) rozhodol o termínoch na stredajšej videokonferencii.

Potvrdil aj dátumy skupinovej fázy novej edície Ligy národov, v ktorej by mali Slováci začať 4. septembra doma proti Česku.

Pôvodný marcový termín baráže najskôr UEFA preložila na jún, v apríli však pre pandémiu nového koronavírusu zrušila aj letné zápasy. O účasť na šampionáte (11. júna až 11. júla 2021) ešte bojuje v play off Ligy národov tucet krajín.

Po Česku príde na rad zrejme Izrael

Pôvodný termín súboja Slovensko - Írsko bol stanovený na 26. marca na bratislavskom Národnom futbalovom štadióne (NFŠ). Zverenci Pavla Hapala v prípade postupu na záverečný turnaj budú hrať na v E-skupine proti Poľsku, Švédsku a Španielsku.

"Najdôležitejšie pre nás bolo, že sa určil presný dátum play off kvalifikácie EURO 2020. UEFA potvrdila model, ktorý nám už predtým predstavila. Dá sa povedať, že zo schválených vecí nás nič neprekvapilo," povedal generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Peter Palenčík.

Skupinová fáza Ligy národov 2020/21 odštartuje dvoma kolami v septembri (3., 4., 5. a 6., 7., 8. septembra). Slovensko figuruje v B-skupine 2. divízie spoločne s Českom, Izraelom a Škótskom.

Podľa pôvodného kalendára sa malo po úvodnom domácom stretnutí s Českom predstaviť 7. septembra na trávniku Izraela, no celý harmonogram ešte UEFA oficiálne nepotvrdila.

Hapal: Pre nás je dôležitá baráž

"S touto informáciou sme už narábali, pretože sme vedeli, že UEFA uvažuje o tomto modeli. Sme naň nachystaní, neprekvapilo nás to. Samozrejme, dôležité bude, aby sme Ligu národov brali veľmi vážne, chceme odštartovať čo najlepšie a formovať mužstvo na najdôležitejšie zápasy - na baráž ME," povedal Hapal na webe futbalsfz.sk

Riadiaca organizácia európskeho futbalu pre nahustený kalendár po koronavírusovej prestávke rozšírila októbrový a novembrový asociačný termín z dvoch na tri hracie dni. Baráž o postup na EURO 2020 je na programe na ich začiatku, v skupinách LN sa bude hrať 10., 11. a 13., 14. októbra, 14., 15. a 17., 18. novembra.

"Vyhovuje nám to, je dôležité, aby sme mali motiváciu hneď na začiatku zrazu. Nechcem podceniť zápasy Ligy národov, ale pre nás je veľmi dôležitá baráž. Z tohto pohľadu to je fajn," dodal Hapal, ktorý verí, že na jeseň sa v určitom počte dostanú na medzištátne súboje aj fanúšikovia: "Keď vidím, že sa začali ligy a štadióny sú poloprázdne alebo prázdne, je mi z toho smutno."

Dejiská ME sa nemenia

Európsky šampionát presunuli na 11. júna až 11. júla 2021, aj po zmene termínu však zavíta do dvanástich pôvodne plánovaných miest: Glasgowa, Dublinu, Londýna (Wembley), Bilbaa, Amsterdamu, Mníchova, Ríma, Kodane, Budapešti, Bukurešti, Petrohradu a Baku.

Európsku futbalovú sezónu prerušili pre pandémiu nového koronavírusu v marci.

"Absolvovali sme veľmi dôležité stretnutie výkonného výboru. Prijali sme mnoho rozhodnutí o formátoch, kalendároch a dejiskách európskych súťaží. Som rád, že môžeme obnoviť väčšinu súťaží. Futbal vedie snahu o návratu do normálu po pandémii koronavírusu.

Stále som presvedčený o správnosti preloženia ME na budúci rok, v opačnom prípade by ligy nemohli dokončiť svoju sezónu," povedal prezident UEFA Aleksander Čeferin na online tlačovej konferencii.

Súvisiace články