Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Tóth v nej získal zlato, MOV vyradil z programu OH atletickú disciplínu

Matej Tóth vyhral chodecké preteky na 50 km na OH v Riu. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 7. dec 2020 o 20:55

Naposledy sa pôjde budúci rok v Tokiu.

ŽENEVA. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v pondelok vyradil z programu OH 2024 v Paríži chôdzu na 50 km, v ktorej získal slovenský reprezentant Matej Tóth zlato v brazílskom Riu de Janeiro 2016.

Zároveň zamietol žiadosti o rozšírenie disciplín na podujatí vo francúzskej metropole. Zredukoval tiež počet súťaží vo vzpieraní.

MOV pristúpil k zmene súťažného formátu v chôdzi.

Kým v Tokiu sa uskutočnia preteky mužov a žien na 20 km a mužov na 50 km, v Paríži sa už nebude súťažiť na najdlhšej trati.

Dôvodom zmeny je aj rodová rovnosť a MOV v budúcnosti uvažuje o spoločnej súťaži mužov so ženami, uviedol portál insidethegames.biz.

Menej disciplín než v Tokiu

"S cieľom nezvýšiť celkovú veľkosť olympijských hier sa Výkonný výbor rozhodol zachovať rovnaký počet atletických podujatí ako v Tokiu (48).

Zároveň ponúkol Svetovej atletike možnosť nahradiť preteky mužov na 50 km novým podujatím zmiešaných pohlaví. Môže to byť chodecká i iná súťaž, pokiaľ sa jej formát hodí do existujúcich dejísk," uvádza sa v stanovisku MOV.

MOV tiež oznámil, že jeho výkonný výbor v pondelok schválil program hier v Paríži, na ktorých budú športovci bojovať o cenné kovy v 329 súťažiach, čo je o desať menej ako o rok v Tokiu.

Zníži sa aj celkový počet účastníkov, kým v Tokiu by sa ich malo predstaviť 11 092 športovcov, o tri roky neskôr ich bude len 10 500.

Pribudne breakdance

Prezident Thomas Bach uviedol, že v Paríži sa prvýkrát v histórii dosiahne "rovnosť pohlaví", keďže presná polovica účastníkov budú ženy, v Tokiu to bude 49%. Zvýši sa aj počet zmiešaných súťaží z 18 na 22.

Rovnako ako v japonskej metropole zostane v programe hier skejtbording, športové lezenie a surfovanie, no pribudne breakdance, ktorý bude mať premiéru pod piatimi kruhmi.

Výkonné orgány MOV však neodobrili ani jeden zo 41 návrhov medzinárodných federácií na zvýšenie počtu disciplín na hrách v Paríži.

Navyše, vzpieranie príde o štyri súťaže, keďže dostalo len 120 miesteniek.

O miestenky prišiel aj box, keďže aj jeho Medzinárodná asociácia čelí škandálom. V Paríži sa tak bude bojovať v siedmich mužských a šiestich ženských kategóriách. V Tokiu bude pomer osem ku piatim.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články