BRATISLAVA. Väčšina ľudí mala čiernobiele televízory. V tom čase bol ešte Gustáv Husák na čele komunistického Československa, Nemecko bolo rozdelené na dva štáty, existoval Sovietsky zväz.
Už zosnulý Diego Maradona v tom istom roku prestúpil z Barcelony do Neapola, kde ho vítalo 70- tisíc ľudí.
Bola jar 1984, čiže tri roky pred narodením hlavného hrdinu tohto článku. A futbalový Trabzonspor sa stal šiestykrát majstrom Turecka. Odvtedy nič, nedobrovoľne sa postil.
Dočkal sa až v sobotu večer s Marekom Hamšíkom.
"Je fantastické, že môžem prežívať tieto chvíle s týmto tímom a fanúšikmi. Vidíte, čo sa deje pred štadiónom, čo sa deje v meste a ja mám z toho veľkú radosť," povedal Hamšík bezprostredne po zápase tureckým novinárom.
Futbalisti Trabzonsporu v rámci 35. kola Süper Lig doma remizovali s Antalyaspor 2:2, čo im zaručilo predčasný titul.
Tri kolá pred koncom majú náskok deväť bodov a už ich nik nepredbehne.
V prospech nového šampióna hovoria lepšie vzájomné zápasy.
Domáci priaznivci po druhom góle svojho tímu spravili taký ohňostroj, že niekoľko minút televízni diváci takmer nič nevideli.
V meste, ktoré má 400- tisíc obyvateľov, vypuklo šialenstvo. Nedočkaví a pobláznení fanúšikovia vtrhli na trávnik prvýkrát v nadstavenom čase, ale predčasne, lebo rozhodca ešte neodpískal koniec.
Skomplikovali situáciu. Podarilo sa ich rozohnať. Zápas sa však dohral.
A potom fanatici opäť vtrhli na trávnik. Bolo to bláznivé až šialené. Boli ich desaťtisíce. Za pár sekúnd roztrhali bránkové siete.
„Trabzon, Trabzon, šampión,“ kričal až reval Hamšík pred mikrofónmi. A burcoval ostatných spoluhráčov. Spolu skákali.
Hamšík zmenil vnímanie
"Každý v tomto meste žije pre futbal," priznal Hamšík. „Pred sezónou sme si hovorili, že by sme chceli vyskúšať vyhrať ligu,“ pokračoval slovenský stredopoliar.
Hamšík si tak užíva niečo, čo doteraz nezažil. Vo veku takmer tridsaťpäť rokov.
„Žiaľ. Turecko je už veľa rokov miesto, kde futbalové hviezdy odchádzajú na dôchodok," vyhlásil pre Sportnet Koray Durkal, športový novinár z najčítanejšieho tureckého denníka Hürriyet.
"Mnoho veľkých futbalistov bolo po príchode do krajiny sklamaných. Hamšík však toto vnímanie zmenil,“ dodal Durkal. Prečo?