Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Na olympiáde v Tokiu sa môže zopakovať scenár z Dauhy, mesto si však chce maratón udržať

Ilustračná fotografia z maratónu v Tokiu. (Autor: Eugene Hoshiko SITA/AP)
SITA|25. okt 2019 o 12:21

Na prelome júla a augusta by malo byť poriadne horúco.

TOKIO. Organizátori budúcoročných olympijských hier v japonskom Tokiu síce nedávno avizovali možný presun vytrvaleckých atletických disciplín o 800 kilometrov severnejšie do Sappora, stále však nie je nič rozhodnuté.

Regionálna vláda v Tokiu zostala po uvedených informáciách v šoku, jej predstavitelia by len veľmi neradi videli chodecké súťaže či maratóny ďaleko od svojho mesta.

Štart o tretej ráno?

Predstavili preto ideu, podľa ktorej by napríklad maratón mohol začať nie o 6.00 h miestneho času, ako bolo pôvodne avizované, ale o hodinu či dokonca o tri hodiny skôr. Štart maratónu o 3.00 h ráno je však len veľmi ťažko predstaviteľný.

Dôvodom na možný presun dejiska či úvahy o nočnom maratóne je skutočnosť, že na prelome júla a augusta 2020 by malo byť v Tokiu poriadne horúco.

V kombinácii s vysokou vlhkosťou to môže spôsobiť vytrvalcom veľké problémy podobne ako na nedávno skončených majstrovstvách sveta v katarskej Dauhe.

Guvernérka Tokia Juriko Koikeová na margo úvah organizátorov OH poznamenala, že zostala "veľmi prekvapená". O zamýšľanom presune do Sappora nevedela.

Výdavky stúpajú

Prezident organizačného výboru hier Toširo Mori prezradil, že definitíva v tomto smere by mala padnúť už počas nasledujúceho týždňa.

"Môžeme plánu, ktorý podporili Medzinárodný olympijský výbor aj Svetová atletika, povedať nie?," zamyslel sa Mori. Pripomenul, že pri úvahách berú organizátori zreteľ aj na ekonomické aspekty.

"Naše výdavky sa šplhajú do výšin, každé ďalšie nám spôsobujú viac bolesti. Tlmočil som tento postoj zástupcom MOV," dodal Mori.

Minuloročný audit lokálnej vlády ukázal, že Tokio bude organizácia OH 2020 stáť približne 25 miliárd amerických dolárov, pričom len niečo viac ako pätina pochádza zo súkromných zdrojov a zvyšok zaťaží verejné financie.

Súvisiace články