Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Olympijský víťaz zo Soči je pripravený na novú sezónu. Za favorita sa nepovažuje

Ted Ligety. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 24. okt 2017 o 10:19

Moje telo sa cíti veľmi solídne, doplnil americký lyžiar Ted Ligety.

NEW YORK. Americký lyžiar Ted Ligety je opäť zdravý a pripravený vziať si späť korunu kráľa obrovského slalomu.

V nedeľu 29. októbra sa predstaví v pretekoch Svetového pohára prvýkrát od decembra 2016, keď nedokončil prvé kolo "obráku" v talianskom stredisku Alta Badia.

Prvé preteky v nedeľu

"Teším sa, že mám pred sebou rok, v ktorom môžem byť zdravý a ísť na svahoch naplno. Bude to obrovská úľava, pretože ak sa dokážem udržať na aktuálnej trajektórii, tak viem, že som schopný lyžovať veľmi rýchlo," uviedol 33-ročný rodák zo Salt Lake City.

Ligety dosiahol ostatné víťazstvo vo Svetovom pohári 25. októbra 2015 práve v obrovskom slalome v rakúskom Söldene.

V nedeľu bude jedným z najhorúcejších kandidátov na víťazstvo, keďže úradujúci držiteľ malého glóbusu v tejto disciplíne a šesťnásobný celkový víťaz SP Rakúšan Marcel Hirscher musí pauzovať pre zlomený ľavý členok.

Ligety: Telo sa cíti veľmi solídne

Ligety sa však všeobecne za favorita v nasledujúcej sezóne nepovažuje."S určitosťou sa musím zapracovať medzi konkurenciu. Úroveň lyžovania, na ktorej som pred pár rokmi víťazil, ostatní chalani už dávno prekonali. Je fajn, že sa tento šport vyvíja a zlepšuje.

Pre mňa je to inšpirácia, aby som sám na seba tlačil stále viac a objavoval nové cesty, ako byť ešte rýchlejší," pokračoval olympijský víťaz v obrovskom slalome zo Soči 2014 a šampión spod piatich kruhov v kombinácii z Turína 2006.

Posledné roky sa Ligetymu nevyhýbali zranenia. Od spomínaného víťazstva v Söldene spred dvoch rokov si Američan natiahol chrbtový sval, rozštiepil chrupavku v bedre, roztrhol predný skrížený väz v pravom kolene a znovu poškodil chrbát.

Problémy s touto časťou tela mu znepríjemnili uplynulú sezónu, ktorú musel predčasne ukončiť 17. januára 2017 pre problémy s platničkami a ľavou nohou, v ktorej dlhodobo pociťoval silnú bolesť v nervových vláknach. Poškodené telo mu museli dať dokopy chirurgovia.

"Zakaždým, keď som sa dostal na nejakú nerovnosť, tak som sa na škále bolesti od 1 do 10 ocitol na čísle 9. Snažiť sa s tým vyrovnať počas každého oblúku v rámci pretekov Svetového pohára bolo veľmi náročné a extrémne frustrujúce.

Taký je však život športovca," povzdychol si Ligety, ktorý je momentálne opäť zdravý a nelimituje ho žiadna bolesť.

"Moje telo sa cíti veľmi solídne. Teraz je to už len o tom, dostať do nôh opäť rýchlosť a pripraviť sa na preteky."

Na olympiádu aj s rodinou

Okrem rehabilitácie počas leta zažil päťnásobný celkový víťaz hodnotenia obrovského slalomu Svetového pohára aj príjemné chvíle. Ligety sa stal v júni otcom, keď mu manželka Mia porodila syna Jaxa. Obavy zo zosúladenia rodinného života so športovým však päťnásobný majster sveta nemá.

Moja športová cesta sa postupne blíži ku koncu, ale nebude to tento ani budúci rok. Budem sa rozhodovať rok po roku. Chcem odísť na najvyššej možnej úrovni.


Ted Ligety, americký lyžiar

"Je to ťažké vybalansovať, ak nechcete nič zmeškať. Chcem robiť všetky činnosti, ktoré zahŕňa otcovstvo, byť tu pre moje dieťa a vidieť ho vyrastať.

Našťastie som pri svojom povolaní sám sebe šéfom, takže si dokážem rozvrhnúť denný plán tak, aby som stihol trénovať a byť aj so synom," vysvetlil Ligety.

Rodinný plán zatiaľ rozvrhli tak, že manželka so synom prídu za ním do Európy v januári a spríjemnia mu preteky Svetového pohára až do februára, keď absolvujú spoločne olympiádu v kórejskom Pjongčangu.

Aj keď má Ligety už 33 rokov, o zavesení lyží na klinec ešte neuvažuje. Úspešne stihol rozbehnúť spoločnosť Shred, ktorá vyrába lyžiarske a slnečné okuliare, rukavice a ďalšie produkty.

"Moja športová cesta sa postupne blíži ku koncu, ale nebude to tento ani budúci rok. Budem sa rozhodovať rok po roku. Chcem odísť na najvyššej možnej úrovni," dodal tretí muž celkového poradia Svetového pohára zo sezóny 2012/2013.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.