Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Lyžiarka Björgenová získala na MS tretie zlato

Marit Björgenová (vľavo). (Autor: SITA/AP)
TASR|Publikované 28. feb 2011 o 14:08

Nórska bežkyňa na lyžiach ovládla na svetovom šampionáte už tretiu disciplínu, keď vyhrala 10 km klasickou technikou.

OSLO. Marit Björgenová pokračuje vo skvelých výkonoch na 48. majstrovstvách sveta v severských lyžiarskych disciplínach v Osle.

Nórska bežkyňa na lyžiach po triumfoch v korčuliarskom šprinte a skiatlone zvíťazila v pondelok aj v pretekoch na 10 km klasickou technikou. Medailové konto z MS zvýšila už na rovný tucet cenných kovov, z toho sedem zlatých.

Jej zlatú žatvu síce takmer zastavila Poľka Justyna Kowalczyková, ktorá skoro celé preteky viedla, no nakoniec finišovala až na striebornej pozícii. Obhajkyňa titulu z Liberca Fínka Aino Kaisa Saarinenová sa musela uspokojiť s bronzom.

Už po prvom medzičase na 2,2 km bolo takmer jasné, že boj o titul bude prebiehať iba medzi dvoma ženami, Kowalczyková ale viedla o takmer desať sekúnd. Björgenová sa dotiahla na Talianku Mariannu Longaovú, no ani v tandeme nedokázala zrezať do 7. kilometra viac ako sekundu. Aj napriek tomu, že Nórka evidentne nemala optimálne lyže, predviedla famózny finiš, manko na Poľku eliminovala a nakoniec sledovala v cieli Kowalczykovú finišovať s horším časom.

Pre slovenskú reprezentantku Alenu Procházkovú, ktorá mala pôvodne vybehnúť do pretekov s číslom 51, sa šampionát skončil už po prvých dvoch disciplínach. Slovenská jednotka, ktorá sa v úvodných šprintoch voľnou technikou zaskvela finálovou účasťou a šiestou priečkou, z ďalších bojov vypadla pre vírusové ochorenie.

Výsledky - 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom:

1. Marit Björgenová (Nór.) 27:39,3 min, 2. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +4,1 s, 3. Aino-Kaisa Saarinenová (Fín.) +9,7, 4. Therese Johaugová (Nór.) +23,7, 5. Krista Lähteenmäkiová (Fín.) +23,9, 6. Pirjo Muranenová (Fín.) +26,8, 7. Marianna Longová (Tal.) +28,9, 8. Kerttu Niskanenová (Fín.) +49,7, 9. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) +1:00,9, 10. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +1:03,6

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články