Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Slovensko spoznalo súperov v Lige národov. Hapal: Trafil som všetkých

Pavel Hapal, tréner Slovenska. (Autor: Pavol Zachar TASR)
SITA|3. mar 2020 o 18:47

Slovensko má v skupine aj Škótsko.

BRATISLAVA. Slovenská futbalová reprezentácia sa v nasledujúcom ročníku Ligy národov UEFA predstaví v 2. skupine B-divízie spolu s výbermi Česka, Škótska a Izraela. Rozhodol o tom utorkový žreb v holandskom Amsterdame.

Súboje sa uskutočnia od septembra do novembra 2020. Zverenci trénera Pavla Hapala pri žrebe figurovali v treťom nasadzovacom koši spolu s Turkami, Írmi a Severnými Írmi.

Niekdajší stredopoliar holandskej reprezentácie Rafael van der Vaart prižreboval Slovákov k Izraelčanom zo štvrtého koša, neskôr k ním pridal Škótov z druhého a Čechov z prvého koša.

"So žrebom je spokojnosť. Okorenilo to Česko, tak to bude taká odveta za predchádzajúce súboje v Lige národov, ktoré sme prehrali. Je to taká čerešnička na torte. Skupine je náročná a ťažká, ale Slovensko má skúsenosť s každým týmto súperom.

Nikto mi nebude veriť, ale pred žrebom som trafil v internej tipovačke všetkých našich súperov. Každý súper v tejto súťaže je náročný, no ja verím, že budeme úspešní," povedal tréner slovenskej reprezentácie Pavel Hapal priamo z dejiska žrebu podľa videa Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Slováci skončili naposledy tretí

Slováci v jeseni 2018 neuspeli v konfrontáciách s Čechmi a Ukrajincami a v 1. skupine B-divízie Ligy národov obsadili so ziskom troch bodov poslednú tretiu priečku.

Pôvodne mali teda zostúpiť z B do C-divízie novoutvorenej súťaže európskych reprezentačných tímov, ale po jej reorganizácii sa udržali v "béčku".

Práve v LN odohrali Slováci posledné dva zápasy proti Čechom, v oboch dueloch uspeli českí futbalisti - doma 1:0 a vonku 2:1.

Zatiaľ naposledy nastúpil slovenský výber proti izraelskému tímu v marci 2014, v prípravnom súboji v Netanyii zvíťazil 3:1. Škótsko bolo súperom Slovenska v boji o MS 2018 - doma v Glasgowe zvíťazilo 1:0 a v Trnave prehralo 0:3.

"Na zápasy proti Slovensku mám dobré spomienky. Oba sme vyhrali a bola na nich skvelá divácka kulisa. Myslím si, že aj fanúšikovia by si želali repete v skupine so Slovákmi," uviedol ešte pred žrebom tréner českej reprezentácie Jaroslav Šilhavý podľa portálu iDnes.cz.

Liga národov oproti svojej premiére prešla zvýšením počtu účastníkov v A, B a C-divízii, namiesto dvanástich tímov bude v každej z týchto divízií súťažiť šestnásť mužstiev.

Naopak vo výkonnostne najslabšej D-divízii sa predstaví iba sedem najslabších tímov z pôvodne šestnástich.

Termíny

  • 1. kolo skupinovej fázy: 3. - 5. septembra 2020
  • 2. kolo skupinovej fázy: 6. - 8. septembra 2020
  • 3. kolo skupinovej fázy: 8. - 10. októbra 2020
  • 4. kolo skupinovej fázy: 11. - 13. októbra 2020
  • 5. kolo skupinovej fázy: 12. - 14. novembra 2020
  • 6. kolo skupinovej fázy: 15. - 17. novembra 2020

Finálový turnaj: 2. - 6. júna 2021

Baráž o zostup: 24. - 29. marca 2022

Víťaz postúpi do A-divízie

Celkovo 55 účastníkov Ligy národov 2020/2021 už pred žrebom rozdelili do výkonnostných divízií a košov podľa renkingu národných tímov UEFA, na základe toho potom prebehol samotný žreb.

Formát Ligy národov v skupinovej fáze sa nezmenil, všetky tímy však pri zvýšenom počte účastníkov odohrajú v septembri, októbri a novembri 2020 nie štyri, ale šesť zápasov.

Slováci sa v jeseni 2020 stretnú s každým súperom systémom doma aj vonku. Víťaz postúpi do A-divízie LN, posledný v tabuľke zostúpi do C-divízie.

Finálový turnaj so štyrmi účastníkmi, víťazmi jednotlivých skupín A-divízie, odohrajú v termíne 2.- 6. júna 2021. Z druhého ročníka LN dve mužstvá dostanú šancu bojovať v dodatočnej kvalifikácii o účasť na MS 2022 do Kataru.

Liga národov 2020/2021

A-divízia

1. skupina: Holandsko, Taliansko, Bosna a Hercegovina, Poľsko

2. skupina: Anglicko, Belgicko, Dánsko, Island

3. skupina: Portugalsko, Francúzsko, Švédsko, Chorvátsko

4. skupina: Švajčiarsko, Španielsko, Ukrajina, Nemecko

B-divízia

1. skupina: Rakúsko, Nórsko, Severné Írsko, Rumunsko

2. skupina: Česko, Škótsko, SLOVENSKO, Izrael

3. skupina: Rusko, Srbsko, Turecko, Maďarsko

4. skupina: Wales, Fínsko, Írsko, Bulharsko

C-divízia

1. skupina: Čierna Hora, Cyprus, Luxembursko, Azerbajdžan

2. skupina: Gruzínsko, Severné Macedónsko, Estónsko, Arménsko

3. skupina: Grécko, Kosovo, Slovinsko, Moldavsko

4. skupina: Albánsko, Bielorusko, Litva, Kazachstan

D-divízia

1. skupina: Malta, Andorra, Lotyšsko, Faerské ostrovy

2. skupina: San Maríno, Lichtenštajnsko, Gibraltár

Súvisiace články