BRATISLAVA. Dlho sme s nimi tvorili jeden národ, mali spoločnú reprezentáciu i domácu súťaž. Rozdelenie krajín českému hokeju neublížilo. Posúval sa skôr dopredu, kým na Slovensku stagnoval a upadal.
Po vyše dvadsiatich rokoch od rozdelenia Česko-Slovenska si česká hokejová ligy udržuje vysokú úroveň a nemá ďaleko od najkvalitnejších súťaží v Európe, ako sú KHL či švédska Elitserien.
Možno aj preto si v nej hľadá uplatnenie čoraz viac slovenských hokejistov. Momentálne je ich na súpiskách vyše päťdesiat.
„Každý sa snaží zabezpečiť svoju rodinu. Máme hypotéky a platíme účty. V Česku máme lepšie finančné podmienky a liga má vyšší kredit, čo znamená, že veľa hráčov sem pôjde hrať aj za menej peňazí,“ vraví brankár Ján Lašák.
„Pre hokejistov je to zamestnanie. Keď vám niekto ponúkne o tretinu lepší plat, neváhate a zoberiete to,“ dodáva tréner Ernest Bokroš.
Stratili sa regionálni sponzori
V Česku majú zavedené tabuľky medzi hráčmi. Znamená to, že domáci hokejista, ktorý je na podobnej výkonnostnej úrovni ako cudzinec, je drahší.
Jeho cena sa zvyšuje aj počtom reprezentačných duelov.
„Investícia do slovenského hráča sa českým klubom zväčša vyplatí. Najlepší zarobia v Česku viac ako na Slovensku. Kvalitnejšie je aj zázemie. Štadióny, kabíny a divácky záujem je neporovnateľný,“ tvrdí Lašák.
Veľa športovcov sa snaží dostať do zahraničia už v mladom veku. Česko býva pre nich posunom v kariére.
„Na Slovensku šport upadá.