Sobota, 18. septembra, 2021Meniny má Eugénia

Futbalisti do 21 rokov spoznali kalendár UEFA. Vybrali najlepšiu možnosť, vraví Kentoš

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov Jaroslav Kentoš počas brífingu v rámci zrazu slovenskej futbalovej reprezentácie pred sústredením v Turecku. (Autor: Jana Birošová SITA)
TASR|25. jún 2020 o 13:15

Slováci budú bojovať o ME 2021.

BRATISLAVA. Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov spoznali aktualizovaný rozpis kvalifikačných zápasov ME 2021, nový postupový kľúč a formát záverečného šampionátu v Slovinsku a Maďarsku.

Tréner Jaroslav Kentoš v rozhovore pre futbalsfz.sk priblížil, ako vníma zmeny v termínovej listine.

Zápasy z marca budú v novembri

Slováci v septembrovom asociačnom termíne nastúpia proti rovesníkom zo Švajčiarska (4.9. vonku a 8.9. doma).

V októbri odohrajú slovenskí futbalisti dvojzápas doma proti Azerbajdžanu (8.10.) a vo Francúzsku (12.10.).

Na november sa presunuli zápasy z marca, ktoré boli zrušené pre šírenie koronavírusu - 12. novembra nastúpi SR 21 na duel v Gruzínsku a o päť dní neskôr zakončí púť kvalifikačnou skupinou doma proti Lichtenštajnsku.

"K nejakému rozhodnutiu UEFA musela prísť. Čakali sme, že jednou z možností bude, že marcové kvalifikačné zápasy sa presunú na novembrový asociačný termín.

UEFA určite zvažovala viacero možností a vybrala najlepšiu, veď musela riešiť termínovú listinu všetkých kategórií, vrátane dátumu záverečných šampionátov," povedal Kentoš pre futbalsfz.sk.

Iný bude aj formát šampionátu

Zmenil sa aj formát záverečného šampionátu. Prvotný postupový kľúč prideľoval miestenky nasledovne: dve boli pre usporiadateľské krajiny, deväť pre víťazov kvalifikačných skupín a jedna pre výber, ktorý si vybojuje postup z baráže.

Následne sa mali na majstrovstvách Európy predstaviť deviati víťazi kvalifikačných skupín, najlepší výber z druhého miesta a o zvyšné štyri miestenky malo bojovať osem tímov umiestnených na druhom mieste, vo vyraďovacích súbojoch.

Lenže pre šíreniu koronavírusu a časový posun súťaže predstavili zástupcovia UEFA nový postupový kľúč aj formát šampionátu. Z kvalifikácie postúpi do prvej fázy finálového turnaja deväť víťazov kvalifikačných skupín a piati najlepší z druhých miest plus obaja usporiadatelia.

Hrať sa bude v štyroch skupinách v čase od 24. do 31. marca 2021. Na záverečný turnaj postúpia prví dvaja z každej skupiny, hrá sa K.O. systémom v termíne 31. máj až 6. jún 2021, finálový zápas je naplánovaný do Ľubľany.

"Je to zaujímavé a atraktívne riešenie. Pre reprezentačné tímy bude veľkou motiváciou dostať sa na marcové turnaje a z nich na júnový.

Naša šanca ešte žije, ale sme si vedomí, že nemôžeme počas jesene ani raz zakopnúť," dodal Kentoš, ktorý už definitívne uzavrel zloženie realizačného tímu.

Asistentom bude Tibor Goljan, druhým asistentom Mário Auxt, trénerom brankárov Pavel Kamesch, kondičným trénerom Andrej Caban, fyzioterapeutmi Jozef Štieber a Michal Krajník, lekárom František Rigo, kustódmi Michal Beseda a Peter Paulický a vedúcim mužstva Martin Hrnčír.

Súvisiace články