Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Juniori na MS od zápasu k zápasu, no bez Mareka Urbana

SITA|Publikované 10. aug 2007 o 14:46

BRATISLAVA 10. augusta (SITA) - Macedónske mestá Skopje a Ochrid budú od 13. do 26. augusta dejiskom 16. majstrovstiev sveta hádzanárov do 21 rokov. Tretíkrát v histórii šampionátov juniorov budú na vrcholnom ...

BRATISLAVA 10. augusta (SITA) - Macedónske mestá Skopje a Ochrid budú od 13. do 26. augusta dejiskom 16. majstrovstiev sveta hádzanárov do 21 rokov. Tretíkrát v histórii šampionátov juniorov budú na vrcholnom svetovom podujatí tejto vekovej kategórie štartovať aj slovenskí reprezentanti. Na MSJ 1995 v Argentíne skončili pod vedením Petra Hatalčíka na 13. mieste, v roku 2003 v Brazílii obsadili zverenci trénera Zoltána Heistera 14. priečku. "Nedávame si konkrétne ciele, pripravovali sme sa však na úspešné vystúpenie. Kam budú siahať naše ambície, ukáže až priebeh šampionátu. Chceme ísť od zápasu k zápasu. Samozrejme, radi by sme postúpili čo najďalej a po prvý raz v histórii sa prebojovali do hlavnej fázy šampionátu, čo by bol rozhodne jeden z čiastkových úspechov. Nepoznáme však detailne možnosti našich súperov a ideme tak trochu do neznámeho," povedal pre agentúru SITA kormidelník SR "21" Ján Hianik. Jeho zverenci odohrajú stretnutia základnej D-skupiny v Skopje - v pondelok 13. 8. s Brazíliou, v utorok 14. 8. s Kórejskou republikou, vo štvrtok 16. 8. so Španielskom a v sobotu 18. 8. s Dánskom. Do hlavnej fázy šampionátu sa kvalifikujú prvé tri tímy zo skupiny, družstvá na 4. a 5. mieste budú hrať o konečné umiestnenie na 13. - 20. priečke. "Čakajú nás atraktívne súboje, stretneme sa s rôznymi hernými štýlmi, čo by mohla byť naša výhoda. Naša pozornosť sa momentálne sústreďuje už na úvodný duel s Brazílčanmi. Dostať sa k nejakým aktuálnym informáciám o tomto súperovi, ako aj o našom ďalšom protivníkovi Kórejskej republike, je veľmi ťažké. Máme materiály len staršieho dátumu, no od Brazílie očakávam typickú rýchlu hádzanú. Dáni sú jednoznačnými favoritmi na titul (obhajcovia prvenstva a víťazi troch z predchádzajúcich piatich MSJ - pozn.), Španieli majú taktiež kvalitné družstvo a Kórejčania sú finalistami MS 2005 do 18 rokov," charakterizoval silu účastníkov D-skupiny J. Hianik.

Mladí Slováci absolvovali záverečnú fázu prípravy v Šali, svoju aktuálnu formu otestovali v troch priateľských dueloch s maďarských Györom. Po nich musel tréner juniorov SR urobiť vynútenú zmenu v nominácii. V Macedónsku bude mať k dispozícii len 16-členný káder (vrátane 4 legionárov), keďže košickému krídelníkovi Marekovi Urbanovi zabránilo v štarte zranenie. "Problémy s kolenom mal už dlhšie. Žiaľ, ukázalo sa, že nebude môcť s nami cestovať. Doma sa pokúsi dať do poriadku."

V porovnaní s aprílovým kvalifikačným turnajom v estónskej Kehre prišlo v slovenskom výbere len k minimálnym zmenám. Na poste krídla je v nominácii namiesto Martina Kolesára jeho košický spoluhráč Tomáš Urban, Považskobystričan Ľubomír Ďuriš nahradil spomenutého Mareka Urbana a za spojku Csabu Szücsa ml. pribudol do tímu tretí pivot Juraj Geci z Prešova. Najvýraznejšou postavou mužstva je Andrej Petro z majstrovského francúzskeho klubu US Ivry, ktorý zároveň patrí k stabilným členom mužskej reprezentácie.

"Našou najsilnejšou zbraňou by mala byť obranná fáza, čo ukázala aj príprava. Z dobrej defenzívy sa nám potom darí prechod do protiútoku. Našou výhodou môže byť aj veľký počet odohratých medzinárodných stretnutí, veď títo hráči idú prakticky už na svoj tretí šampionát. Získané skúsenosti môžu zavážiť v kritických

Dôležitým faktorom sú aj osobnosti, ktorými sú v našom družstve pivot Petro, brankár Paul a spojky Michal Urban a Mikéci," charakterizoval svoje družstvo J. Hianik, ktorého zverenci si postup na MS tejto vekovej kategórie vybojovali vďaka víťazstvu na turnaji 5. kvalifikačnej skupiny v estónskej Kehre v konkurencii domáceho tímu, Grécka a Čiernej Hory.

Slovensko bude mať na MSJ v Macedónsku zastúpenie aj medzi arbitrami a delegátmi. Medzinárodná hádzanárska federácia (IHF) nominovala 14 rozhodcovských dvojíc, medzi nimi i Slovákov Petra Brunovského s Vladimírom Čandom, ktorí v roku 2007 majú za sebou účinkovanie už aj na MS mužov v Nemecku. V úlohe technického delegáta bude pôsobiť bývalý úspešný rozhodca Vladimír Rančík.


Zloženie základných skupín na hádzanárskych MS hráčov do 21 rokov v Macedónsku (13. - 26. 8. 2007):

A-skupina: Švédsko, Portugalsko, Macedónsko, Kuvajt, Angola

B-skupina: Nemecko, Egypt, Argentína, Francúzsko, Čile

C-skupina: Rusko, Chorvátsko, Slovinsko, Bulharsko, Tunisko

D-skupina: Dánsko, Slovensko, Španielsko, Brazília, Kórejská republika


Nominácia juniorov Slovenska:

brankári: Teodor Paul (1. MHK Košice), Martin Biel (MŠK SIRS Považská Bystrica), Peter Kováč (ŠKP Bratislava)

pivoti: Andrej Petro (US Ivry/Fr.), Michal Kopčo (Gyöngyös FKK/Maď.), Juraj Geci (Tatran Prešov)

krídla: Ľubomír Ďuriš, Jozef Kozák (obaja MŠK SIRS Považská Bystrica), Tomáš Urban (1. MHK Košice), Marek Mišenčík (ŠKP Bratislava)

spojky: Jakub Baláž (St. Ingbert/Nem.), Lukáš Gamrát (Erste-Békési FKC/Maď.), Marek Mikéci, Michal Urban (obaja Tatran Prešov), Dušan Baďura, Boris Mikuš (obaja ŠKP Bratislava),


Realizačný tím:

tréner: Ján Hianik, asistent: Juraj Jurajov, lekár: Patrik Javorčík, fyzioterapeutka: Lenka Nemcová


Program zápasov základnej D-skupiny (Skopje):

pondelok (13. 8.): 15.00 h Španielsko - Kórejská republika, 17.00 Slovensko - Brazília

utorok (14. 8.): 15.00 Kórejská republika - Slovensko, 19.00 Dánsko - Brazília

streda (15. 8.): 19.00 Španielsko - Dánsko

štvrtok (16. 8.): 15.00 Brazília - Kórejská republika, 19.00 Slovensko - Španielsko

piatok (17. 8.): 21.00 Kórejská republika - Dánsko

sobota (18. 8.): 15.00 Brazília - Španielsko, 19.00 Dánsko - Slovensko


Súvisiace články