Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Jordánsky princ sa postaví proti Blatterovi, má podporu UEFA

Ali bin Al-Hussein. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 6. jan 2015 o 13:58

Princ Ali bin Al-Hussein vyzve Seppa Blattera, ktorý sa uchádza už o piaty mandát.

ŽENEVA. Viceprezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) princ Ali bin Al-Hussein ohlásil v utorok kandidatúru na post prezidenta riadiaceho orgánu svetového futbalu.

Tridsaťdeväťročný jordánsky princ vyzve vo voľbe 29. mája v Zürichu Seppa Blattera, ktorý sa uchádza už o svoj piaty štvorročný mandát.

Ďalším kandidátom je bývalý riaditeľ FIFA pre medzinárodné vzťahy Jérome Champagne.

"Je čas na zmenu. Nebolo to jednoduché rozhodnutie, prišlo však po dôkladnom zvážení a rozhovoroch s kolegami z FIFA, ktorých rešpektujem," uviedol princ Ali bin Al-Hussein.

Kampaň bude viesť v pozitívnom duchu. "Musíme futbal odbremeniť od administratívnych kontroverzií a zamerať sa na športovú stránku. Najpopulárnejšia kolektívna hra na svete si zaslúži schopné vedenie," povedal jordánsky princ. Členom výkonného výboru FIFA je od júna 2011, keď Blatter zatiaľ naposledy obhájil svoj post.

Príslušník jordánskej kráľovskej rodiny sa teší podpore Európskej futbalovej únie (UEFA) a jej prezidenta Michela Platiniho.

V Ázii má však ďaleko od stopercentnej priazne. Ázijská futbalová konfederácia (AFC) na čele so Shaikhom Salmanom bin Khalifa Al Ebrahimom z Bahrajnu v novembri na výročnom zasadnutí vo filipínskej Manile vyjadrila podporu Blatterovi.

Pokiaľ sa Shaikh Salman bin Khalifa Al Ebrahim opäť stane šéfom AFC, mal by jordánskeho princa nahradiť vo funkcii viceprezidenta FIFA.

Princ Ali bin Al-Hussein nekonkretizoval, ktorých potrebných päť členov FIFA z celkového počtu 209 ho nominuje.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články