Ako ste sa dostali k práci videoanalytika v slovenskej reprezentácii?
„Oslovil ma vtedajší tréner Glen Hanlon. Bolo to ešte pred domácim šampionátom v roku 2011. Pracoval som na hokejovom zväze, mal som blízko k hokeju aj k počítačom. Hanlon mi vysvetlil základné veci a mňa to začalo baviť.“
Čo všetko máte na starosti?
„Práca videotrénera spočíva v dvoch oblastiach. Prvá, najdôležitejšia, je analýza vlastnej hry, ktorej sa venujeme v príprave pred šampionátom. Počas majstrovstiev sveta sa, naopak, vzhľadom na náročný program a počet zápasov zameriavame na analýzu súpera. Snažíme sa vyčítať, akým spôsobom zakladá útoky, ako bráni stredné pásmo alebo aké nacvičené signály využíva pri presilovej hre.“
Je práca s videom pre trénera dôležitá?
„Jednoznačne áno. Analýza hry svojho družstva, ale aj hry súpera, vás veľa naučí. Nie všetky situácie v hre človek zachytí voľným okom. Každý tréner by mal ovládať základnú prácu s videom, aby mohol zlepšovať jednotlivých hráčov i celý tím.“
Koľko času trávite počas majstrovstiev sveta pri sledovaní videa?
„Najťažšie a najdlhšie sú prvé dni na šampionáte, keď potrebujeme získať čo najviac materiálu. Denne analyzujem videá viac ako desať hodín, niekedy aj celú noc. Najviac času na šampionáte trávim v trénerskej kabíne, kde sledujem a nahrávam všetky zápasy súperov.“
Počas zápasu sú hráči na ľade, tréneri či kustódi na striedačke, generálny manažér zase na tribúne. Odkiaľ sleduje zápas videoanalytik?
„Po minulé roky bolo moje miesto v kabíne.