Alexander Ovečkin.
Alexander Ovečkin. (Autor: TASR/AP)
Oh my Hockey|24. dec 2022 o 06:47 (aktualizované 24. dec 2022 o 10:55)

Tomáš Tatar pozbieral dva body.

NEW YORK. Alexander Ovečkin strelil svoj 801. i 802. gól v NHL v zápase Washingtonu Capitals a Winnipegu Jets. V historickej tabuľke strelcov tak prekonal Gordieho Howea a zaradil sa za Waynea Gretzkého.

Najprv skóroval 37-ročný rodák z Moskvy v 19. minúte, keď mu Dylan Strome po vniknutí do útočného pásma prenechal puk a ruský kanonier prekonal Davida Ritticha strelou zápästím z vrcholu pravého kruhu.

Gól číslo 802, ktorým sa odpútal od Howea, dosiahol presne minútu pred koncom. Skóroval z otočky od mantinelu do prázdnej bránky a spečatil výsledok na konečných 4:1. Po tomto góle sa na neho vrhli všetci spoluhráči.

Fanúšikovia v hale mu aplaudovali v stoji. Diváci ho vytlieskali aj po záverečnej siréne, keď sa im "Ovi" poďakoval na ľade ako prvá hviezda zápasu.

"Je to historický moment. Kto vie, kedy príde ďalší hráč, ktorý strelí 800 gólov. Verím, že sa niekto taký ukáže. Mám to šťastie, že som vydržal byť zdravý a dokázal nastrieľať toľko gólov," vyjadril sa Ovečkin.

Na videu na svetelnej kocke nad ľadom mu poblahoželal aj Mark Howe, syn Gordieho Howea - "Mr. Hockey" zomrel v roku 2016 vo veku 88 rokov. "Teraz je čas stanoviť si nový cieľ a zaútočiť na No. 99," odkázal Howe junior.

Tatar pokoril 200-gólovú hranicu

Slovák Tomáš Tatar strelil gól a pridal asistenciu v zápase medzi New Jersey a Bostonom. Devils však aj vďaka dvom gólom Davida Pastrňáka prehrali 3:4.

"Nemyslím si, že sme hrali úplne zle. Mali sme vynikajúci štart, odohrali výbornú tretiu tretinu. Ak aj súper skóruje, musíte sa vrátiť do zápasu a vydržať hrať svoju hru, pretože nikdy neviete, čo sa môže stať na konci," povedal Tatar.

Tatar znížil v 52. minúte na 2:4, keď dorazil do odkrytej bránky strelu Brendana Smitha tečovanú Nicom Hischierom. Bol to jeho deviaty gól v prebiehajúcej sezóne. Následne asistoval aj pri góle Jegora Šarangoviča.

Tatar odohral 18 minút a 49 sekúnd, zaznamenal plusový bod a tri strely na bránku. Gól bol jeho 200. v najlepšej hokejovej lige sveta.

Slafkovský nebodoval už v piatom dueli

Bodoval aj ďalší slovenský útočník Adam Ružička.

V dueli s Anaheimom nabil forvard Calgary v 5. minúte obrancovi Michaelovi Stoneovi, ktorý delovkou z prvej od modrej čiary rozvlnil sieť.

Pre slovenského útočníka to bola 14. asistencia a 20. kanadský bod (6+14) v sezóne, v ktorej odohral 25 zápasov. Bodoval v treťom stretnutí za sebou.

Nastúpil vo štvrtom útoku Flames, odohral 11:39 min, zaznamenal plusový bod, vyslal tri strely na bránku a inkasoval dve trestné minúty za podrazenie.

Vyhrajte vstupenky na Winter games

Zapojte sa Sportnetom do súťaže o vstupenky na hokejový sviatok Winter games 2023 na facebooku alebo instagrame.

Montreal Canadiens s Jurajom Slafkovským prehral v Dallase 2:4. Slovenský útočník nastúpil v druhom útoku hostí, počas 13:02 min na ľade nebodoval.

Rozdal tri bodyčeky a zblokoval dve strely súpera. Bodové suchoty draftovej jednotky trvajú už päť zápasov, v ktorých si pripísal len mínusový bod.

Pre nepriaznivé počasie sa z pôvodného programu neodohrali dva zápasy. Buffalo malo na domácom ľade hostiť Tampu Bay a Ottawa mala čeliť Detroitu.

NHL - základná časť - 24. december:

Carolina - Philadelphia 6:5 (3:1, 3:1, 0:3)

Góly: 4. Fast (Martinook, J. Staal), 15. Noesen (Nečas, A. Svečnikov), 20. Fast (Martinook, J. Staal), 26. A. Svečnikov (Nečas, Stastny), 28. Martinook (Pesce, J. Staal), 38. Kotkaniemi (Teräväinen, Pesce) – 12. Sanheim (Frost, DeAngelo), 22. DeAngelo (Farabee), 47. Seeler (Ristolainen, N. Cates), 48. Laughton (Konecny), 53. Konecny (Laughton, York)

Brankári: Raanta 26/31 - Ersson 25/30, Hart 6/7

Washington - Winnipeg 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Góly: 19. Ovečkin (D. Strome, Sheary), 33. Milano (Sheary, Ovečkin), 44. Dowd (Hathaway, E. Gustafsson), 59. Ovečkin (Kuznecov) – 50. Stenlund (Kuhlman, Jonsson Fjällby)

Brankári: Lindgren 25/26 - Rittich 23/26

New Jersey - Boston 3:4 (1:0, 0:4, 2:0)

Góly: 17. J. Hughes (Hamilton, Hischier), 52. Tatar (B. Smith, Ochoťuk), 54. Šarangovič (Hamilton, Tatar) – 24. Bergeron (DeBrusk), 25. Pastrňák (Krejčí, Zacha), 31. Pastrňák (Krejčí, Clifton), 38. DeBrusk (Marchand)

Brankári: Blackwood 14/18, Vaněček 5/5 - Ullmark 37/40

/Tomáš Tatar (New Jersey) odohral 18 minút a 49 sekúnd, strelil gól a pridal asistenciu, zaznamenal plusový bod a tri strely na bránku/

New York Islanders - Florida 5:1 (0:1, 2:0, 3:0)

Góly: 26. Beauvillier (Dobson, Nelson), 40. Pulock (Pageau), 48. Räty (Lee, Beauvillier), 49. Parise (Romanov), 56. Beauvillier (Lee) – 9. M. Tkachuk (Montour)

Brankári: Sorokin 22/23 - Bobrovskij 38/42

Nashville - Colorado 2:3 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)

Góly: 13. R. Johansen (Novak, Josi), 27. Duchene (Niederreiter, Glass) – 33. Rantanen (L. O'Connor), 56. Compher (Lehkonen, Rantanen), 65. Girard (Rodrigues)

Brankári: Saros 43/46 - Georgijev 37/39

Dallas - Montreal 4:2 (0:1, 1:1, 3:0)

Góly: 36. Hintz (J. Robertson, Ja. Benn), 43. Hintz (J. Robertson, Pavelski), 55. W. Johnston (R. Suter), 60. Kiviranta (Seguin) – 5. Evans (Pezzetta, Harris), 23. Pezzetta (Xhekaj)

Brankári: Oettinger 22/24 - Allen 32/35

/Juraj Slafkovský (Montreal) odohral 13 minút a 2 sekundy, rozdal tri bodyčeky a zablokoval dve strely/

Chicago - Columbus 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Góly: 14. P. Kane (J. Toews), 16. Domi (P. Kane, J. Johnson), 23. Athanasiou (Lafferty, Mitchell), 24. Raddysh (J. Toews, Kurashev), 53. J. Toews (J. Toews, Domi) – 34. Marčenko (M. Bjork, Roslovic), 44. M. Bjork (Nyquist, Roslovic)

Brankári: Stalock 27/29 - Tarasov 16/20, Korpisalo 17/18

Edmonton - Vancouver 2:5 (2.0, 0:2, 0:3)

Góly: 10. Ryan (Foegele), 20. McDavid (Hyman, Draisaitl) – 21. J. Miller (Garland, Ekman-Larsson), 39. J. Miller (E. Pettersson, Horvat), 53. Horvat (T. Myers, Garland), 58. Michejev (Horvat), 60. Horvat (E. Pettersson, T. Myers)

Brankári: Skinner 25/29 - Delia 31/33

Arizona - Los Angeles 2:1 sn (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 10. Schmaltz (Keller, Gostisbehere), rozh. náj. Bjugstad – 32. Iafallo (Durzi, Danault)

Brankári: Vejmelka 26/27 - Quick 23/24

Vegas - St. Louis 5:4 sn (1:0, 2:3, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 6. Pietrangelo (Stephenson, Amadio), 25. Ma. Stone (Amadio), 39. Amadio (Ma. Stone), 59. Stephenson (Pietrangelo, W. Karlsson), rozh. náj. Ma. Stone – 21. Bučnevič (Thomas, Tarasenko), 27. Tarasenko (Bučnevič), 29. Faulk (Tarasenko, Krug), 51. Acciari (Saad, B. Schenn)

Brankári: Thompson 25/29 - Binnington 27/31

Anaheim - Calgary 2:3 pp (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)

Góly: 17. McTavish (Fowler, Terry), 44. Silfverberg (Vatrano, R. Strome) – 5. Mi. Stone (Ružička, Zadorov), 23. B. Ritchie (Lewis), 63. R. Andersson (Toffoli, Huberdeau)

Brankári: Dostál 42/45 - Markström 21/23

/Adam Ružička (Calgary) odohral 11 minút a 39 sekúnd, zaznamenal asistenciu, plusový bod, dve trestné minúty a strelu na bránku/