Juraj Slafkovský.
Juraj Slafkovský. (Autor: TASR/AP)
TASR, Oh my Hockey|22. mar 2024 o 06:29 (aktualizované 22. mar 2024 o 08:56)

Sériu zápasov s bodom natiahol už na šesť.

NEW YORK. Hokejisti Montrealu Canadiens neuspeli v noci na piatok na ľade Vancouveru Canucks. Zradila ich najmä strelecká nemohúcnosť.

Recept na brankára DeSmitha totiž našiel jediný muž - Juraj Slafkovský. Habs prehrali 1:4.

Slovenský mladík skóroval v poslednej minúte druhej tretiny, keď znížil na 1:3. Tečoval puk pred bránkou. Išlo o jeho jediný strelecký pokus v zápase, v ktorom odohral 18 minút a 58 sekúnd.

Presným zásahom si natiahol bodovú šnúru na šesť zápasov. Osamostatnil sa na druhej priečke v bodovaní tínedžerov Montrealu v jednej sezóne a na vyrovnanie zápisu rekordéra Maria Tremblaya mu chýba jediný bod.

"Ak skórujeme v presilovkách, je to iný zápas. Dnes to nevyšlo, ale stále mám pocit, že naše početné výhody sú celkom dobré. Pracujeme na nich a nabudúce nám to pôjde lepšie," uviedol Slafkovský podľa nhl.com.

Nastúpil aj Slafkovského rovesník Šimon Nemec. Jeho New Jersey zdolalo Winnipeg 4:1.

Slovenský zadák nebodoval. Zaznamenal však plusku, strelu, blok a menší trest. Na ľade strávil 22 minút a 10 sekúnd.

Tampa Bay Lightning vyhrali v San Jose 4:1. Sharks strelili jediný gól v zápase po chybe Erika Černáka.

Slovenskému zadákovi ušiel puk, keď ho vyvážal z vlastného pásma. Uchmatol ho MacDonald a presným pasom sa postaral o vyrovnávajúci gól Eklundovi.

Našťastie "blesky" táto situácia mrzieť nemusela. Černák odohral 18 minút a 47 sekúnd, zaznamenal plusku a bodyček.

Tatarov Seattle prehral na ľade Vegas 3:1. Slovenský veterán odohral ako člen štvrtej lajny 9 minút a 51 sekúnd s jedným streleckým pokusom.

Panarin exceloval

Hráči New Yorku Rangers uspeli v Bostone 5:2, hetrikom sa v drese "jazdcov" zaskvel Artemij Panarin.

Ruský útočník sa blysol troma gólmi v treťom stretnutí v sezóne a siedmykrát v profiligovej kariére.

Zároveň prekonal hranicu 40 presných zásahov v ročníku (má ich 41). Rangers si udržali dvojbodový náskok pred Carolinou Hurricanes na čele Metropolitnej divízie.

"V hokeji je ťažké sústrediť sa na to, či chcete byť tretí alebo prvý. Každý zápas hráte, aby ste zvíťazili a mali skvelý pocit," povedal Panarin.

Brankár Jonathan Quick zaznamenal 24 zákrokov. Trojnásobný víťaz Stanleyho pohára dosiahol 391. víťazstvo v profilige a vyrovnal rekord Ryana Millera spomedzi brankárov narodených v USA.

"Znamená to, že som v priebehu rokov hral s mnohými dobrými hráčmi. Na to, aby ste vyhrali jeden zápas, treba veľa. Mal som to šťastie hrať s mnohými skvelými hráčmi a som im vďačný za prácu, ktorú vynaložili, aby som to mohol dosiahnuť," uviedol Quick.

Prvé čisté konto Dostála

Nashville uspel na ľade Floridy 3:0 a bodoval v 16. zápase v rade, čím vytvoril nový klubový rekord. Filip Forsberg zaznamenal dva góly a asistenciu, jeho krajan Gustav Nyquist mal bilanciu 1+1.

Výraznou mierou sa na triumfe Predators podieľal brankár Kevin Lankinen, ktorý predviedol 33 zákrokov.

Dosiahol prvé čisté konto od 25. marca 2021, keď ešte v drese Chicaga pomohol Blackhawks k víťazstvu 3:0 práve proti Nashvillu.

"Celý tím vyvinul veľké úsilie. Myslím si, že to ukazuje, aký máme charakter a aký sme tím. Je veľmi zábavné byť toho súčasťou. Som na chlapcov naozaj hrdý," konštatoval 28-ročný fínsky brankár.

Rovnako neinkasoval ani Čech Lukáš Dostál a aj vďaka nemu vyhral Anaheim doma nad Chicagom 4:0. Bolo to jeho prvé čisté konto v kariére v NHL, keď zneškodnil všetkých 29 striel súpera.

Ducks zvíťazili po siedmich stretnutiach. Alex Killorn strelil dva góly a Brett Leason mal bilanciu 1+1. Anaheim zaznamenal viac ako dva presné zásahy v stretnutí po deviatich zápasoch a prvýkrát si udržal nulu.

"Bol to pre nás obrovský duel. Mali sme niekoľko pohovorov a chceli sme sa dostať z útlmu, takže to bola skvelá odpoveď," poznamenal Killorn.

Štyri asistencie McDavida

Edmonton nedal šancu Buffalu, na víťazstve 8:3 sa Connor McDavid podieľal štyrmi asistenciami.

Zach Hyman prispel k výhre dvomi presnými zásahmi, Mattias Ekholm k dvom gólom pridal asistenciu a Leon Draisaitl mal bilanciu 1+2.

"Hľadáme spôsoby, ako získať víťazstvá. Stále by som však rád videl trochu väčšiu kontrolu nad zápasmi," uviedol McDavid.

Kapitán Oilers je štvrtý hráč v histórii ligy, ktorý v sezóne zaznamenal aspoň päť zápasov so štyrmi asistenciami.

Ďalší sú Wayne Gretzky (osemkrát, najviac: 12 v sezóne 1985/86), Mario Lemieux (dvakrát, najviac: sedem v 1995/96) a Paul Coffey (päť v 1988-89).

Edmontonu patrí druhé miesto v Pacifickej divízii a po nevydarenom začiatku smeruje do play off.

NHL - základná časť - 22. marec:

Boston - NY Rangers 2:5 (1:0, 0:2, 1:3)

Góly: 9. DeBrusk (Frederic, Brazeau), 44. Brazeau (Marchand, J. Boqvist) – 28. Panarin (Schneider, Lafrenière), 40. Panarin, 44. Fox (E. Gustafsson, Zibanejad), 58. Zibanejad (Kreider, Trocheck), 60. Panarin (Fox)

Brankári: Swayman 26/29 - Quick 24/26

Carolina - Philadelphia 3:2pp (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 24. Martinook (Nečas, Pesce), 31. Chatfield (S. Aho II, Orlov), 62. Jarvis (Burns) – 25. Laughton (Farabee, Brink), 51. Konecny (Frost, Tippett)

Brankári: Andersen 30/32 - Ersson 30/33

Detroit - NY Islanders 6:3 (0:0, 3:1, 3:2)

Góly: 32. Fischer (Rasmussen), 36. Copp (Fischer, Chiarot), 39. Larkin (DeBrincat), 46. Copp (Fischer, Rasmussen), 47. P. Kane (DeBrincat, Gostisbehere), 57. Larkin (Raymond) – 34. Reilly (MacLean, Bortuzzo), 50. Pageau (Pulock, Engvall), 52. Nelson (Pelech, Lee)

Brankári: Reimer 33/36 - Sorokin 18/23

New Jersey - Winnipeg 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)

Góly: 29. J. Hughes (Hischier, L. Hughes), 46. Hischier (Meier, L. Hughes), 52. J. Hughes (Meier, L. Hughes), 60. Meier (Haula, Hischier) – 37. Ehlers (Scheifele, DeMelo)

Brankári: Allen 18/19 - Brossoit 37/40

/Šimon Nemec (New Jersey) odohral 22 minút a 10 sekúnd, pripísal si plusový bod, strelu na bránku, blok a menší trest/

Ottawa - St. Louis 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)

Góly: 25. Kastelic (M. Joseph), 42. Kubalík (Pinto, Giroux) – 12. Saad (Kyrou, Kessel), 15. Parayko (Kyrou, Saad), 34. Neighbours, 46. Kyrou (Toropčenko, Bučnevič), 59. Neighbours

Brankári: Forsberg 23/27 - Hofer 37/39

Florida - Nashville 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Góly: 18. Nyquist (F. Forsberg, O'Reilly), 28. F. Forsberg (Barrie, Josi), 55. F. Forsberg (Nyquist, O'Reilly)

Brankári: Bobrovskij 34/37 - Lankinen 33/33

Edmonton - Buffalo 8:3 (1:2, 2:1, 5:0)

Góly: 19. Draisaitl (Nugent-Hopkins, Bouchard), 25. Ekholm (McDavid, Bouchard), 40. Hyman (Ekholm, McDavid), 45. Nurse (Stecher), 46. Ekholm (Draisaitl, McDavid), 56. Hyman (McDavid, Draisaitl), 57. R. McLeod (C. Brown), 60. C. Brown (Carrick, Ceci) – 2. Peterka (Tuch, T. Thompson), 17. V. Olofsson (Byram, Rousek), 37. Peterka (Clifton)

Brankári: Skinner 26/29 - Luukkonen 31/39

Anaheim - Chicago 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Góly: 24. Killorn (Lindström, Vaakanainen), 30. Leason (Meyers, Mintjukov), 39. Killorn (Leason, Zellweger), 51. Vatrano (Fowler, Terry)

Brankári: Dostál 29/29 - Söderblom 21/25

Vancouver - Montreal 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Góly: 16. Zadorov (Michejev, E. Lindholm), 20. Zadorov (Michejev, Lafferty), 39. Garland (Blueger), 52. Aman (T. Myers, Podkolzin) – 40. Slafkovský (Caufield)

Brankári: DeSmith 16/17 - Montembeault 21/25

/Juraj Slafkovský (Montreal) odohral 18 minút a 58 sekúnd, strelil gól z jedinej strely na bránku/

San Jose - Tampa Bay 1:4 (1:1, 0:0, 0:3)

Góly: 8. Eklund (MacDonald) – 5. Paul (Hedman, Kučerov), 41. Point (Kučerov, Stamkos), 47. Duclair (Kučerov, Point), 55. Point (Kučerov, Duclair)

Brankári: Blackwood 17/21 - Vasilevskij 20/21

/Erik Černák (Tampa Bay) odohral 18 minút a 47 sekúnd, zaznamenal plusku a bodyček/

Vegas - Seattle 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Góly: 9. Eichel (Marchessault, McNabb), 59. Kolesar (Howden, N. Roy), 60. Stephenson (McNabb) – 54. Schwartz (R. Evans, Bjorkstrand)

Brankári: Thompson 20/21 - Grubauer 34/36