VILIAM FISCHER patrí v lekárskom svete medzi uznávané kapacity. V roku 1998 uskutočnil prvú úspešnú transplantáciu srdca na Slovensku, podieľal na viac než 5 000 operáciách srdca. Dnes 83-ročný Fischer má blízko k športu. Bol predsedom a členom správnej rady futbalového Slovana, pravidelne navštevuje hokejové zápasy.
Ako môže telo mladého športovca skolabovať, navyše s tak fatálnym následkom, ako sa to udialo v prípade Borisa Sádeckého?
U Sádeckého s veľkou pravdepodobnosťou išlo o náhle zlyhanie srdca. Všeobecne, najčastejšou príčinou tohto javu je nepravidelné zhrubnutie ľavej komory srdca.
Profesionálni športovci majú tendenciu mať po celom obvode zhrubnutú ľavú komoru. Problém je, ak je toto zhrubnutie asymetrické a v slabom mieste môže nastať pri záťaži zlyhanie. Podobný princíp platí aj pri prepážke medzi ľavou a pravou komorou. Aj tá môže byť asymetricky zmenená. Toto sú najčastejšie príčiny, na ktoré náhle zlyhá srdce.
Existujú aj ďalšie príčiny, napríklad rôzne chlopňové chyby, anomálie srdcových tepien a pod. Všetko sú to anatomické chyby, keď štruktúra srdca nie je, aká má byť.
Len pri 10% úmrtiach na náhle zlyhanie srdca hovoríme o poruche elektrickej činnosti srdca. To sú tie všeobecne známe arytmie. Príčin kolapsu tak mohlo byť viac.
Treba povedať, že športovci zomierajú na náhle zlyhanie srdca v absolútne výnimočných prípadoch. Tým, že sú viac na očiach, je každé náhle zlyhanie srdca medializované a verejnosti sa tak môže zdať, že k úmrtiam športovcom prichádza často.
Čo môže oslabiť srdce natoľko, že dôjde k jeho náhlemu zlyhaniu?