BRATISLAVA. Pôvodom bol Brazílčan a v roku 2014 sa mu podaril unikát.
Vtedajší slovenský reprezentant do 21 rokov Dionatan Teixeira prestúpil do klubu z Premier League. Stoke City podľa britských médií vyplatil Banskej Bystrici 400-tisíc libier.
V roku 2015 debutoval v Premier League proti Aston Ville, do hry naskočil na päť minúť. O rok odohral druhý polčas proti Bournemouth. Ďalšie už nepridal. V novembri 2017 prišla z Brazílie nečakaná a smutná správa. Príčinou náhleho úmrtia bol pravdepodobne infarkt. Teixeira mal iba dvadsaťpäť.
Bo to posledný hráč, ktorý zo slovenskej ligy prestúpil priamo do klubu z Premier League a stihol tam aj odohrať zápas.
Za posledných desať rokov trebárs z českých klubov zamierilo priamo do anglickej ligy sedem hráčov, ktorí stáli spolu 65 miliónov eur.
Zaplatia zaňho dvadsať miliónov?
Iba v januári tohto roka prestúpili dvaja. Brankár Antonín Kinský zamieril z pražskej Slavie do londýnskeho Tottenhamu za zhruba 16,5 milióna eur. S ďalšími bonusmi môže pokoriť hranicu až dvadsať miliónov.
Za pár dní ho nasledoval krídelník Matej Jurásek, ktorý prestúpil do Anglicka za sedem miliónov, rovnako zo Slavie.
Redakcia Sportnet pripravila seriál o pozadí a zákulisí prestupov hráčov, ktorí zo slovenskej ligy zamieril priamo do anglickej najvyššej súťaže. Toto je prvá časť.
„Koncom roka 1996 som podpísal zmluvu s Middlesbrough a v januári 1997, keď som dostal pracovné povolenie, som odišiel do Anglicka. Mal som 27,“ opisoval v knihe Divoké Deväťdesiatky Vladimír Kinder.
„To, že som bol prvým slovenským futbalistom v Premier League, som príliš neriešil. Ani som sa tým nechválil. Nikto z toho nerobil veľké haló. Viacerí slovenskí futbalisti mali vtedy na to, aby hrali v Anglicku. Ľubo Moravčík i Dušan Tittel prestúpili do Francúzska, Miloš Glonek do Talianska, Peťo Dubovský do Španielska,“ dodal Kinder.
Ako sa po ceste strácali peniaze
Za transfer do Middlesbrough mal Slovan zinkasovať milión libier. Ak zoberieme do úvahy infláciu, to je ako keby dnes niekto prestúpil zo slovenskej ligy za sedem miliónov eur.
„Na transfere pracoval okrem môjho „Manažéra“ aj jeden taliansky manažér. Z milióna libier sa po ceste z Middlesbrough do Manchestru stratilo 250-tisíc libier,“ pokračoval Kinder vo svojej knihe Divoké Deväťdesiatky. Ďalej opísal čudesnú trasu financií.