Jefferson Lerma sa so spoluhráčmi teší po strelenom góle v zápase Uruguaj - Kolumbia v semifinále Copa América 2024. (Autor: TASR/AP)
TASR|11. júl 2024 o 07:10 (aktualizované 11. júl 2024 o 08:05)

Vo finále Copa América 2024 vyzve obhajcov titulu z Argentíny.

Copa América 2024 - semifinále

Uruguaj - Kolumbia 0:1 (0:1)

Góly: 39. Lerma

ČK: 45.+1 Muňoz (Kolumbia) po druhej ŽK

CHARLOTTE. Futbalisti Kolumbie postúpili po 23 rokoch do finále Copa América.

V noci na štvrtok zvíťazili v semifinále nad Uruguajom 1:0 gólom Jeffersona Lermu, hoci celý druhý polčas hrali iba s desiatimi hráčmi.

Kolumbijčania sa vo finále stretnú s obhajcom titulu Argentínou (v pondelok o 2.00 SELČ v Miami Gardens).

Uruguaj čaká deň predtým iba boj o konečné tretie miesto proti prekvapeniu turnaja Kanade (2.00 SELČ v Charlotte).

Na štadióne v Charlotte rozhodla o triumfe "Los Cafeteros" hlavička Lermu z 39. minúty po centri Jamesa Rodrígueza.

Tesne pred prestávkou oslabil svoje mužstvo obranca Daniel Muňoz, ktorý dostal druhú žltú kartu za úder lakťom do protihráča a Kolumbia tak celý druhý polčas hrala v desiatich.

Tesný náskok však ubránila a mohla sa tak tešiť z postupu do svojho prvého finále na juhoamerickom šampionáte od roku 2001.

Trénerovi Kolumbie vyšiel risk

Kouč Kolumbie Nestor Lorenzo po zápase ocenil svoj tím za to, že zostal aktívny aj po vylúčení.

"Nikto nechce mať na trávniku o jedného hráča menej. Je takmer nemožné udržať si úroveň hry iba s 10 hráčmi. Rozhodli sme sa však nechať na ihrisku dvoch útočníkov namiesto toho, aby sme zaparkovali autobus.

Zariskovali sme a podali statočný výkon. Boh nás za to odmenil. Súper nevyužil niekoľko šancí, no aj my sme mohli skórovať, najdôležitejšie je, že sme to udržali," citovala Lorenza agentúra AFP.

Tréner Uruguaja: Som osobne zodpovedný

Tréner Uruguaja Marcelo Bielsa zobral na seba zodpovednosť za prehru.

"Uruguaj bol jasne v lepšej pozícii pred týmto zápasom, ak porovnáte individuálny talent v každom tíme. Neboli sme však schopní to využiť. Som osobne zodpovedný za to, že sme nedosiahli želaný výsledok, hoci naši hráči boli na papieri lepší ako súper.

Nedokázali sme využiť početnú prevahu, v druhom polčase sa neustále prerušovala hra. Mali sme si vytvoriť viac šancí, skúšali sme to všetkými možnými spôsobmi, ale nepodarilo sa nám vyrovnať," hodnotil duel Bielsa.

Škvrnou stretnutia bol pozápasový incident v hľadisku, keď niektorí hráči Uruguaja vyliezli na tribúnu a pobili sa s kolumbijskými fanúšikmi. Zasiahnuť museli bezpečnostná služba a polícia.

Domov»Futbal»Reprezentácie»VIDEO: Kolumbiu nezastavil ani polčas v oslabení. Po 23 rokoch si zahrá vo finále