Vznikne futbalová Superliga? Súd rozhodol proti UEFA a FIFA, zverejnili aj možný formát súťaže

Súčasťou európskej Superligy bolo pôvodne aj šesť klubov Premier League.
Súčasťou európskej Superligy bolo pôvodne aj šesť klubov Premier League. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|21. dec 2023 o 10:28 (aktualizované 21. dec 2023 o 13:50)

UEFA a FIFA blokovaním Superligy konali v rozpore s právom, rozhodol súd.

LUXEMBURG. Súdny dvor Európskej únie (SDEÚ) v Luxembursku rozhodol, že Európska futbalová únia (UEFA) a Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) blokovaním plánovaného projektu Európskej Superligy konali v rozpore s európskym právom.

Podľa sudcov však tento verdikt nutne neznamená, že Superliga musí byť schválená. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

SDEÚ v rozhodnutí uviedol, že UEFA a FIFA zneužili svoje dominantné postavenie tým, že hrozili klubom a hráčom sankciami za vstup do nimi neschválených súťaží.

"Regule FIFA a UEFA, podľa ktorých musia oni sami odobriť každý nový klubový projekt, ako je napríklad aj projekt Superligy, sú protizákonné," uvádza sa vo vyhlásení súdu.

Jeho zástupcovia zdôraznili, že súd rozhodoval iba o reguliach FIFA a UEFA, nie o špecifickom projekte.

Reichart: Monopol UEFA sa končí

Založenie futbalovej Superligy oznámilo vlani v apríli 12 európskych veľkoklubov. Po obrovskej vlne kritiky nevydržal projekt ani 48 hodín.

Aj pod hrozbou sankcií od UEFA od neho následne deväť klubov odstúpilo. Naďalej ho však oficiálne podporujú Juventus Turín, Real Madrid a FC Barcelona.

"Vyhrali sme súd, máme právo založiť si súťaž. Monopol UEFA sa končí. Futbal je slobodný. Kluby sa už nemusia obávať sankcií a môžu si sami určiť svoju vlastnú budúcnosť," reagoval na sociálnej sieti X na verdikt súdu Bernd Reichart, výkonný riaditeľ športovej agentúry A22, ktorá sa usiluje o vznik Superligy.

Ako by Superliga mohla vyzerať

Známy futbalový novinár Fabrizio Romano na sociálnej sieti X uverejnil aj možný formát Superligy.

Súťaž by mohla mať 64 účastníkov rozdelených do troch divízií. Úrovne by sa od najvyššej volali Star, Gold a Blue. Medzi divíziami by sa postupovalo a zostupovalo.

Každý tím by za sezónu odohral 14 zápasov - 7 doma a 7 vonku. Súťaž by mala byť otvorená a mala by mať dve fázy: ligovú a play-off.

UEFA: Verdikt neznamená schválenie Superligy

K štvrtkovému rozhodnutiu SDEÚ sa vyjadrila aj UEFA.

"Tento verdikt neznamená schválenie ani potvrdenie takzvanej 'superligy', skôr poukazuje na existujúci nedostatok v rámci našej predautorizačnej sústavy. Je to však čisto technický aspekt, ktorý už bol riešený v júni 2022," uvádza sa vo vyhlásení strešného orgánu európskeho futbalu.

UEFA si stojí za tým, že jej predpisy sú v súlade s európskym právom.

"Naše pravidlá sú v súlade s európskymi zákonmi. UEFA je naďalej odhodlaná udržiavať európsku futbalovú pyramídu, čím zabezpečí, aby naďalej slúžila záujmom širokej verejnosti. Budeme pokračovať v modelovaní európskeho športu spoločne s národnými zväzmi, ligami, klubmi, fanúšikmi, hráčmi, trénermi, inštitúciami EÚ, vládami a našimi partnermi. Veríme, že tento model bude chránený pred hrozbou odtrhnutia."

Prezident UEFA Aleksander Čeferin vyhlásil, že únia sa nepokúsi kluby zastaviť. "Ani predtým sme to nerobili.

Môžu si vytvoriť, čo len chcú. Dúfam, že ich úžasnú súťaž s dvomi klubmi odštartujú čo najskôr.

Snáď vedia, čo robia, no nie som si tým istý. Futbal nie je na predaj. My sme to ukázali mnohokrát a absolútne nič to nemôže zmeniť," citovala Slovinca britská BBC.

Sebecký a elitárny projekt?

Vedenie Španielskej ligy potvrdilo svoj dlhodobý postoj a opäť sa vyjadrilo jasne proti vytvoreniu Superligy.

"Viac ako kedykoľvek predtým vás chceme upozorniť, že 'Superliga' je sebecký a elitársky projekt. Každý formát súťaže, ktorý nie je úplne otvorený a každý rok pretváraný národnými ligami, je uzavretý systém. Európsky futbal sa už k tomuto projektu vyjadril. Netrvajte na ňom."

UEFA reagovala na snahu veľkoklubov založiť si vlastnú súťaž reformou Ligy majstrov. Od ďalšej sezóny bude v hlavnej fáze účinkovať 36 mužstiev namiesto doterajších 32 tímov.

Tie už nebudú hrať v skupinách ako doposiaľ, ale všetky kluby budú v jednej tabuľke. Každý tím nastúpi proti ôsmim rôznym súperom.

Prvých osem mužstiev v 36-člennej tabuľke sa automaticky kvalifikuje do osemfinále, tímy umiestnené na 9. až 24. priečke odohrajú play off o postup do osemfinále.

Bayern nemá záujem o Superligu

Jan-Christian Dreesen, šéf exekutívy Bayernu Mníchov, potvrdil, že nemecký klub nemá záujem o vstup do Superligy.

"Verdikt Súdneho dvora Európskej únie sme zobrali na vedomie. Ten však nič nemení na postoji Bayernu a Európskej asociácie futbalových klubov (ECA), podľa nás by taká súťaž bola útokom na význam národných líg a stabilitu európskeho futbalu.

Bundesliga je základný kameň pre Bayern, rovnako ako všetky národné ligy sú stavebné kamene európskeho klubového futbalu. Plne podporujeme systém európskych pohárových súťaží pod dáždnikom UEFA. Dvere do Superligy zostávajú z pohľadu Bayernu zatvorené."

Naopak prezident Realu Madrid Florentino Pérez verdikt súdu privítal.

"V Reale vítame rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie, ktorý je zodpovedný za garantovanie princípov, hodnôt a slobôd. Európsky klubový futbal nie je a nikdy nebude monopol. Od dnešného dňa budú kluby pánmi svojho osudu. Dnes opäť triumfovala sloboda európskeho futbalu."

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Ďalšie súťaže»Vznikne futbalová Superliga? Súd rozhodol proti UEFA a FIFA, zverejnili aj možný formát súťaže