BRATISLAVA. Atraktívny a silný súper, bývalá futbalová superstar, ktorá stále púta veľkú pozornosť a špeciálny náboj v podobe súboja o prvé miesto v skupine. To je kombinácia, ktorá v piatok večer zaplní tribúny bratislavského Tehelného poľa.
Slovenskú futbalovú reprezentáciu, ale aj fanúšikov čaká výnimočný zápas. V dobre rozbehnutej kvalifikácii EURO 2024 nastúpia zverenci talianskeho trénera Francesca Calzonu proti Portugalsku.
Už dávno nebol o zápas slovenskej reprezentácie medzi fanúšikmi taký záujem. Dopyt po vstupenkách výrazne prevýšil ponuku. V prvej fáze sa vstupenky vypredali za 43 minút, zvyšné v druhej za desať minút. V hľadisku by malo byť 21 500 fanúšikov. Hostia z Portugalska si vypýtali 700 lístkov.
Mnoho priaznivcov sa chystá na zápas kvôli jednému mužovi. Cristiano Ronaldo už má síce 38 rokov a nehrá v žiadnom veľkoklube, ale pre generácie fanúšikov je stále symbol, futbalová ikona.
Vstupenky sa minuli za štyri minúty
Aj v uplynulých troch desaťročiach boli najväčším lákadlom pre fanúšikov na domácich zápasoch futbalovej reprezentácie najmä hviezdni súperi. A okrem nich ešte federálne derby proti Česku. Našli sa však aj výnimky.
Slovensko - Portugalsko
Bratislava, Tehelné pole, začiatok o 20.45.
Už od 14.00 bude otvorený Fan Park na námestí pred štadiónom s rôznymi atrakciami vrátane autogramiády Martina Škrtela. Vstup je voľný aj pre fanúšikov bez lístka na zápas.
Starý štadión na Tehelnom poli bol 10. októbra 2009 nachystaný osláviť výhru nad Slovinskom a odprevadiť zverencov Vladimíra Weissa na majstrovstvá sveta do Južnej Afriky. O vstupenky bol obrovský záujem.
Prvý pokus spustiť elektronický predaj sa nevydaril pre technologické problémy a s predajom sa začalo až na druhý deň. Vstupenky, ktoré boli k dispozícii, sa minuli za rekordné štyri minúty.
Slováci zápas nezvládli a pred očami vtedajšieho šéfa UEFA Michela Platiniho prehrali 0:2. O niekoľko dní neskôr však premenili druhý postupový mečbal v poľskom Chorzowe a po výhre 1:0 sa tešili z miestenky na svetový šampionát.
Beckham a spol. na pudingu
V októbri 2002 zavítali na Slovensko prvý raz v ére samostatnosti futbalisti Anglicka. V kvalifikácii ME 2004 nastúpil na Tehelnom poli v Bratislave aj v tom čase jeden z najpopulárnejších hráčov na svete David Beckham.
Bolo vypredané (27 000 divákov) a Angličania vyhrali na rozmočenom trávniku, ktorý prirovnali britské médiá k pudingu, 2:1. Vstupenky, ktoré išli do oficiálneho predaja, sa rýchlo rozchytali a na obrovskom záujme sa snažili priživiť aj priekupníci na čiernom trhu.
V médiách sa objavila aj správa o policajnom zásahu proti dvojici Bratislavčanov, ktorí ponúkali na inzerát 17 vstupeniek - každú za tisíc korún. Pôvodná cena najlacnejších lístkov v oblúkoch a v priestoroch za bránkami bola 200 korún.
Szilárd Németh prekonáva brankára Anglicka Davida Semana v zápase kvalifikácie ME 2004 v Bratislave. Hostia otočili skóre a vyhrali 2:1. (Autor: TASR)
Angličania sa vrátili na Slovensko aj v roku 2016. Kvalifikačný zápas MS 2018 v Trnave sledovalo vyše 18-tisíc fanúšikov. Oficiálne bolo vypredané, no viacero sedadiel zostalo prázdnych.
Domáci tím hral od 57. min v oslabení bez vylúčeného kapitána Martina Škrtela a dlho odolával tlaku Angličanov. Tí rozhodli z poslednej akcie zápasu o víťazstve 1:0.
Tehelné pole sa zaplnilo aj v marci 2005 na kvalifikačný zápas MS 2006 proti Portugalsku, v drese ktorého nechýbal vtedy 20-ročný Cristiano Ronaldo. Pred 27 000 divákmi sa zrodila remíza 1:1.
V 3. kvalifikačnej skupine skončilo Slovensko práve za Portugalskom. V priamom súboji o druhé miesto v poslednom kvalifikačnom kole uhralo v Bratislave pred 22 317 divákmi remízu 0:0 s Ruskom a postúpilo do baráže o postup na MS.
V nej narazili Slováci na silné Španielsko. V Madride vyhral favorit jasne 5:1. Na odvetný súboj v Bratislave sa predalo 23 587 vstupeniek, ale divákov prišlo menej, keďže zverenci Dušana Galisa mali minimálnu šancu na úspech (doma remizovali 1:1).
Derby lákalo masy
Výnimočná atmosféra sprevádzala kvalifikačné duely Slovenska a Česka. Už prvé veľké derby v auguste 1997 (kvalifikácia MS 1998) prilákalo 26-tisíc fanúšikov. Väčšina z nich (tí domáci), oslavovala víťazstvo 2:1.
V septembri 2006 hrali oba tímy o body do tabuľky kvalifikácie ME 2008. Médiá uvádzajú návštevu 27 684 divákov, ktorí videli výhru hostí 3:0.
O tri roky neskôr, v nádejne rozbehnutej kvalifikácii MS 2010, sledovalo federálne derby 22 000 ľudí. S remízou 2:2 boli spokojnejší Slováci. Vyše 17-tisíc fanúšikov prišlo na zápas Slovensko - Česko v Lige národov v roku 2018 v Trnave (1:2).
Viac než 20-tisíc divákov sledovalo na Tehelnom poli zápas proti Juhoslávii v kvalifikácii MS 1998 (oficiálne 22 500, prehra 0:2).
Prehru 1:4 s Nemeckom v kvalifikácii ME 2008 si naživo pozrelo vyše 21-tisíc divákov.
Na zápas kvalifikácie ME 2000 Slovensko - Maďarsko (0:0) prišlo 19 452 fanúšikov.
Počas úspešnej kvalifikácie ME 2016 bola domovom slovenskej reprezentácie Žilina (staré Tehelné pole zbúrali v roku 2013).
Radosť slovenských futbalistov po víťazstve 2:1 nad Španielskom v kvalifikačnom zápase EURO 2016 v Žiline. (Autor: Tlačová agentúra SR)
Hľadisko štadióna sa zaplnilo nielen na pamätný zápas proti Španielsku (2:1), ale aj neskôr proti menej atraktívnym súperom - Luxembursku, Macedónsku, Ukrajine a Bielorusku.
Všetky súboje sledovalo takmer alebo vyše 10-tisíc fanúšikov. Slováci však pečatili postup na EURO až v poslednom zápase na ihrisku Luxemburska.
Hamšíkovi tlieskal plný štadión
V posledných rokoch bolo plno v septembri 2019 v Trnave, kde hostilo Slovensko vicemajstrov sveta z Chorvátska. Súper vyhral jasne 4:0, zápas si pozrelo 18 098 divákov.
Počas pandémie sa hralo často pred prázdnymi tribúnami alebo limitovaným počtom fanúšikov. Víťazstvo v play off Ligy národov nad Írskom, ktoré priblížilo Slovákov na EURO 2020, sledovali priaznivci iba v televízii.
Skvelú divácku kulisu mal prípravný zápas proti Chile v novembri minulého roka, ktorý bol oficiálnou rozlúčkou Mareka Hamšíka s reprezentáciou. Bývalému kapitánovi reprezentácie tlieskalo 19 700 fanúšikov.